Upadł rząd Morawieckiego. Donald Tusk został premierem [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Około godz. 10.00 premier Mateusz Morawiecki przedstawi w Sejmie program działania Rady Ministrów. Czy jego rządowi zostanie udzielone wotum zaufania? Śledzimy wydarzenie na bieżąco.

Fot. Wikimedia

19:02

Szymon Hołownia zapowiada przerwę w obradach i przeprasza za to, co miało przed chwilą miejsce.

19:01

Kaczyński wprasza się na mównicę i zarzuca Tuskowi bycie niemieckim agentem.

18:58-19.01

Tusk kończy przemówienie, a jego zejście z mównicy nagrodzone jest oklaskami i skandowaniem jego imienia i nazwiska.

Obecni na sali śpiewają hymn narodowy. Wszyscy powstają.

18:57

Tusk dedykuje swoją wygraną swoim dziadkom oraz wszystkim, którzy stali się ofiarami PiS-u.

18:55-18:56

Tusk dziękuje politykom PiS. Uważa, że gdyby nie oni i służący im ludzie, wynik wyborów mógłby być inny, a ludzie nie przejrzeliby na oczy. Zwraca się potem do Kaczyńskiego, przytaczając mu słowa jego brata.

18:51-18:54

Chcę podziękować Polkom i Polakom. Dziękuję Polsko, to wspaniały dzień, nie dla mnie, a dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, przegonimy zło. To się stało – przemawia Donald Tusk.

Tusk mówi, że jest dłużnikiem każdego, kto na niego zagłosował.  Dziękuje każdemu wyborcy, który oddał na niego głos.

Chcę także podziękować panu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Dokładnie 44 lata temu, to był grudzień 1979, byłem bardzo młodym człowiekiem, przygotowywaliśmy nielegalną manifestację przed stocznią. Bezpieka usiłowała to spotkanie rozpędzić. To był jeden z najważniejszych momentów w moim życiu, dopiero zaczynałem rozumieć co to polityka. Zobaczyłem, co to znaczy w Gdańsku, miałem to szczęście spotkać takich ludzi jak Lech Wałęsa i Bogdan Borusewicz.

18:50

Donald Tusk zabiera głos.

18:48-18:49

Wyniki głosowania: 225 za, 201 przeciw i 0 się wstrzymało. Bezwzględna większość głosów została oddana na Donalda Tuska, który został wybrany premierem.

18:47

Kukiz kończy przemówienie. Dyskusja zostają zamknięta. Pojawia się Andrzej Duda i rozpoczyna się głosowanie.

18:44

Hołownia na prośbę Kukiza uspokaja zebranych. Kukiz chce zmienić zasady ordynacji wyborczej.

18:41-18.43

Kukiz mówi wprost, że jego koło nie poprze kandydatury Tuska.

Czekałem aż pan wróci do polskiego Sejmu – bo trzeba wprowadzić euro i trzeba sfederalizować. Europę.

18:40

Konfederacja nie popiera kandydatury Tuska. Do głosu dochodzi Kukiz.

18:39

Braun: Konfederacja nie może popierać kontynuacji hurtowej wyprzedaży polskiej suwerenności.

18:35

Braun: Pan jest chorążym nowej, tęczowej rewolucji.

18:32-18:34

Braun wspomina o covidowym zamordyzmie, który był popierany przez PiS, ale także przez PO i Lewicę. To spowodowało straty na zdrowiu i życiu. System lecznictwa został zablokowany. Zarzuca także współpracę z Ukrainą i jej popieranie.

18:30

Głos może zabrać Grzegorz Braun. Mówi, że dżuma jest leczona cholerą. Zauważa, że to dobrze, że Morawiecki nie został wybrany, ale nie dlaczego mieliby wybierać kogoś, komu wspomniany Morawiecki wcześniej doradzał.

18:29

Lewica daje Tuskowi duży kredyt zaufania i popiera kandydaturę Tuska.

18:24-18:27

Czarzasty powiedział o przyszłym rządzie, że to bardzo trudna koalicja, ale jednocześnie koalicja realizacji programu jednej partii.

Czarzasty zapowiada liczne komisje i mówi, że skończyły się czasy szczucia na opozycję. Naród trzeba pogodzić, ale jest to trudne, ponieważ na sali nadal znajdują się ludzi, z którymi pogodzić się nie da.

To, co najgorszego żeście narodowi zrobili, to żeście ten naród skłócili! Idzie wigilia, po raz pierwszy jest szansa, że się nie będą ludzie kłócili.

18:21-18.22

Czarzasty zwrócił się do Wałęsy:

Miło pana widzieć, polski Sejm pana pozdrawia.

Powiedział, że wielu Polaków obawiało się trzeciej kadencji PiS.

18:20

Kosiniak-Kamysz potwierdza, że będzie głosować za kandydaturą Tuska. Do głosu dopuszczono Włodzimierza Czarzastego.

18:15-18:17

Troska Błaszczaka o PSL jest zdaniem jego lidera fałszywa.

Nastąpiły brawa dla Lecha Wałęsy oraz Waldemara Pawlaka. Lider PSL zapowiedział pośrednio, że Hołownia może być prezydentem Polski.

18:12-18:14

Kosiniak-Kamysz mówi, że rząd Tuska będzie rządem Rzeczypospolitej, a nie rządem partii politycznej.

Bezpieczeństwo, wspólnota, braterstwo, samorządność, przedsiębiorczość – te wartości według Kosiniaka-Kamysza są najważniejsze.

18:10

Głos zbiera Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zwycięstwo dokonało się 15 października, Sejm zaczął się 13 listopada, ale droga do zwycięstwa rozpoczęła się w każdym z naszym rodaku, kiedy się nie poddał, nie zwątpił, walczył, podejmował decyzję. To dzięki wam tutaj jesteśmy.

18:09

Oliwiecka kończy przemówienie. Hołownia pozdrawia uczniów ze szkół

18:06-18:08

Oliwiecka mówi o zatrzymaniu mowy nienawiści. Polityczka mówi o potrzebie odtrutki, którą są Tusk i Hołownia.

Mamy wspólny cel, wizję i pamięć tych osób, które stały w kolejkach, żeby zagłosować – zapewniła.

18:04

Na mównice wchodzi Barbara Oliwiecka z Polski 2050. Oliwiecka zauważa, że telewizja wykreowana przez PiS dzieli Polskę.

18:00

Suchoń mówi, że usunięcie barierek przy sejmie ma wymiar symboliczny.

17:57

Sienkiewicz kończy przemowę. Na mównicę wchodzi Mirosław Suchoń z Polski 2050.

17:51-17:55

Sienkiewicz wymienia zalety Tuska. Mówi o działaniach podejmowanych przez niego w czasach PRL-u.

Tusk był założycielem środowiska gdańskich liberałów – Kongresu Liberalno-Demokratycznego, był częścią pokolenia biorącego odpowiedzialność za przyszłość ojczyzny – dodał Sienkiewicz.

17:48-17:50

Bartłomiej Sienkiewicz zabiera głos w imieniu Koalicji. Sienkiewicz mówi, że w imieniu KO ma zaszczyt wyrażenia poparcia dla kandydatury Donalda Tuska na premiera.

17:46-17:47

Błaszczak chce chronić media publiczne. Hołownia zwrócił uwagę, że Błaszczakowi minął czas. Błaszczak powiedział, ze PiS nie będzie głosować za Donalda Tuska jako premiera.

17.45

Miała być Trzecia Droga, a wyszła Trzecia Noga Donalda Tuska – mówi Błaszczak.

17:43-17.44

Wypominanie „afery wiatrakowej”. Błaszczak nazywa Hołownię marszałkiem rotacyjnym. Lewicę próbuje uświadomić, że Tusk rozbije ich partię i uniemożliwi wdrażanie reform.

 Zostanie panu kanał na Youtube i srebrny przycisk – zwrócił się do Marszałka.

17:40-17:42

Błaszczak powiedział, że podczas gdy PiS proponuje program 500+, PO proponuje wyłącznie „Zemstę+”. Według niego PO chce urządzić igrzyska.

17:39

Błaszczak: To wy doprowadziliście do podziału Polski na Polskę A i Polskę B, zapomnieliście o Polsce wschodniej

17:38

Tusk to kuglarz emocji, który manipuluje wyborcami  – zarzucił Błaszczak. Dodał, że większość rzeczy obiecanych przez PO nie zostanie zrealizowana.

17:36

Błaszczak zaznaczył, że PiS uzyskało zaufanie prawie ośmiu milionów wyborców. Mówi, że Tusk już raz zdradził Polskę i uciekł do Brukseli. Tusk podniósł VAT i wiek emerytalny. Zarzucił politykowi, że zmusił on Polaków do pracowania na niemiecką gospodarkę.

17:35

Borys Budka zakończył przemówienie. Do głosu dochodzi Mariusz Błaszczak z PiS.

17:33

Borys Budka każe PiS-owi przyznać się do porażki. Chce, aby politycy tej frakcji nie przeszkadzali koalicji.

17:32

Borys Budka: 15 października Polacy dokonali wyboru, postawili na zmianę. Mimo tego przez ostatnie 2 miesiące robiliście wszystko, aby odwrócić wynik wyborów.

17:25-17:30

Budka wspomniał, że do 1982 do 1989 roku Tusk był zatrudniony jako pracownik fizyczny, równocześnie angażując się w działalność opozycyjną. Tusk przeszedł przez różne fazy w swoim życiu, ale zawsze pozostał według niego wierny wartościom, które były  wspólnym celem podczas tych wyborów. Ostatnie 2,5 roku to walka o pryncypia.

Przemowa zostaje przerwana przez polityków PiS. Hołownia nakazał zachowanie spokoju. W głównej mierze dotyczy to Jana Mosińskiego.

17:20-17:24

W obradach Sejmu uczestniczy marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Borys Budka proszony o przemówienie w sprawie zaprezentowanej kandydatury Donalda Tuska.

Ten wniosek składany jest nie tylko w imieniu kolegów. To jest wniosek ponad 11 milionów Polek i Polaków, którzy 15 października wybrali zmianę, prawdziwie dobrą zmianę – zaczął Budka swoją przemowę.

Jeżeli chcielibyśmy przedstawiać sylwetkę Donalda Tuska, to musiałbym przypomnieć wszystkie fakty, o których wiecie – mówi dalej Budka. Z sali słychać okrzyki posłów PiS. Szymon Hołownia apeluje o powstrzymanie ekspresji.

17:19

Wznowienie obrad.

17:13

Do biura marszałka Hołowni trafił wniosek dotyczący wyboru Donalda Tuska na stanowisko premiera. Borys Budka został upoważniony do reprezentowania wnioskodawców w procesie prac nad projektem.

17:01

Jarosław Kaczyński: Sądzę, że tu doszło do pewnego społecznego nieporozumienia. Ale taka jest demokracja, my to akceptujemy, będziemy dalej walczyć.

16:57

16:25

16:20

Upadł rząd Mateusza Morawieckiego.

16:19

Szymon Hołownia zarządza przerwę w obradach do godziny 17:15 w czasie, której odbędzie się zebranie w gabinecie marszałka.

16:18

16:17

W głosowaniu wzięli udział wszyscy posłowie, nikt się nie wstrzymał. Misja Mateusza Morawieckiego skończyła się niepowodzeniem.

16:16

Szymon Hołownia tłumaczy zasady głosowania. W tle okrzyki „Mateusz”.

16:15

„Mam nadzieję, że PSL dzisiaj będzie w stanie oprzeć swoje wybory o racjonalne przesłanki”. Morawiecki podziękował posłom i rodakom. Koniec wystąpienia.

16:13

Mateusz Morawiecki dziękuje za wszystkie pytania, nawet za te, które formułowane były na podstawie „błędnych danych”. 

16:08

16:04

Morawiecki: Te wszystkie plany długoterminowego uzależnienia od gazu z Rosji wyrzuciliśmy do kosza, oby one nigdy nie wróciły na biurka ministrów

16:02

15:56

Morawiecki wspomina o tym, że powiększyła się liczba dostępnych miejsc w żłobkach. Jak mówi: „Pomagamy kobietom w łączeniu roli matki i powrocie do pracy”. Podał, że kolejne 100 tys. miejsc w żłobkach jest w przygotowaniu.

15:53

Morawiecki: Wolę to, że szczepionek było nieco za dużo, niż trochę za mało. Bo gdyby było za mało, byłaby krytyka ze strony 90% społeczeństwa. Premier przyznał, że zdania na temat szczepionek są podzielone.

15:51

Morawiecki: Chcemy, żeby wydatki na obronność były na poziomie 3,5-4 procent PKB.

15:49

Mateusz Morawiecki przyznaje, że obecnie inaczej postąpiłby w niektórych sprawach dotyczących pandemii. Chodziło m.in. o zamykanie parków i cmentarzy.

15:48

Szymon Hołownia prosi o zachowanie spokoju na sali.

15:48

Morawiecki: Zobaczcie w każdym województwie, o ile więcej przeznaczyliśmy na inwestycje w najróżniejsze dziedziny, sfery życia.

15:44

Morawiecki: Dbamy o osoby z niepełnosprawnościami. Słychać okrzyki „kłamca”.

15:41

Słowa skierowane do Gawkowskiego: Panu się takie coś wymsknęło, że w naszych czasach była najwyższa inflacja od 30 lat. Naprawdę pan w to wierzy? Kto panu to podpowiedział, kto pana tak skrzywdził? 

15:40

15:39

Morawiecki zwrócił się do polityków Konfederacji: No popatrzcie na te dane zewnętrzne. Bo wy opowiadacie takie bzdury. Odpowiedzcie sobie na te pytania. 

15:37

„Zestawianie danych dzisiaj, do tych sprzed 10 lat ma sens tylko wtedy, gdy posługujemy się danymi procentowymi” – zaznacza.

15:35

Mateusz Morawiecki mówi, że za jego czasów wzrosły wpływy dla samorządów z podatków PIT i CIT. Jak dodaje: „To wszystko stało się w sytuacji ogromnej obniżki stawki PIT i podwyżki kwoty wolnej od podatku”.

15:34

15:30

Morawiecki: Na początku naszych rządów jednoosobowych działalności gospodarczych było nieco powyżej 3 miliony. Teraz jest ich ponad 4,5 miliona. 

15:27

Morawiecki uważa, że nie doszło nigdy do inflacji sięgającej 25%.

15:22-15:25

Morawiecki: Pan poseł Bogucki cytując swoją rozmowę z jednym z wójtów z PSL powiedział, że tenże wójt zapewniał, że od 20 lat nie było takich inwestycji w jego gminie, jak przez ostatnie cztery lata. (…) PSL powinien się głęboko zastanowić czy lepiej wybrać rząd, który jest gwarancją rozwoju gmin wiejskich czy rząd liberałów, który wiemy jak postępował.

Morawiecki chce poczekać na to, aż na salę wejdą politycy tacy jak Mentzen czy Nowacka, aby móc bezpośrednio im odpowiedzieć.

15:21

Do sali wrócił Jarosław Kaczyński. Morawiecki zostaje wezwany do tego, by odpowiedzieć na pytania.

15:20

Obrady ponownie będzie prowadzić Szymon Hołownia.

15:19

Seria pytań została zakończona. Nastąpiła minuta przerwy.

15:06

Wypowiedź Przemysła Czarnka. Zarzuca Nowackiej, która ma zająć jego miejsce jako minister edukacji, że błędnie uważa ona, iż nie realizowano żadnych inwestycji. Tezy Nowackiej uważa za kłamliwe. Zaznacza on, że PiS przeznaczył 15 miliardów złotych inwestycji w oświatę

15:05

Pozostało 10 mówców.

14:59

Janusz Kowalski powiedział w swym przemówieniu, że przez osiem lat jego partia udowodniła, że umie zarządzać Rzeczpospolitą. PiS ma udowodnić, że jest lepsze jako opozycja.

14:52

Marszałek Piotr Gliński został upomniany, ponieważ znacznie przekroczył czas swojej wypowiedzi. Po zwróceniu uwagi stwierdził, że rzeczy, o których mówi, są ważne. Podczas swojego wystąpienia były wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego poruszał temat mediów publicznych, które zestawiał z niemieckimi.

14:50

Pozostało 20 pytających.

14:40-14:41

Maria Kurowska potępiła aborcję i in vitro, mówiąc, że zabieg in vitro daje wyłącznie 30% szans. Za sens życia kobiet uznała macierzyństwo. Marszałek Sejmu skwitowała wypowiedź Kurowskiej zdaniem, że Polki jednak poszły na wybory.

14:37

Premier ponownie zawitał na sali.

14:28

Premier Mateusz Morawiecki opuścił salę posiedzeń.

14:24

W Sejmie toczy się debata na temat exposé Mateusza Morawieckiego. Kamery TVN zarejestrowały, jak pełnomocnik rządu ds. CPK rozrywa na kawałki, a potem zwija w długie, cienkie rolki papieru.

14:20-14:22

Podczas swego przemówienia Marek Suski wprost przyznał, że rząd Morawieckiego nie otrzyma wotum zaufania.

Żegnamy dobry rząd i niestety suwerenną Polskę. Witamy same kłamstwa całą dobę. Wraca postkomuna, poddana wobec Rosji i Niemiec. Mam pytanie do pana premiera: komu przeszkadza silna Polska?

14:17

Marszałek zwróciła uwagę na to, że mimo iż wiele przemów przekracza ustaloną minutę, to jednak nie wycisza mikrofonów tak, jak miało to miejsce wcześniej.

14:07

Pozostało jeszcze 50 posłów, którzy będą zadawać pytania.

13:43

Marcin Przydacz (PiS) o kwestii bezpieczeństwa:

Nie ma sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo. Największym zagrożeniem jest Rosja. Dzięki aktywności premiera udało się pobudzić naszych sojuszników do asertywnej polityki wobec Rosji.

13:33

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, duża część polityków PiS nie zadaje pytań, a zachwala poprzedni rząd.

Anna Kwiecień uważa, że sytuacja kobiet na rynku pracy znacznie się polepszyła. 

13:25

Konsekwentnie głos zabierają tylko przedstawiciele PiS i Konfederacji. Duża część posłów większości sejmowej opuściła salę plenarną.

13:15-13:21

Posłowie z Koalicji Obywatelskiej nie biorą udziału w debacie, która rozpoczęła się po przemówieniu Mateusza Morawieckiego. Wiele źródeł podawało jeszcze przed właściwym rozpoczęciem obrad, iż jest to wynikiem instrukcji wydanej przez Borysa Budkę.

Tymczasem Henryk Kowalczyk z PiS-u powiedział:

Słuchając wypowiedzi klubów, to można nabrać wrażenia, że PiS zrujnowało polską gospodarkę. Ale spójrzmy na bezrobocie – mimo pandemii czy wojny w Ukrainie, bezrobocie jest „higieniczne”. Ludzie godnie pracują, gonie zarabiają. Prowadziliśmy odpowiedzialną politykę gospodarczą.

12:58-13:14

Reakcja polityków PiS jest bardzo wymowna. Paweł Szrot powiedział:

Przez lata 2007-2015 słyszałem wielokrtonie, że mamy „koniec PiS-u”. Im dłużej opowiadacie te nonsensy, tym szybciej wróci czas Prawa i Sprawiedliwości.

Artur Szałabawka powiedział:

Słyszymy o ośmiu złych latach. Ja jestem z województwa zachodniopomorskiego. I mówi się, że zachodniopomorskie to największy plac budowy, czego takiego jeszcze nie było.

Z kolei Konrad Berkowicz z Konfederacji stwierdził:

Zliczaliśmy kłamstwa, które padały z mównicy podczas expose. Naliczyliśmy ich 47.

To tylko kilka z wybranych wypowiedzi, jednak interesujące jest to, że niektóre z nich, choć teoretycznie mają być pytaniami, w praktyce nimi nie są.

12:57

Szymona Hołownię zastąpiła wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska z KO.

12:53

Sachajko kończy przemówienie. Nadszedł czas na pytania. Do głosu zgłosiło się 107 posłów i posłanek. Czas wypowiedzi to jedna minuta.

12:48-12:52

Sachajko mówi, iż w koalicji z PiS-em udało się wprowadzić dziewięć istotnych dla Polaków ustaw. Mówi o blokowaniu ustawy o konopiach. W głównej mierze Sachajko krytykuje zachowanie Suwerennej Polski.

12:47

Jarosław Sachajko z Kukiz’15 wchodzi na mównicę.

12:46

Mentzen pogratulował przedsiębiorcom, którzy przeżyli rządy PiS. Koniec wystąpienia.

12:44-12:45

Mentzen skupia się na praktyce drukowania pieniądza. Wspomina, że PiS próbował zrzucić winę za inflację na wojnę Ukrainy z Rosją. Tymczasem inflacja nastąpiła już szybciej. Mentzen mówi, że Morawiecki krytykuje Unię, jednak sam oddał jej wiele kompetencji.

12:40-12:43

Mentzen zarzuca PiS-owi brak zrealizowania ważnych inwestycji takich jak między innymi fabryka samochodów elektrycznych. Wspomina, jak PiS podwyższał podatki oraz wprowadził Nowy Ład, którego nikt (nawet urzędnicy) nie rozumieli.

12:37-12:39

Na mównicę wchodzi Sławomir Mentzen. 

PiS realizowało gospodarczy program Razem. Było na lewo bardziej od SLD – powiedział.

Mentzen zarzuca, ze obecny rząd jak i Lewica walczą z przedsiębiorczością. Powołuje się na kilka sytuacji, o których było głośno w mediach.

Przez osiem lat zwalczaliście klasę średnią. Zwalczaliście przedsiębiorców, ludzi zaradnych, którzy chcą brać życie we własne ręce.

12:36

„Szczęśliwej Polski już czas” – tymi słowami poseł Lewicy kończy przemówienie.

12:35

12:34

Gawkowski: Zmarnowaliście 8 lat. To było złe 8 lat dla Polski. Szukaliście wrogów. Największego znaleźliście tam, gdzie Bruksela. (…) Wstyd, to jedyne słowo, które powinno się w pana wypowiedziach pojawiać najczęściej.

12:30

Gawkowski: Tak szanował pan polskie kobiety, że upodliliście te, które wyszły na ulice po wyroku TK. Prezes Kaczyński mówił, że to rosyjska kolumna. Powinniście je teraz przeprosić. One wam podziękowały 15 października.

12:29

Krzysztof Gawkowski nazywa Adama Glapińskiego „mordercą polskiej gospodarki”, który spowodował inflację.

12:27

Podaje jako przykłady błędów PiS: zrujnowane media publiczne, konflikty w Unii Europejskiej, niedobór funduszy z KPO, służby specjalne o charakterze politycznym oraz podsłuchy. „To nie kto inny jak pana szef mówił, że Polki nie rodzą dzieci, bo dają w szyję” – opisuje.

12:25

Paszyk zakończył przemówienie, na mównicę wchodzi Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

12:23

Paszyk zwraca uwagę na służbę zdrowia za rządów PiS-u. Zarzuca wzrost zadłużenia szpitali oraz rosnące kolejki u specjalistów.

12:21

12:20

Paszyk: Gdzie jest awangarda polskiego rolnictwa, którą pan zapowiadał? Ceny zboża, napływ zboża z Ukrainy, ceny za litr mleka, bezprzetargowe dzierżawy gruntów rolnych dla swoich, oszukiwanie rolników. 

12:17-12:19

Paszyk w swoim przemówieniu skupia się na braku wiarygodności Mateusza Morawieckiego. Jego zdaniem, podczas rządów PiS, nie było takiej grupy, czy to zawodowej czy społecznej, która nie byłaby wykluczona przez polityków. Zwraca też uwagę, że „w pandemii, zamiast dbać o zdrowie obywateli parliście do wyborów kopertowych”.

12:16

Krzysztof Paszyk z PSL rozpoczyna swoje przemówienie.

12:16

Petru skupia się na politykach, którzy łamali prawo. Ostrzega, że muszą oni stanąć przed Trybunałem Stanu. Ma nadzieję, że nigdy podobne formacje do PiS nie powrócą do władzy. Kończy przemówienie.

12:14

Petru: Przez osiem lat zapomnieliście o zwykłych ludziach. Szczególnie o najbiedniejszych, bo to ich najbardziej dotknęła inflacja. Po ośmiu latach zostawiacie Polskę z wzrostem gospodarczym na poziomie zero.

12:12

Petru: Nikt w takiej skali jak wy nie wyprowadził setek miliardów złotych poza kontrolę budżetów.

12:10

Następny głos zabiera Ryszard Petru z Polski 2050 – TD. 

12:09

Kobosko: Żegnanie się z Polską udało się panu przedłużyć o dwa tygodnie. Dziś pana czas się kończy. Należy się panu podsumowanie i ocena, choć w tej sprawie mam przeczucie, że nie będzie to ostatnia ocena i również inne instytucje, nie tylko Sejm, takiej oceny dokonają. Witamy demokrację! (…) To dziś zdejmujemy z półki księgę, znienawidzoną przez pana partię. Konstytucję.

12:08

Jarosław Kaczyński opuścił salę plenarną.

12:07

12:05

Przemówienie Michała Kobosko z Polski 2050. W tle trwają krzyki w związku ze spięciem Macierewicza i Hołowni.

12:04

Nowacka zakończyła swoje przemówienie. Antoni Macierewicz podszedł do Hołowni i zaprotestował w stosunku do słów Nowackiej. Przez chwilę poseł chciał wejść na mównicę.

12:03

Nowacka: Mówiliście o luce płacowej, a Polki pracują w zawodach niskopłatnych i nie poprawiliście ich sytuacji. Pan premier mówi o młodych, a wyśmiewacie ich ideały. Szczujecie na młodych w TVP. Młodzi i kobiety nie kupią waszych kłamstw, zbyt wiele widzieliśmy przez te ostatnie osiem lat.

12:02

 

11:59-12.00

Według Nowackiej ani społeczność LGBT, ani młodzież nie kupi już kłamstw PiS-u.

11:57-11:58

Nowacka wypomina okres pandemii, gdzie 0bywatelom ograniczano wolność, jednak politycy PiS-u mogli robić wszystko, a nawet ubijać interesy na tragedii.

11:54-11:56

Nowacka mówi o tym, ze Polacy boją się Policji, kobiety boją się o swoje zdrowie, a w szkole tolerowana jest przemoc.

Mówicie teraz tyle o demokracji, wolności słowa. Kto jak nie pan, panie prezesie Kaczyński mówił o gorszym sorcie? – pyta Nowacka.

11:51-11:53

Nowacka zwraca się do Morawieckiego. Zarzuca mu kłamanie i zapominanie o tym, jak jego rząd łamał prawo.

Dzień dobry Polsko, to dzień dobry dla Rzeczpospolitej. To co widzieliście, to przeszłość, a my was witamy w przyszłości. Trzeba rozbić kilka kłamstw, które tu padły.

Nowacka zarzuca PiS-owi wysoką inflację, kryzys zbożowy a także aferę wizową.

Pan i pana zaplecze o polityce prorosyjskiej nie powinno się wypowiadać – zwraca się Nowacka do krzyczącego z sali Antoniego Macierewicza.

11:50

Koniec wystąpienia Kaczyńskiego. Głos zabierze teraz Barbara Nowacka.

11:49

Kaczyński przekroczył już czas o 3 minuty. Marszałek Sejmu zwrócił mu uwagę.

11:47-11:48

Drugie niebezpieczeństwo według Kaczyńskiego to koncepcja zmiany Polski. Nie ma być ona krajem, a miejscem zamieszkiwanym przez Polaków. Kaczyński uważa, że namawia do tego Berlin. To według niego dzieje się już aktualnie.

11:44-11:45

Jedynym sposobem na uniknięcie ataku ze strony Rosji jest silne zbrojenie się.

Wyzwanie geopolityczne to jest po prostu perspektywa dalszej ofensywy imperium sowieckiego, politycznej, ale także militarnej. Jedyne zabezpieczenie to zbrojenie, zbrojenie i jeszcze raz zbrojenie się.

11:43

Kaczyński straszy, że dawna polityka sprzed 2015 roku może powrócić.

11:40-11:41

Kaczyński wspomina o okresie, kiedy wzrosła patologia społeczna, panowało wysokie bezrobocie, a dzieci chodziły głodne. Jest to oczywiście odniesienie do dawnych rządów PO. Potem jednak PiS miał zdaniem Kaczyńskiego zmienić dominujące wartości, odwołując się do jednostki, rodziny i społeczeństwa.

Wspólna jest warunkiem współpracowania. Arystoteles już o tym pisał i nikt nie podważa, że człowiek to istota społeczna. Wspólnota jest przedmiotem starć i stąd ogromne trudności takiej polityki – oznajmił prezes PiS – mówi.

11:38

Kaczyński: Jest drugi sposób. Trudniejszy. Odwołujący się do wartości, których centrum jest wspólnota narodowa, która w pełni uznaje wolność jednostki, wolność wyboru we wszystkich dziedzinach, ale też wolność wyboru władzy.

11:36

Kaczyński opisał wystąpienie premiera następująco: To wystąpienie można określić jako apel do całej klasy politycznej by próbowała znaleźć drogę do bezpiecznej i dobrze rozwijającej się Polki w nowych okolicznościach, realiach dzisiejszego świata.

11:35

Na mównicę wchodzi Jarosław Kaczyński. Jego przemowa ma trwać 10 minut.

11:34

Obrady zostają wznowione. Otworzona została dyskusja.

11:25

Szymon Hołownia zapowiada przerwę do 11:30

11:24

Przemówienie Morawieckiego dobiega końca. Politycy PiS-u oklaskują premiera.

11:23

Morawiecki uważa, że należy zakończyć wojnę polsko-polską i iść drogą dialogu.

11:20

Morawiecki: Dwa kardynalne pytania. Pierwsze brzmi: jaka będzie Polska? Będzie taka, jaką będą Polacy. A my będziemy tacy, jaka będzie nasza ojczyzna. To obustronna zależność.

11:16-11:19

Morawiecki: Nie jesteśmy dziećmi, które muszą trzymać się brukselskiego fartucha.
Kolejne pomysły Morawieckiego na to, jak mają wyglądać posiedzenia Sejmu, są wyśmiewane przez opozycje.
 
Morawiecki chce, aby zorganizowano więcej referendum.

11:12-11:15

Morawiecki mówi o kulturze i sztuce. Według niego w ludziach rośnie potrzeba uczestnictwa, a system 500 i 800+ mogą to zmienić.

Dlaczego nie możemy się stać światowym centrum audiowizualnym? Przed nami długa droga, końca tej drogi nie znamy, ale tą ścieżką Polska musi podążać już dziś, aby była przygotowana na to, co za 10 lub 20 lat. To co tu przedstawiam może nie mieścić się w głowie, ale nie możemy być skazani na zacofanie – oświadczył premier.

11:09-11:10

Wspomnienie o polityce senioralnej i o tym, że system emerytalny nadal wymaga poprawy i nie był „hazardem”. Zapowiada ideę wprowadzenia emerytury stażowej.

Musimy aktywizować seniorów, nasze babcie i naszych dziadków. Państwo powinno zachęcać seniorów do pracy, a nie ich do tego zmuszać. Ponadto edukacja srebrnego wieku, a także miejsca aktywizacji seniorów – tworzenie wspólnych przestrzeni międzypokoleniowych i tworzenie cyfrowych domów seniora, gdzie będziemy uczyć ich życia w nowym świecie. To nasze wielkie zobowiązanie.

11:07-11:08

Zdaniem Morawieckiego zmiana województw mająca miejsce w latach 90. doprowadziła do degradacji wielu regionów.

Usługi publiczne to fundament każdego rozwiniętego społeczeństwa. To magnes dla inwestorów i zabezpieczenie przed drenażem mózgów. Ten postęp będzie realny, jeśli będzie dotyczył każdego obywatela w każdym zakątku kraju. W Polsce samorządy i urzędy muszą stać się nowoczesnym centrum dla wszystkich Polaków niezależnie od regionu. Profilaktyka zdrowotna i łatwy dostęp do lekarzy musi być po prostu standardem. Trzeba dalej ponosić wydatki na służbę zdrowia. Nasze inwestycje w samorządy to polityka, która musi być kontynuowana.

11:05-11.06

Morawiecki łączy ze sobą temat edukacji i dostępu do służby zdrowia, odnosząc się do inwestycji lokalnych. Morawiecki podkreśla też, że w ostatnim czasie nastąpił znaczący wzrost, szczególnie w sektorze usług cyfrowych.

11:04

Morawiecki: Wydatki materiałowe na uzbrojenie, na armię polską nie będą zaliczane, w przypadku wyliczeń związanych z procedurą nadmiernego deficytu, do deficytu budżetowego.

11:03

Morawiecki porusza temat rolników. Temat ten nie zostaje rozwinięty.

10:58-11:01

Rewolucja cyfrowa to kolejne zasługi, jakie przypisuje Morawiecki swojej partii. Według jego słów funkcjonowanie obywatela dzięki cyfrowości stało się lepsze, choćby w zakresie usług medycznych czy urzędowych.

Przestrzega przed ChatemGPT, który według niego może zastąpić pracowników.

Morawiecki mówi, że cyfryzacja ułatwia życie, a za jej wprowadzenie odpowiadają młodzi członkowie jego rządu. Uważa, że musimy być twórcami, a nie tylko konsumentami technologii. Rząd powinien kontrolować jej wykorzystanie, a internet powinien być wolny od cenzury.

10:55-10:57

Morawiecki stwierdził, że dzięki polityce społecznej PiS Polki stały się bardziej aktywne na rynku pracy. Jednocześnie różnica w wynagrodzeniach zmniejszyła się z około 7% do 4,5%. Mimo że sytuacja kobiet na rynku pracy poprawia się, PiS ma zdawać sobie sprawę, że panie mają trudniej, ponieważ muszą zmagać się z wieloma stereotypami.

Musimy mieć odwagę spojrzeć prawdzie w oczy. Z roku na rok jest nas coraz mniej. Wzrost zamożności wiąże się ze spadkiem dzietności.

Morawiecki uderzył też w pary bezdzietne, krytykując ten model. Wspomina także o niepłodności, co nieco dziwi, zważywszy na blokowanie ustawy o in vitro.

Mężczyźni mojego pokolenia byli wychowywani inaczej niż dziś. Matkę całowało się w dłoń i to był szacunek, ale starsze pokolenia żyły też w przekonaniu, że miejsce kobiety jest w domu. Kobiety muszą być dziś tam, gdzie chcą być – stwierdził premier.

10:53

Morawiecki: Armia polska musi rosnąć w siłę. Wydatki na armię w porównaniu do PKB to już ponad 4 proc. Nie tylko podpisaliśmy kontrakty na najlepszy sprzęt, rozbudowaliśmy też znacznie polskie moce produkcyjne. Mamy 10 tys. wojsk amerykańskich w Polsce. USA poinformowały, że 15 grudnia gotowość bojową uzyska tarcza antyrakietowa w Redzikowie.

10:49

Morawiecki: Z punktu widzenia przyszłego rozwoju i bezpieczeństwa kraju kluczową inwestycją jest Centralny Port Komunikacyjny i polski atom.

10:48

Morawiecki: Nie ma drugiego takiego kraju w Europie i na świecie,. który tak pomnożył swoje PKB i tak obniżył swoje podatki. Nasz sukces w podatku VAT jest znany, a dochody od podatków z zagranicznych firm wzrosły. Zmalało uzależnienie Polski od kapitału zagranicznego. W samym 2022 roku Polska miała jeden w najwyższych wzrostów w OECD. Jesteśmy odpowiedzialni za kluczową wschodnią flankę NATO i UE. 

10:46

Wielki sukces dzisiejszych obrad Sejmowych. Internauci niesamowicie zainteresowali się polityką.

10:45

Poseł KO Sławomir Nitras zauważył i skomentował, że podczas expose premiera Mateusza Morawieckiego nieobecni byli niektórzy posłowie Prawa i Sprawiedliwości, w tym Zbigniew Ziobro i Jacek Sasin.

10:41

Morawiecki: Podsumujmy z dumą – silna złotówka, drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej, szybko spadająca inflacja, jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych, rekordowy wzrost PKB w UE za trzeci kwartał tego roku. W takiej kondycji jest polska gospodarka po naszej drugiej kadencji. Kryzys za nami, odbicie gospodarcze przed nami.

10:38

Następnie Morawiecki wspomina o ubóstwie wśród dzieci, które PiS miał zwalczać. Znowu wypomina, że za PO sytuacja prezentowała się gorzej.

W tym samym czasie posłanka Koalicji Obywatelskiej Henryka Krzywonos słucha expose Morawieckiego, stojąc tyłem do mównicy na sali plenarnej.

10:37

Zapewniliśmy pieniądze, dzięki którym możliwe były lokalne inwestycje, obniżki podatków cyfryzacja, rozbudowa armii. Ograniczyliśmy dług publiczny, wprowadziliśmy nowy ustrój można rzec – pierwsze kroki w kierunku państwa solidarnego. Tym programem zainteresowane są państwa na całym świecie.

Morawiecki uważa, że PiS wyrwał Polskę z sideł obcego kapitału.

10:34-10:36

500+ i 800+ Morawiecki nazywa kontraktem społecznym i docenia, że nawet PO się pod tym podpisuje.

Musimy myśleć w kategoriach przyszłej dekady, a nie przyszłej kadencji. Pierwsze wyzwanie dla Polski w planie makroekonomicznym to trwałe dołączenie do grona państw najbardziej rozwiniętych, a w wymiarze zwykłego człowieka to: mniej pracować, ale lepiej żyć. To nie taka Polska, w której pracuje się na dwa etaty albo kupuje się na zeszyt. To nie taka Polska, w której praca za 5-7 złotych była normą, a bezrobocie sięgało kilkunastu procent. Albo umowa śmieciowa, albo wyjazd za granicę. To było zło, nazwijmy wprost tamtą rzeczywistość – powiedział premier.

Morawiecki uważa, że ze strony PiS doszło nawt do stworzenia nowego ustroju opartego na solidarności.

10:31-10:33

Lżej pracować i lepiej żyć – to kolejne hasło Morawieckiego. Wspomina o pracy za niskie stawki, odnosząc się do czasów Donalda Tuska, choć nie mówiąc tego wprost. Morawiecki uważa, że w czasach Tuska ludzie albo godzili się na niskie zarobki, albo na emigrację. Nazywa to złem, którego Polacy często doświadczali.

10:29

Władza musi realizować to, co obiecuje. Ta zasada często była ignorowana. Można nasze rządy krytykować, ale to my pokazaliśmy, że głos Polaków naprawdę się liczy, a wyniki wyborów zobowiązują. Kto lekceważy obietnice, lekceważy wyborców.

10:27

Morawiecki wspomina o Unii Europejskiej i o tym, że powinniśmy się jej trzymać. Miejsce Polski jest w UE. Tutaj Morawiecki wyłania trzecią ważną wartość. 

Polska ambitna to taka, w której wszyscy czują dumę ze swojego kraju, bo wiedzą, że państwo o nich zadba a nie porzuci – mówi.

Widzimy, jak posłanka Iwona Hartwich trzyma fotografię z czasu protestu osób z niepełnosprawnościami w gmachu parlamentu.

10:24

Druga fundamentalna wartość według Morawieckiego to samostanowienie. Wspomina o tym, że to rodzice, a nie politycy powinni decydować o przyszłości dzieci.

10:23

Pierwszą wartością jest człowiek z jego godnością, wolnością, człowiek, który ma prawo myśleć i wierzyć w to co zechce – mówi Mateusz Morawiecki.

10:21

Urząd to zaszczyt, Polska to miłość – powiedział Morawiecki.

Powiedział następnie, że: Projekt, który chce dziś przedstawić, to projekt przyszłości Polski. Polski, z której będziemy dumni. Polski ambitnej i dojrzałej, której inni będą nam zazdrościć.

10:20

Nie ma dla mnie większego obowiązku niż służyć Rzeczypospolitej. Walka o lepszą Polskę nigdy się nie kończy, ona trwa i będzie trwać. Walka o Polskę to pewnego rodzaju sztafeta. Od nas zależy jaką Polskę przekażemy naszym dzieciom i wnukom – mówił Morawiecki.

10:18

Na mównicy pojawia się Mateusz Morawiecki, który zaczął od tego, że „Polska to ogromna siła duchowa”. Wspomniał o dużym sukcesie wyborczym, a także o tym, że żadna partia nie osiągnęła takiego sukcesu. 

10:17

Hołownia zapewnia, że każdy będzie mógł wystąpić z pytaniem do nowego Ministra. Zaprzecza temu, co zarzucał Suski.

Ten Sejm został już przegłosowany przed chwilą. Każdy poseł, który będzie miał wolę zabrać głos, w pytaniach, będzie mógł to zrobić. Nie będą limitowane co do ilości i to jest właśnie nieograniczanie wypowiedzi, a nie jej ograniczanie.

10:16

Do złożenia wniosku formalnego zgłosił się poseł PiS Marek Suski.

To jest najważniejsza debata w parlamencie. Otóż pan marszałek zaproponował 10 minutowe oświadczenie w imieniu klubów. Zawsze odbywały się tutaj debaty i to długie. Żeby poważnie traktować nasz kraj i poznać program rządu to zgłaszam wniosek o zmianę i wyznaczenie debat – mówi poseł PiS. – Wnioskuje, żeby pan marszałek zdecydował, żeby to byłą którąś z debat.

10:14

Głosowanie za 10-minutowym oświadczeniem i 5-minutowym oświadczeniem w imieniu koła: za było 241, przeciw było 180, wstrzymało 17.

10:13

Sekretarzami posiedzenia są posłowie Adam Gomoła, Weronika Smarduch, Mirosław Adam Orliński i Adrian Witczak.

10:11

Hołownia rozpoczyna obrady. Wita Andrzeja Dudę oraz Mateusza Morawieckiego i jego Radę Ministrów. Następnie wita Lecha Wałęsę.

10:09

Planowane jest, że do godziny 15 w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose z wnioskiem o wotum zaufania. Przewidziano również czas na 10-minutowe oświadczenia reprezentujące kluby oraz 5-minutowe oświadczenia w imieniu koła. Zgodnie z harmonogramem, głosowanie w tej kwestii ma miejsce o godzinie 15. Następnie, przewiduje się przerwę do 16.30, w przypadku oczekiwanej niezdolności do uzyskania wotum zaufania, podczas której planowane jest zgłaszanie kandydatów na stanowisko premiera.

10:07

Na salę wchodzi Andrzej Duda.

10:05

W sali plenarnej dalej zbierają się politycy. Z kolei Mateusz Morawiecki już zajął już miejsce w ławach poselskich.

10:02

Najpopularniejszym hashtagiem na Twitterze jest #KoniecPiS. Na drugim miejscu plasuje się hasło „Szczęśliwej Polski”. Poniżej przykładowe użycie:

9:58

Ruszyła transmisja. Posłowie zbierają się powoli na sali.

9:56

Aktualnie na transmisję oczekuje 38 tys. internautów.

9:46

Do Sejmu przyjechał Andrzej Duda. Przywitał go Szymon Hołownia

9:32

Wiceprezes PSL Dariusz Klimczak:

Pytanie, po co ta parodia, przedłużanie rządów. W Polsce jest wiele spraw niecierpiących zwłoki. Po co przedłużać dla tych kilkunastu dni? Naprawdę nie warto poświęcać polskich spraw.

9.29

O tym, jak ważne będzie dzisiejsze wydarzenie, niech świadczy fakt, iż na chwilę obecną na transmisję online z Sejmu czeka 9,6 tys. osób.

9.25

Przemysław Czarnek stwierdził w programie „Sygnały dnia” w PR1., iż Tusk działa niedemokratycznymi metodami.

Czy państwo uważacie, że demokratyczne jest przepuszczanie setek miliardów złotych, które zamiast trafiać, a to są państwa pieniądze, które zarobiliście i które w formie podatku powinny trafić do budżetu państwa, a nie trafiły tylko trafiły do mafii VAT-owskich? Z uwagi na to, że tę lukę VAT-owską poluzowano, setki miliardów złotych. To jest demokratyczne działanie. Nigdy Tusk demokratycznie w pełni nie działał.

9.17

Cezary Tomczyk z KO nie zostawił na Morawieckim suchej nitki, mimo że ten dopiero ma przemówić:

Wydaje się, że Mateusz Morawiecki wszystko, co mógł przegrać, już przegrał. Nie wiem, czemu ma służyć dzisiejszy dzień, być może jakiemuś podsumowaniu, ale wydaje się, że jego słowa od jakiegoś czasu niewiele znaczą. Chciałbym, by pożegnał się w pięć minut, byśmy mogli zabrać się za to, co uczynił.

8.52

Mateusz Morawiecki na swoim Twitterze publikuje nagranie. Polega ono na wymienianiu wszystkich zasług partii PiS.

8.48

Mateusz Morawiecki w swoim facebookowym podcaście zaznaczył:

Moje poniedziałkowe exposé będzie w pewnym sensie historyczne, dwudzieste wygłoszone przez polskiego premiera po 1989 r., czyli od momentu, w którym nasze państwo stało się wolne i demokratyczne i trzecie, którego przedstawienie przypadło w udziale mnie samemu.

8.08

Prezydencki minister Marcin Mastalerek zdradził:

Dziś prezydent będzie w Sejmie, zaprosi Donalda Tuska do swojego sejmowego gabinetu. Prawdopodobnie prezydent z Donaldem Tuskiem ustalą szczegóły przyszłego zaprzysiężenia.

2023-12-11

Angora