R E K L A M A
R E K L A M A

USA zniesie dla Polski restrykcje na sprzedaż kart GPU

Administracja Donalda Trumpa zdecydowała się na zniesienie limitów dotyczących sprzedaży kart GPU do testowania sztucznej inteligencji, o czym poinformował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Decyzja ustępującego prezydenta Joe Bidena wywołała zamieszanie w relacjach między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Fot. Wikimedia

Ograniczenia zniesione

Amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BPiB) ogłosiło wczoraj, że Departament Handlu (DOC) rozpoczął proces znoszenia zasady dyfuzji sztucznej inteligencji wprowadzonej przez administrację Bidena, jednocześnie zapowiadając dodatkowe działania mające na celu wzmocnienie globalnych kontroli nad eksportem półprzewodników.

Jak podał Krzysztof Gawkowski z resortu finansów na platformie X:

Dobra decyzja amerykańskiej administracji dotyczącą wycofania limitów na sprzedaż kart GPU do trenowania sztucznej inteligencji. Przedstawiciele polskiego rządu podczas wielu spotkań w ostatnich miesiącach intensywnie zabiegali o taki krok. Cieszymy się, że amerykańska administracja wsłuchuje się w te głosy i chce rozmawiać ze swoimi sojusznikami o indywidualnych warunkach handlowych dotyczących zakupów zaawansowanej technologii.

Satysfakcji nie krył również wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski:

Bardzo dobra decyzja amerykańskiej administracji o wycofaniu się z nieprzemyślanego ograniczenia w handlu półprzewodnikami. Koniec z podziałem świata na kategorie bez jasnego klucza. Szybki rozwój AI godnej zaufania jest w naszym wspólnym interesie.

Zmiana po Bidenie

W styczniu, tuż przed końcem kadencji administracji Joe Bidena, Polska została wpisana na listę krajów drugiej kategorii w systemie ograniczeń eksportowych. Oznaczało to, że choć Polska miała dostęp do amerykańskich półprzewodników, dostęp ten był ograniczony do 50 tys. chipów rocznie, z możliwością zwiększenia limitu do 100 tys. Dla porównania, kraje pierwszej kategorii, takie jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja, nie miały żadnych restrykcji w tym zakresie.

Decyzja ta zaskoczyła Polskę, a eksperci, w tym prof. Piotr Sankowski z Uniwersytetu Warszawskiego, wskazywali, że takie ograniczenia mogą utrudnić rozwój sztucznej inteligencji w kraju. W swoich mediach społecznościowych prof. Sankowski zamieścił mapę, na której zaznaczył, że kraje objęte podobnymi restrykcjami będą mogły rozwijać jedynie podstawowe zastosowania sztucznej inteligencji.

2025-05-14

SJS na podst. Salon24, StockWatch