Nowy, darmowy model AI od firmy Meta. To koniec ChatGPT?

Llama 3.1 405B to pełna nazwa jednej z najnowszych wersji dużego modelu językowego opracowanego przez firmę Meta. Jest to rodzaj sztucznej inteligencji, a twórca systemu zapowiada, że korzystanie z Llamy będzie darmowe.

Fot. Pixabay

Meta wprowadziła na rynek najnowszą wersję swojej sztucznej inteligencji. Według firmy, nowy model o nazwie Meta AI, oparty na technologii Llama 3.1, jest porównywalny z rozwiązaniem obecnego lidera rynku, ChatGPT. Llama 3.1 występuje w trzech wersjach: 8B, 70B i 405B. Różnice między nimi polegają na liczbie parametrów, co wpływa na ich zdolności przetwarzania języka. 

Według informacji od Meta, wersja Llama 3.1 405B posiada 405 miliardów parametrów. Dokładna liczba parametrów ChatGPT-4, nie została oficjalnie ujawniona przez OpenAI, ale szacuje się, że może wynosić 1,76 biliona parametrów.

Co istotne, Meta postanowiła udostępnić Llama bezpłatnie.

Wierzę, że w pełni darmowa wersja open source jest potrzebna do dalszego rozwoju AI. AI ma większy potencjał niż jakakolwiek inna nowoczesna technologia na świecie. Może zwiększać produktywność, kreatywność i jakość życia, przyśpieszyć rozwój ekonomiczny, jednocześnie dając dostęp do rozwoju medycyny i nauki. Wersja open source zapewni dostęp do tej technologii ludziom na całym świecie sprawiając, że nie będzie to atut tylko kilku wielkich światowych korporacji – mówił Mark Zuckerberg.

Nie dla Europy?

Niestety, jest jeden problem. Meta AI, asystent AI wbudowany w aplikacje Meta, jest obecnie dostępny tylko w USA. Użytkownicy w Polsce oraz reszcie Unii Europejskiej nie będą mieli możliwości korzystania z tego rozwiązania. 

Meta zdecydowała się na ten krok z powodu obaw prawnych. Komisja Europejska już wcześniej nakładała na firmę różne kary, a niejasne regulacje dotyczące AI sprawiają, że Meta woli przetestować model na użytkownikach w jednym kraju. Mimo to, jako technologia open source, Llama prawdopodobnie wkrótce stanie się dostępna na całym świecie.

Model dostępny na całym świecie, w tym w Polsce, to model text-to-text. Jest darmowy i publicznie dostępny, co umożliwia jego wykorzystanie do tworzenia własnych rozwiązań AI.

2024-07-24

Anna Jadowska-Szreder na podst. The Verge, Komputer Świat