Ryszard Petru chce zignorować prezydenckie weto

Ryszard Petru proponuje radykalne i niezgodne z prawem rozwiązanie na zakończenie impasu wokół mediów publicznych. "Trzeba zignorować prezydenckie weto" - stwierdził w serwisie X, czyli na dawnym Twitterze.

Ryszard Petru (fot. YouTube)

Problemy z TVP

Prezydent Duda, wetując ustawę okołobudżetową, zabrał mediom publicznym 3 mld złotych, które pierwotnie miały do nich trafić. Teraz powędrują na onkologię i psychiatrię dziecięcą, natomiast wciąż nie wiadomo, jak będą finansowane następujące podmioty: TVP, Polskie Radio i PAP. Do tego dochodzi dwuwładza w tych instytucjach. PiS nie szanuje działań ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza i upiera się, że dokonał się „zamach” na media publiczne. Tymczasem Ryszard Petru stwierdził, że należy zignorować weto prezydenta, co oczywiście wydaje się absurdalne i niezgodne z prawem.

Petru popiera likwidację TVP

Zaznaczmy, że dawny lider Nowoczesnej nie jest zwolennikiem dalszego istnienia telewizji publicznej.

Od dawna jestem za likwidacją. Uważam, że jak coś jest bardzo popsute, to remont jest dużo droższy i nie ma możliwości pełnej naprawy — powiedział Ryszard Petru, zapytany przez dziennikarzy o pomysł likwidacji TVP.

Petru chciałby wprowadzić specjalny fundusz, który dotyczyłby TVP:

Wolałbym, żeby był fundusz misji publicznej i można by poszczególne redakcje, telewizje, „internety” — wszystkie by zgłaszały wnioski o dotacje i realizowały misję publiczną w kulturze, w historii, w informacji, ale to jest mój autorski projekt — zaznaczył.

Polityk Trzeciej Drogi myśli jak… Andrzej Duda?

Co ciekawe, polityk Trzeciej Drogi podziela poniekąd zdanie prezydenta Dudy i również podkreślił, że dotąd media publiczne były łupem politycznym, co oczywiście w dojrzałej demokracji liberalnej nie powinno mieć miejsca:

To, co się dzieje z telewizją publiczną, to, że w naturalny sposób staje się łupem politycznym, jest sygnałem, że tego się nie da naprawić — powiedział Petru.

Petru także uważa, że państwo ma pilniejsze wydatki niż w pierwotnej wersji sięgająca 3 mld złotych dotacja dla mediów publicznych To jest błąd powiedział i nadmienił, że „telewizja musi się odchudzić”. — Prywatne radiostacje, telewizje — nikt nie dostaje takich dotacji. Nie ma powodu, żeby takie dotacje, w takiej skali były — dodał. — Ma budynki, ma zbyt wielu pracowników — jest w stanie się odchudzić — dowodził.

Tymczasem końca wojny o TVP nie widać…

2023-12-28

Bartłomiej Najtkowski