Bar sprzed kilku tysięcy lat. Odkrycie w południowym Iraku

W trakcie prac wykopaliskowych w południowej części Iraku archeologom udało się odkopać pozostałości starożytnego baru. Wśród znalezisk odkryto między innymi prymitywną lodówkę oraz około 37 tysięcy ceramicznych naczyń. Nieopodal wydobytych ruin odnaleziono jednak coś jeszcze – przepis, wedle którego w dawnych czasach warzono piwo.

Sumerowie korzystali z pisma klinowego. To właśnie za jego pośrednictwem sporządzono przepis na tamtejsze piwo / fot. Wikimedia

Ślady starożytnego pubu amerykańskim i włoskim archeologom udało się odnaleźć w Lugaszu, gdzie niegdyś znajdowało się miasto cywilizacji sumeryjskiej. Placówka działała około 2700 lat przed naszą erą. Było to stosunkowo małe pomieszczenie o kształcie prostokąta, zaś wejść można był doo niego prosto z dziedzińca.

Wśród zachowanych elementów wymienić można choćby podłogę wykonaną z gipsu. Na niej znajdowały się też fragmenty naczyń ceramicznych. Poszczególne z nich zawierały w sobie pozostałości po jedzeniu, w tym rybie ości. Innym znaleziskiem były szczątki ławek poustawiane wzdłuż zewnętrznej ściany pubu. Archeolodzy przypuszczają, że obiekt w przeszłości z jednej strony pełnił rolę ogródka piwnego, ale i jednocześnie funkcjonował jako jadłodajnia. Dwa spośród znalezionych naczyń posiadały większy rozmiar, a jedno zostało umieszczone w drugim. Pełniły one rolę chłodziarki do spożywanych napojów. Poza nimi odnaleziono również piec.

Zidentyfikowanie znaleziska jako pubu nie należało wcale do trudnych zadań. Źródła historyczne podają, że Sumerowie raczyli się złocistym, piwnym trunkiem. Tym bardziej potwierdzała to odnaleziona w pobliskiej świątyni tabliczka. Napisano na niej pismem klinowym instrukcję warzenia tego alkoholu. Jest to bardzo interesujący fakt, który może przybliżyć jeszcze bardziej kulturę zwykłych sumeryjskich obywateli. Jak zaznaczyli sami archeolodzy zaangażowani w badania, dotychczas nastawiali się oni na zgłębianie aspektów życia politycznego i religijnego starożytnej cywilizacji tych stron.

Cywilizacja Sumerów. Co o niej wiadomo?

Reed Goodman, archeolog z Uniwersytetu Pensylwanii, w jednym z wywiadów powiedział: „Fakt, że było publiczne miejsce spotkań, gdzie ludzie mogli usiąść, napić się piwa i zjeść gulasz rybny, oznacza, że nie byli ciemiężeni przez tyrana. To ukazuje nam znacznie barwniejszą historię tego miasta”.

Przypomnijmy, że Sumerowie to lud, który pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. stworzył wysoko rozwiniętą cywilizację w południowej Mezopotamii. Jego pochodzenie nie jest znane, choć obecnie badacze skłaniają się ku twierdzeniu, że Sumerowie raczej zawędrowali na tamte tereny, niż byli autochtonami. Na początku II tysiąclecia p.n.e. napływający Amoryci podbili Sumerów i wchłonęli ich do Babilonii.

Zobacz także:

Naypyidaw. Najdziwniejsza stolica, o której nie słyszałeś

Historia tłustego czwartku. Jak dawniej go obchodzono?

2023-02-22

Angora