Prezydent liczy na wsparcie Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a Prezesem Rady Ministrów oraz Prokuratorem Generalnym". To akt desperacji? Przecież Trybunał Przyłębskiej - jak mówią o nim politycy obozu władzy, nie jest wiarygodny, łatwo można się domyślić, co postanowi.

Fot. Wikimedia

Komunikat Kancelarii Prezydenta

Kancelaria Prezydenta podała, że decyzja Andrzeja Dudy ma związek „z próbą nielegalnego usunięcia ze stanowiska Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego oraz niezgodną z prawem próbą wskazania nowego pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego„. Tymczasem na stronie Prokuratury Krajowej, gdzie wciąż są osoby z nadania Zbigniewa Ziobry, widnieje komunikat dotyczący decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który w poniedziałkowe popołudnie „wydał postanowienie tymczasowe” dotyczące tej sprawy.

W związku z próbą nielegalnego usunięcia ze stanowiska Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego oraz niezgodną z prawem próbą wskazania nowego pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w dniu 15 stycznia 2024 r. złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a Prezesem Rady Ministrów oraz Prokuratorem Generalnym” – czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta.

Uzasadniono też, dlaczego prezydent podjął taką decyzję, na jakiej podstawie prawnej:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2393), wszczęcie postępowania w sprawie sporu kompetencyjnego skutkuje z mocy zawieszeniem postępowania przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny” – skonkludowano.

Komunikat prokuratury

Z komunikatu prokuratury wynika, że Trybunał Konstytucyjny „postanowił zakazać podejmowania czynności i działań stanowiących realizację uprawnień, zadań i kompetencji Prokuratora Krajowego przez osobę powołaną do pełnienia obowiązków Prokuratora Krajowego bez podstawy prawnej„.

Trybunał Konstytucyjny nakazał wykonanie powyższych działań do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skargi konstytucyjnej o zbadanie zgodności art. 47 § 1 i 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o prokuraturze w związku z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 9 października 2009 roku o zmianie ustawy o prokuratorze oraz niektórych innych ustaw rozumianego w ten sposób, że prokurator pozostający w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o prokuraturze w stanie spoczynku, może wrócić na swój wniosek do służby na ostatnio zajmowane stanowisko lub stanowisko równorzędne jedynie w okresie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie tejże ustawy tj. w okresie od 4 marca 2016 roku do 4 maja 2016 roku z art. 60 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji” – podano.

Apel do premiera

Wczoraj Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Tuskiem w związku z wyjazdem premiera do Kijowa. Po spotkaniu prezydent oświadczył, że w sprawie Prokuratury Krajowej „zaapelował do premiera, żeby przywrócić sytuację zgodną z prawem„. – Nie tylko z ustawą, ale także z konstytucją, dlatego że obydwaj mamy swoje kompetencje. Prokurator Generalny powinien do niego wystąpić o odwołanie Prokuratora Krajowego, a pan premier powinien wystąpić do mnie o wyrażenie zgody – utrzymywał.

Prezydentowi bardzo zależy na tym, by ziobryści wciąż mieli duże wpływy w prokuraturze, teraz liczy na wsparcie Trybunału Konstytucyjnego, którego nowa większość parlamentarna nie uznaje, ponieważ są tam sędziowie-dublerzy i byli politycy PiS: Krystyna Pawłowicz czy Stanisław Piotrowicz.

Polska nie ma Trybunału Konstytucyjnego, ma budynek, który od wielu lat zajmowany był przez Trybunał Konstytucyjny – uważa szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Dziś Polska nie ma Trybunału Konstytucyjnego, ma budynek, który od wielu lat zajmowany był przez Trybunał Konstytucyjny, a na tym budynku jest tabliczka z napisem „Trybunał Konstytucyjny”. Natomiast jeżeli chodzi o wykonywanie zadań Trybunału Konstytucyjnego, to takie ciało w Polsce nie istnieje, należy je odbudować, tzn., należy przywrócić tę konstytucyjną formułę działania Trybunału Konstytucyjnego – powiedział polityk KO w programie „Sedno Sprawy” na antenie Radia Plus.

Niech to będzie puenta, cokolwiek postanowi TK, z racji dualizmu prawnego, znowu będzie chaos w kraju.

2024-01-16

Bartłomiej Najtkowski