Wydano nakaz aresztowania premiera Izraela. Joe Biden „odrzuca tę decyzję”

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, byłego ministra obrony Joawa Gallanta oraz dowódcy Hamasu Al-Masriego. Joe Biden powiedział, że że Stany "zasadniczo odrzucają tę decyzję", która jego zdaniem orzeczona została zbyt szybko.

Benjamin Netanjahu /Fot. Flickr

Benjamina Netanjahu, Joawa Galanta oraz Al-Masriego zostali oskarżeni o popełnienie zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości w związku z wojną toczoną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku. Trybunał stwierdził, że ujawnienie informacji oraz wydanie nakazów aresztowania leży w najlepiej pojętym interesie ofiar i ich rodzin.

Jednocześnie MTK jednogłośnie podjął dwie decyzje, odrzucając skargi Izraela złożone na podstawie artykułów 18 i 19 Statutu Rzymskiego, jak podano w komunikacie. W pierwszym wniosku Izrael zakwestionował jurysdykcję Trybunału w sprawie Palestyny, natomiast w drugim zażądał wstrzymania wszelkich postępowań przed Trybunałem, w tym rozpatrzenia wniosków o nakazy aresztowania premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Yoava Gallanta, złożonych przez prokuraturę 20 maja 2024 roku.

Netanjahu oburzony

Premier Izraela, odnosząc się do decyzji MTK, oświadczył, że wielu jego przyjaciół, w tym Stany Zjednoczone, wyraziło swoje poparcie, co sugeruje, że ten krok będzie miał poważne konsekwencje dla MTK oraz dla tych, którzy z nim współpracują. Według niego, celem działania MTK było zniechęcenie Izraela do obrony swojego kraju przed jego wrogami.

Nie ulegniemy presji – oświadczył Netanjahu odnosząc się do postanowienia sądu w Hadze, który nazwał wrogiem ludzkości.

Biuro premiera nakaz nazwało dodatkowo absurdalnym antysemickim.

Izrael całkowicie odrzuca absurdalne i fałszywe działania i oskarżenia przeciwko niemu ze strony Międzynarodowego Trybunału Karnego, który jest politycznie stronniczym i dyskryminującym organem – oświadczyło biuro.

Joe Biden po stronie Izraela

Prezydent USA, Joe Biden, uznał decyzję za skandaliczną. Podkreślił, że zasadniczo jego kraj odrzuca tę decyzję.

Cokolwiek MTK by nie orzekł, nie ma żadnej równoważności między Izraelem a Hamasem – ocenił Joe Biden i dodał – Zawsze będziemy stać po stronie Izraela w obliczu zagrożeń dla jego bezpieczeństwa.

Izrael i Stany Zjednoczone nie są członkami MTK i zakwestionowali jurysdykcję sądu nad swoimi działaniami w konflikcie. Administracja Bidena w przeszłości stanowczo sprzeciwiała się angażowaniu Trybunału w dochodzenie dotyczące wojny Izraela w Strefie Gazy. Także w oświadczeniu z maja prezydent Joe Biden stwierdził, że wniosek prokuratora MTK o wydanie nakazów aresztowania izraelskich przywódców jest skandaliczny.

Pogwałcili prawa ludności cywilnej

Nakaz aresztowania premiera Izraela i byłego ministra obrony Jo’awa Galanta został wydany z powodu ich odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Jak zaznaczył MTK, zbrodnie te miały zostać popełnione w okresie od co najmniej 8 października 2023 roku do 20 maja 2024.

Zgodnie z oceną Trybunału, konsekwencje działań obu polityków dotknęły ludność cywilną w Palestynie, szczególnie w Strefie Gazy. Obaj politycy celowo i świadomie pozbawili ludność cywilną w Strefie Gazy podstawowych środków do przetrwania, takich jak żywność, woda, leki, środki medyczne, paliwo i energia elektryczna.

Zarzuty wobec lidera Hamasu obejmują eksterminację, morderstwo, branie zakładników, gwałt oraz napaści na tle seksualnym podczas aresztowania.

2024-11-22

Anna Jadowska-Szreder na podst. CNN, Polsat News