Niinistö i Duda zadecydowali. Polskie wojska będą strzec fińskich granic

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego ogłosił, że polscy żołnierze wkrótce zostaną skierowani na granicę fińsko-rosyjską. Decyzja ta wynika z niedawnej wizyty prezydenta Finlandii, Sauli Niinistö, w Warszawie.

Fot. YouTube

Spotkanie dwóch sojuszników

Jacek Siewiera przekazał, iż podczas oficjalnej wizyty prezydenta Finlandii, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, podjęto decyzję o złożeniu oficjalnego wniosku o wsparcie sojusznicze w obliczu hybrydowego ataku na granicę fińską. Polska ma w planach odpowiedzieć pozytywnie na prośbę fińskiego sojusznika z NATO oraz partnera unijnego. Siewiera dodał, iż grupa doradców wojskowych będzie znajdowała się na miejscu, przekazując wiedzę na temat zabezpieczenia granicy, także w aspekcie operacyjnym.

W trakcie spotkania z Niinistö Andrzej Duda powiedział:
 
Dzisiaj Finlandia spotyka się z podobnym zjawiskiem, z którym my mamy do czynienia od 2021 roku, czyli  hybrydowym atakiem na fińską granicę , który jest realizowany poprzez wpychanie grup migrantów na granicę.
 
Andrzej Duda dodał, że Finlandia może liczyć na wsparcie Polski, gdyż ta posiada dwuletnie doświadczenie w obronie granic.

Pieskow uspokaja

Należy pamiętać, że Finlandia, która jest członkiem NATO od kwietnia, dzisiaj całkowicie zamknie granicę z Rosją. Według pierwotnego założenia blokada ma trwać 2 tygodnie, lecz rząd fiński zakłada, że może zostać ona przedłużona. Wzdłuż granicy, która jest obecnie najdłuższą granicą między NATO a Rosją, trwa budowa tymczasowych ogrodzeń.

Kreml już zareagował na zapowiedź wsparcia wojskowego. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, stwierdził, że Finlandia nie jest narażona na żadne zagrożenie i w tymże kontekście jest to nadmierny środek zabezpieczający granice. Pieskow uważa, że nie istnieją tam żadne napięcia, których Finowie powinni się obawiać. Jego zdaniem skupienie wojsk na granicy to krok całkowicie bezpodstawny i nieprowokowany.

Czy jednak oby na pewno? Zgodnie z raportami medialnymi rząd uzasadnia konieczność zamknięcia całej granicy wschodniej, powołując się na dane wywiadowcze. Z tych informacji wynika, że Rosja organizuje przepływ migrantów nie tylko z Bliskiego Wschodu, ale także z Półwyspu Somalijskiego w Afryce, szybko przyznając im wizy i pomagając w transporcie do granicy fińskiej, skąd mogą dalej przedostać się do UE.

Osoby potencjalnie niebezpieczne

Istotna jest nie tyle liczba migrantów, co charakter zjawiska i niebezpieczne działania innego państwa. Według raportu MSW wraz z napływem migrantów potencjalnie na terytorium Finlandii mogą przedostać się osoby niebezpieczne, w tym oskarżane o zbrodnie wojenne lub zradykalizowane. W tym roku jesienią do Finlandii przez granicę wschodnią dotarło prawie tysiąc osób z krajów trzecich bez odpowiednich dokumentów, w tym przemieszczając się na ostatnim odcinku w strefie przygranicznej na rowerach czy hulajnogach.

Po zamknięciu całej wschodniej granicy podania o azyl będą przyjmowane we wszystkich portach lotniczych oraz morskich. Cztery główne przejścia graniczne w Karelii, w których koncentruje się ruch z Petersburga czy Moskwy, zostały zamknięte w połowie listopada na okres trzech miesiący. Kolejne północne punkty kontroli granicznej zamknięto kilka dni później na aż do 23 grudnia.

 
2023-11-30

Sebastian Jadowski-Szreder