Lasy Państwowe bez zmian. Na stanowiska wracają stare twarze

Lasy Państwowe pozostają pod nieustanną krytyką. Media donoszą, że współpracownicy Józefa Kubicy, byłego dyrektora Lasów Państwowych, ponownie obejmują swoje stare funkcje. Nowe zatrudnienie znalazł m.in. Jan Tabor, były zastępca dyrektora generalnego LP. Na całą sytuację szybko zareagowała minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. 

Źródło: Nasze Lasy /X

„Pisaliśmy o karuzeli stanowisk, która rozkręciła się w Lasach Państwowych. Ludzie Ziobry, Wosia i Kubicy lądują miękko na eksponowanych stanowiskach nadleśniczych. Miało być inaczej, a wygląda, że jest jak zwykle” – napisali na platformie X działacze z „Naszych Lasów”.

W tym poście przytoczony zostaje przykład Magdaleny Kapuścińskiej związanej z Solidarną Polską. Specjalnie dla niej w 2022 roku utworzono stanowisko „zastępcy dyrektora generalnego LP do spraw nieruchomości i zamówień”. Kariera rozwinęła się błyskawicznie, ponieważ Kapuścińska jeszcze rok wcześniej nie zajmowała żadnego kierowniczego stanowiska. Obecnie kobieta, jak możemy przeczytać, „wylądowała na ciepłej posadce” nadleśniczego w RDLP Łódź.

 

Ci sami aktywiści donoszą, że Jan Tabor został zdegradowany, jednak wciąż pozostaje istotną postacią za kulisami polskiego leśnictwa. „Został odwołany, ale teraz został wicedyrektorem Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Czyli dalej będzie jednym z kluczowych rozgrywających sytuację polskich lasów” – czytamy w innym wpisie na platformie X. – „W LP był odpowiedzialny właśnie za gospodarkę leśną, a teraz w BULiGL będzie miał wpływ na sporządzanie planów urządzenia lasu. Czy nadal jest zaangażowany po stronie poprzedniego układu? Spytajcie, kto pomagał pisać pisowskiemu posłowi P. Sałkowi wymierzone w reformy LP ostatnie interpelacje poselskie. Interpelacje wymierzone w plany rządu Donalda Tuska odnośnie reformy leśnictwa”.

Do sytuacji z Janem Taborem szybko odniosła się Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska, która zamieściła bardzo krótki wpis. „Pana Tabora powołał pan Dawidziuk z SLD bez konsultacji ze mną. Biuro Urządzania Lasów jest jednostką niezależną od Ministra” – czytamy.

2024-03-07

Anna Jadowska-Szreder