Policja zrobiła nalot na lokale przyjazne LGBTQ+. Są nazywani ekstremistami

Mniej niż 48 godzin po zakazie uznania "globalnego ruchu LGBTQ+" za ekstremistyczny, doszło do nalotu policyjnego na bary przyjazne tęczowej społeczności. Ludzie przebywający w lokalach 1 grudnia zostali potraktowani jak potencjalni przestępcy, jednak aktywiście wskazują, że to dopiero początek działań rosyjskiej władzy.

Fot. Pixabay

Rosja ogłosiła swoją decyzję o uznaniu ruchu LGBT za ekstremistyczny. Do pierwszego wstrząsającego wydarzenia doszło w barze w centrum Moskwy, gdzie odbywały się wieczory LGBTQ+. Incydent rozpoczął się, od wtargnięcia zamaskowanych policjantów do lokalu.

Wszyscy stanęli twarzą do ściany

The Guardian opisał historię Wasilija, który był świadkiem całego zdarzenia. Dowiadujemy się, że około 100 osób zostało zmuszonych przez policję do stania twarzą przy ścianie, by funkcjonariusze przeprowadzili rewizję pod kątem narkotyków. Fotografowali także paszporty klientów lokalu. Wszystko to miało miejsce podczas zwykłego piątkowego wieczoru, który był skierowany szczególnie dla osób ze społeczności LGBT.

Policja miała utrzymywać, że incydent był rutynowym przeszukaniem, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się narkotyków. Wasilij utrzymuje jednak, że, napad był spowodowany nietypowym charakterem wieczoru. „Stojąc tam, plecami do ściany, uświadamiasz sobie, jak ograniczone są twoje prawa jako osoby homoseksualnej w tym kraju” – dodał.

Tego samego wieczoru co najmniej dwa inne lokalne przyjazne osobom LGBT w stolicy Rosji przeszukano przez policję. Wydarzyło się to po niecałych dwóch dniach po przełomowym orzeczeniu sądu najwyższego, które uznało „globalny ruch LGBTQ+” za organizację ekstremistyczną.

Wojna zmieniła wszystko

Osoby nieheteronormatywne nigdy nie miały lekko w Rosji, choć do tej pory w dużych miastach, takich jak Moskwa i Sankt Petersburg, istniały miejsca, w których mogli być sobą pomimo istniejących przepisów. Chodzi tu w szczególności o kluby LGBTQ+, na które władze do tej pory zazwyczaj przymykały oko. W trakcie wojny z Ukrainą sytuacje jednak zaczęła być jeszcze trudniejsza. 31 maja 2023 Duma Państwowa Rosji, izba niższa parlamentu Federacji Rosyjskiej, podjęła decyzję o zakazie zmiany płci, jednak to był dopiero początek.

W ubiegłym roku Putin zatwierdził ustawę, która zakazuje „propagandy LGBT” wśród dorosłych, karząc wszelkie działania uznane za promowanie tego, co w Rosji określa się jako „nietradycyjne stosunki seksualne” – zarówno w filmach, Internecie jak i w miejscach publicznych. 

Aktywiści podkreślają, że skutki tego działania będą niedługo widoczne. Narzucanie takiego nacisku przez instytucje może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne społeczności LGBTQ+.

2024-01-17

Anna Jadowska-Szreder na podst. The Guardian