Afgański rząd kierowany przez talibów ogłosił zakaz gry w szachy na terenie całego kraju. Powodem decyzji są obawy, że szachy mogą służyć do prowadzenia nielegalnego hazardu, zakazanego przez lokalne prawo. Jak poinformował w niedzielę rzecznik rządowej jednostki ds. sportu, Atal Mashwani, zakaz wprowadzono z przyczyn religijnych. Gra będzie niedozwolona do odwołania – do czasu, aż zostanie rozstrzygnięta jej zgodność z islamskim prawem szariatu.
BBC przytacza wypowiedź niezadowolonego z decyzji talibów Azizullaha Gulzady, właściciela kawiarni w Kabulu. Podkreślił on, że dla wielu młodych ludzi, pozbawionych innych możliwości rozrywki, szachy stanowią jedyny sposób na spędzenie wolnego czasu.
Wypijali filiżankę herbaty i rzucali wyzwanie swoim przyjaciołom w szachach – mówił Gulzady.
Nie tylko szachy
Pod rządami talibów w Afganistanie zakazano wielu sportów i form aktywności fizycznej. Jednym z ostatnich przykładów są mieszane sztuki walki (MMA) – talibowie uznali je za brutalne i niezgodne z zasadami islamu. Przed ich powrotem do władzy MMA cieszyło się dużą popularnością wśród młodych Afgańczyków.
W przypadku piłki nożnej, choć nie została ona formalnie zakazana, wprowadzono restrykcje dotyczące ubioru zawodników. Piłkarze muszą nosić długie spodnie zamiast standardowych krótkich spodenek, tak aby nogi były całkowicie zakryte. Stroje nie mogą być obcisłe ani podkreślać sylwetki, co oznacza konieczność gry w luźniejszych, mniej praktycznych ubraniach.
Powrót talibów
Znaczące ograniczenia dotyczą jednak szczególnie kobiet. Zabroniono im udziału w jakiejkolwiek aktywności sportowej, w tym korzystania z siłowni i klubów fitness. ONZ zwraca uwagę, że od momentu objęcia władzy przez talibów w 2021 roku w Afganistanie systematycznie wprowadza się apartheid płciowy, a kobiety są coraz bardziej eliminowane z życia publicznego.
W sierpniu 2021 roku talibowie ponownie przejęli władzę w Afganistanie, kiedy to po rozpoczęciu amerykańskiego wycofywania się z kraju, rząd afgański i jego armia zaczęły się załamywać. W wyniku błyskawicznego postępu talibów, prezydent Afganistanu, Ashraf Ghani, uciekł z kraju, a talibowie wkroczyli do stolicy, Kabulu, bez większego oporu.
Po przejęciu władzy przez talibów ONZ wyraziła głębokie zaniepokojenie sytuacją praw człowieka, szczególnie w kontekście ograniczenia praw kobiet. Organizacja wielokrotnie apelowała o zapewnienie przestrzegania międzynarodowych standardów praw człowieka, dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej oraz wolności wypowiedzi i zgromadzeń. W odpowiedzi na kryzys humanitarny, ONZ kontynuowała pomoc medyczną, żywnościową i psychologiczną dla ludności Afganistanu. Choć talibowie początkowo deklarowali łagodniejsze podejście, szybko zaczęli wdrażać surowe zasady szariatu.