Pokropione, lecz nie otworzone
Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży zostało uruchomione w zmodernizowanym budynku byłej pralni Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. Jest to instytucja podległa Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego.
Otwarcie placówki przebiegło w sposób nienaganny. W ceremonii przecięcia wstęgi uczestniczyli m.in. marszałek Małopolski, zastępca marszałka, członkowie zarządu województwa oraz lokalni radni i poseł. Każdy z nich jest związany z partią PiS. Czymże jednak byłaby ceremonia otwarcia bez księdza, który machnął kilka razy kropidłem.
Zdaje się jednak, że problem, z którym boryka się placówka, nie może zostać rozwiązany wodą świeconą. Brakuje bowiem medycznego personelu, a kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w ogóle nie został zawarty.
Politycy PiS hucznie "otworzyli" Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie. Problem w tym, że placówka nie przyjmuje pacjentów, bo nie ma zapewnionego finansowania.
❗️Przecięli wstęgę, zrobili sobie parę fajnych fotek, a o najważniejszym zapomnieli…
— Artur Łącki (@ArturLacki) February 22, 2024
Jak podaje TVN24, ośrodek nie przyjmuje pacjentów z powodu braku zapewnionego finansowania. Narodowy Fundusz Zdrowia nie podejmuje szybkich działań w celu rozwiązania napotkanych kłopotów, a radni, którzy uczestniczyli w ceremonii otwarcia, dowiedzieli się o braku środków na funkcjonowanie nie drogą oficjalną, a… za pośrednictwem mediów.
To na pewno przypadek…
Znane przysłowie mówi, że „w rodzinie nic nie ginie”. Idealnie wpasowuje się ono w sytuację Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, albowiem nie trzeba zbyt długo szukać, aby odnaleźć pewne powiązania rodzinne pomiędzy dyrektorem, a pewną polityczką.
Dyrektor szpitala, Piotr Kopijasz, jest bratem Iwony Gibas, która planuje startować w wyborach samorządowych do sejmiku z listy PiS w sąsiednim okręgu. Natomiast Rafał Stuglik i Danuta Kawa, również obecni na ceremonii, mają ubiegać się o mandaty, między innymi w powiecie wadowickim. Warto dodać, że to właśnie w tymże powiecie znajduje się Andrychów.
TVN24 próbowało porozmawiać z dyrektorem Kopijaszem na temat planowanego rozpoczęcia działalności placówki, jednakże odmówił rozmowy i skierował dziennikarzy do urzędu marszałkowskiego. Problem w tym, że urząd również nie był w stanie podać konkretnych informacji.
Brak zasadności
W czerwcu 2023 roku, gdy trwały prace modernizacyjne, wicemarszałek województwa Łukasz Smółka zapewniał, że działalność lecznicza rozpocznie się do końca roku. Jednakże placówka nadal nie jest funkcjonalna i okres trwania tego chaosu oszacowany został raczej na czas nieokreślony.
Do przecinania wstęg – pierwsi!
"Bez lekarzy, pielęgniarek i kontraktu z NFZ, za to z przecięciem wstęgi przez polityków PiS i poświęceniem przez proboszcza – tak "otwarto" nowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie".https://t.co/o162Q54oyh— Aneta ObserwatorXY (@ObserwatorXY) February 22, 2024
Mimo hucznej inauguracji placówka nadal nie przyjmuje pacjentów, a data rozpoczęcia działalności pozostaje nieznana. Być może pierwsi pacjenci trafią do placówki dopiero w następnym roku. Albo w ogóle nie skorzystają z ośrodka… Głównie dlatego, że nie wiadomo, czy kontrakt z NFZ zostanie podpisany, bo ten nie jest pewien, czy taka placówka w Andrychowie w ogóle jest potrzebna.
Ostatni konkurs na centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w powiecie wadowickim ogłoszony przez NFZ miał miejsce w 2022 roku, jednak analizowany szpital nie wziął w nim udziału. Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ, przyznała w rozmowie z TVN24, że podpisanie ewentualnego kontraktu na pewno nie nastąpi w najbliższej przyszłości.
Opinia, że zachodzi wątpliwość, czy istnienie tego typu placówki jawi się jako zasadne, w pewien sposób ma solidne podstawy. Rzeczniczka małopolskiego funduszu podkreśla, że w pobliskich Wadowicach od listopada 2022 roku funkcjonuje już centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży na drugim poziomie referencyjności, a także ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży na pierwszym poziomie referencyjności.