Więzienie za pomoc w ukraińskim wojsku? Tak wynika z prawa

Jak informuje Onet, choć dzięki decyzjom politycznym obecnego rządu Polacy walczący na Ukrainie nie są ścigani, to sytuacja ta może zmienić się po kolejnej zmianie władzy. Projekty ustaw chroniące takich ochotników upadły, a Ministerstwo Obrony Narodowej nie prowadzi w tym zakresie żadnych działań zapobiegawczych.

Fot. Pixabay

Okazuje się, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Sejmie pojawiły się dwa projekty ustaw dotyczące zwolnienia polskich ochotników walczących w ukraińskim wojsku z odpowiedzialności karnej. Pomimo tego obecnie nadal grozi im kara więzienia, jeśli postanowią wrócić do Polski.

Zgodnie z artykułem 142 kodeksu karnego Zaciąg do wojska obcego, Polakom walczącym w obcym wojsku grozi kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat.

Prace nad pierwszą ustawą rozpoczęły się już dwa lata temu i przebiegały sprawnie. Już 12 kwietnia 2022 r. Senat przyjął uchwałę, a dzień później przekazał do Sejmu projekt ustawy o abolicji dla polskich ochotników walczących w obronie Ukrainy. Abolicja miała objąć osoby, które rozpoczęły służbę w Siłach Zbrojnych Ukrainy lub innych ukraińskich formacjach wojskowych od 2022 r. Wciąż karalny pozostawałby werbunek do służby w jakiejkolwiek zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej, jak i podjęcie w niej obowiązków, choćby nawet formacja taka walczyła w Ukrainie.

Nastała cisza

Jednak potem nastąpiła cisza, która trwała wiele miesięcy. Dopiero 21 grudnia tego samego roku trafił kolejny, tym razem poselski projekt w tej samej sprawie. Okazuje się, że Elżbieta Witek, sprawująca w tym czasie urząd marszałka sejmu, nie przypisała nawet numeru druku projektowi. Tym samym prace nie mogły zostać kontynuowane. 

Portal Onet informuje, że pod koniec kwietnia 2024 roku skontaktował się w tej sprawie z resortem obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza, jednak odpowiedź nie była satysfakcjonująca. Jak możemy przeczytać, w ministerstwie nie toczą się żadne prace dotyczące zmiany obowiązującego stanu prawnego regulującego zagadnienia służby obywateli polskich w obcej armii lub obcej organizacji wojskowej.

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował, że od początku inwazji na Ukrainę w Polsce nie toczyło się żadne postępowanie z art. 142 kkPrzyszłość nadal pozostaje jednak niepewna.

Ilu Polaków walczy na Ukrainie?

Ilu Polaków wspiera Ukrainę w walce z rosyjską inwazją? Dokładna liczba nie jest znana. W lipcu 2023 r. rosyjskie ministerstwo obrony podało, że Ukrainę wsparło łącznie prawie 12 tys. żołnierzy i najemników różnych narodowości, w tym 2,6 tys. Polaków.

Jeśli ktoś spróbuje podać konkretną liczbę, od razu będzie pan wiedział, że ten ktoś zmyśla. Dziś to nie do ustalenia – powiedział dr Kacper Rękawek w rozmowie z portalem.

2024-10-08

Anna Jadowska-Szreder na podst. Onet, PAP