Szejwach Weiss urodził się 5 lipca 1935 r. w Borysławiu w województwie lwowskim (obecnie w Ukrainie) w rodzinie żydowskiej. Początkowo jego imię brzmiało Szejwach.
Był izraelskim politykiem oraz profesorem nauk politycznych. W latach 1981-1999 był posłem do izraelskiego parlamentu — Knesetu. W latach 2001-2003 był ambasadorem Izraela w Polsce.
„Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Szewacha Weissa, byłego przewodniczącego Knesetu, ambasadora w Polsce i prawdziwego przyjaciela odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski. Niech spoczywa w pokoju” – pożegnała Weissa na Twitterze ambasada Polski w Izraelu.
It is with deep sorrow that we learned of the passing away of Shevah Weiss, former Speaker of the Knesset, 🇮🇱 Ambassador to Poland and a true friend of 🇵🇱, awarded with a Grand Cross of the Order of Merit of the Republic of Poland.
May he rest in peace🕯️https://t.co/n1gm8NVfEQ pic.twitter.com/XTvaPHFvuM— שגרירות פולין (@PLinIsrael) February 4, 2023
Podczas wojny udało mu się wraz z rodziną zbiec z getta. Weissowie musieli miesiącami ukrywać się najpierw u Ukrainki Julii Lasotowej, potem u polskiego małżeństwa Anny oraz Michała Górali, a w końcu u Marii Potężnej i jej syna Tadeusza.
Po wojnie wraz z rodziną przeprowadził się do Wałbrzycha. W 1946 roku wraz z rodziną wyemigrował do nowo powstałego państwa Izrael. Swoje dorosłe życie związał z uniwersytetem (wydział nauk politycznych) oraz polityką.
Przez 12 lat pełnił funkcję radnego w Hajfie, by w 1981 r. zostać posłem do Knesetu. W latach 1992-1996 był jego przewodniczącym.
W latach 2001-2003 Szewach Weiss był ambasadorem Izraela w Polsce. Dzięki biegłej znajomości języka polskiego Weiss był bardzo aktywny w polskim życiu publicznym. To nie zmieniło się także po zakończeniu służby dyplomatycznej. Pisał dla „Wprost”, „Uważam Rze”, „Rzeczpospolitej” oraz „Do Rzeczy”.
Szewach Weiss napisał wiele książek o Holocauście i tematyce politycznej. Jest laureatem wielu nagród, do których zaliczają się m.in. Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP czy Order Orła Białego, a także doktoraty honoris causa na kilku uczelniach wyższych.