R E K L A M A
R E K L A M A

Śledztwo smoleńskie zakończy się w tym roku? Trwa już 15 lat

Czwartek przynosi 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jednocześnie już piętnaście lat polska prokuratura próbuje wyjaśnić tę tragedię. Prokurator Krzysztof Schwartz, który kieruje zespołem prowadzącym śledztwo, niedawno poinformował PAP, że zgodnie z założeniami główne postępowanie ma zostać sfinalizowane jeszcze w tym roku.

Fot. Wikimedia

Nowe informacje o śledztwie

Prokuratura niedawno przekazała PAP dwie kluczowe informacje związane ze śledztwem oraz wydarzeniami, które miały miejsce bezpośrednio po katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Według pierwszej z nich na początku czerwca ma być gotowe tłumaczenie opinii międzynarodowego zespołu ekspertów, nad którą prace trwały prawie pięć lat. Druga z kolei informuje o planach złożenia wniosków o tzw. areszt poszukiwawczy wobec ponad 40 rosyjskich lekarzy sądowych. Zarzuca się im potwierdzanie nieprawdy w dokumentacji dotyczącej sekcji zwłok ofiar katastrofy.

Jeszcze 25 marca prok. Krzysztof Schwartz z Prokuratury Krajowej przekazał:

Mam nadzieję, że ktoś w końcu wyciągnie z tego wnioski i mam nadzieję, że gdy ta opinia ujrzy światło dzienne, to będziemy mówili o jej merytorycznej zawartości. Chciałbym, żeby wtedy nastąpiło uporządkowanie spojrzenia na sprawę katastrofy smoleńskiej.

To jedno z najdłuższych śledztw

Śledztwo prowadzone przez polską prokuraturę w sprawie katastrofy smoleńskiej stanowi jedno z najbardziej rozbudowanych i najdłuższych w jej historii. Zostało ono wszczęte jeszcze w dniu tragedii na mocy decyzji ówczesnej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W 2016 roku, na polecenie ówczesnego Prokuratora Generalnego, sprawa została przekazana do dalszego prowadzenia Zespołowi Śledczemu nr 1 działającemu przy Prokuraturze Krajowej. Obecnie zespół ten składa się z siedmiu prokuratorów, a jego pracami kieruje przytaczany wcześniej prokurator Krzysztof Schwartz.

Uroczyste uczczenie pamięci

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M w pobliżu Smoleńska zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, najwyżsi rangą dowódcy polskiego wojska oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski. Delegacja zmierzała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W 15. rocznicę tej tragedii zaplanowano uroczystości, które rozpoczną się w czwartek od wczesnych godzin porannych.

O godzinie 8.20 na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy grobach ofiar, zgromadzą się bliscy zmarłych, parlamentarzyści, w tym marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie rządu – m.in. wicepremier oraz minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz – a także prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. – Spotykamy się tam wszyscy, aby w prosty, konkretny i dla mnie osobiście bardzo poruszający sposób uczcić pamięć ofiar – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W imieniu premiera Donalda Tuska wieniec złoży szef Kancelarii Premiera, Jan Grabiec. Tego samego poranka prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył w mszy świętej w katedrze na Wawelu i złoży wieniec przy sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich. Zaplanowano również jego wystąpienie dla mediów.

2025-04-10

SJS na podst. Onet, Interia, Radio Zet