R E K L A M A
R E K L A M A

Małżeństwo z Jezusem. W Polsce zawarto ich już 437

Na swoim ślubie Paulina miała białą suknię, pelerynę, wianek i – jak żartował proboszcz – przypominała dziewczynkę przystępującą do komunii. Uroczystość też wyglądała nieco inaczej niż wszystkie.

Fot. PxHere

Pan młody nie stanął przy ołtarzu, przynajmniej w sensie fizycznym, bo duchem był jak najbardziej obecny, również na weselu. Na weselu tradycyjnym – przyjęcie w restauracji i trzy dni zabawy na poprawinach. Po zawarciu związku z Chrystusem Paulina żyje tak samo, jak w stanie panieńskim.

– Mieszkam z rodzicami, bratem, bratową i czwórką ich dzieci. Kilka lat temu przepisałam gospodarstwo na brata, ale nadal pracuję na roli. Coś się jednak zmieniło, oczywiście w sensie duchowym. Paulina przyznaje, że oblubieniec towarzyszy jej na każdym kroku. I to już od rana, czyli kilka minut po szóstej, kiedy po raz pierwszy otwiera brewiarz i odmawia jutrznię. Myśli o nim, kiedy tuż po modlitwie chodzi do obory, doi krowy, karmi je, dogląda cielaków. Czuje, że oblubieniec jest blisko, kiedy w przerwach w obrządku wiezie rodziców albo potrzebujących sąsiadów do miasta, do lekarza, odbiera z przedszkola bratanice albo sprzedaje butelkowane przez siebie mleko.

Wychodząc za Jezusa jedenaście lat temu, była pierwszą taką panną młodą w parafii. Teraz ma bratnią duszę, z którą modli się i rozmawia o wspólnych przeżyciach. Ludzie czasem pytają, czy nie są o siebie zazdrosne. Paulina zaprzecza; cieszy się, że liczba Bożych żon rośnie.

– Cztery lata temu do grona dziewic konsekrowanych w naszej diecezji łowickiej dołączyła Wiola, instruktorka terapii zajęciowej. Jej zaślubiny z Chrystusem przypadły na czas pandemii. Nie mogłyśmy być na miejscu, ale oglądałyśmy jej konsekrację przez internet. Dzięki temu wieść o jej szczęściu mogła dotrzeć do kolejnych osób wybranych do czystości.

Konsekracje w Polsce zaczęły się w 1975 roku, cztery lata po tym, jak obrzęd, zawieszony na kilka wieków, przywrócił papież Paweł VI. Wtedy Jezusowi ślubowała psychiatra Józefa Szłykowicz. Na następną polską żonę Bóg musiał jednak czekać aż do 1991 roku. Została nią teolożka Zofia Prochownik. Długo były tylko we dwie. Spotykały się na pielgrzymkach do Częstochowy i jako delegatki z Polski pojechały do Watykanu na światowy kongres dziewic. Z czasem dołączały do nich kolejne tzw. verginetki.

W odnalezieniu powołania pomógł internet i kiełkujące serwisy społecznościowe. Dzisiaj jest u nas już 437 oblubienic Jezusa. 

2024-11-13

E.W. na podst.: Elżbieta Turlej, „Boże żony”. „Newsweek” nr 45/2024


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka