Podczas niedzielnego przemówienia w Lublinie Jarosław Kaczyński odniósł się do kontrowersyjnych słów Grzegorza Brauna, europosła Konfederacji Korony Polskiej. Chodzi o jego wypowiedź z 10 lipca – dzień przed rocznicą zbrodni w Jedwabnem – w której zakwestionował autentyczność obozu Auschwitz, nazywając komory gazowe fejkiem.
To, co robi Braun, to jest uderzenie w nasze najbardziej elementarne interesy. Mówienie, że nie było Holokaustu, po pierwsze jest haniebnym kłamstwem historycznym, ale też niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że takie działania są nie tylko moralnie naganne, ale również wyjątkowo szkodliwe, a jego zdaniem mogą być elementem przemyślanej strategii.
Lider PiS zwrócił uwagę, że obecna administracja w USA jest silnie związana ze środowiskami żydowskimi, co dodatkowo zwiększa wagę konsekwencji takich wypowiedzi.
Pogarda dla ocalałych
Dyrektor Muzeum Auschwitz, Piotr Cywiński, wydał specjalne oświadczenie w reakcji na słowa Grzegorza Brauna. Jak podkreślił, wypowiedź europosła, w której ten kwestionuje istnienie komór gazowych w Auschwitz, jest nie tylko przykładem negacjonizmu, ale również wyrazem pogardy dla ocalałych i ich rodzin.
Piotr Cywiński stanowczo zaznaczył, że kwestionowanie istnienia komór gazowych to nie tylko wyraz antysemityzmu i szerzenia nienawiści, ale także czyn zabroniony przez polskie prawo. Zapowiedział, że w tej sprawie zostanie natychmiast złożone zawiadomienie do prokuratury. Dyrektor muzeum zwrócił się również do mediów z apelem o solidarne wykluczenie Grzegorza Brauna z przestrzeni publicznej.
Braun poniesie karę?
W maju bieżącego roku Parlament Europejski uchylił immunitet Grzegorza Brauna w związku ze śledztwem dotyczącym znieważenia grupy osób na tle religijnym w Sejmie oraz z innymi incydentami, w tym zakłóceniem wykładu prof. Jana Grabowskiego o Holokauście w Niemieckim Instytucie Historycznym w 2023 roku.
W ubiegłym tygodniu prokurator generalny Adam Bodnar złożył kolejny wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Konfederacji. Tym razem dotyczy on kilku postępowań karnych: zniszczenia w czerwcu 2025 roku sejmowej wystawy poświęconej społeczności LGBT+, pomówienia organizatorów akcji Żonkile w kwietniu podczas telewizyjnej debaty prezydenckiej, kradzieży flagi Ukrainy z Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej oraz flagi Unii Europejskiej z Ministerstwa Przemysłu w Katowicach.
Równolegle, pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej wszczął postępowanie w sprawie publicznego i niezgodnego z faktami negowania przez Brauna zbrodni ludobójstwa dokonanych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.