„Inteligentny stanik” pomoże w wykryciu raka. Piersi będą pod stałą kontrolą

Zespół z Centrum Innowacji Technologii Medycznych Uniwersytetu Nottingham Trent opracowuje technologię, która wykorzystuje prąd elektryczny do skanowania i wykrywania niewielkich zmian w płynach wewnątrz i na zewnątrz komórek. Opracowywane urządzenie miałoby służyć jako wkładka do biustonosza lub stanowić w całości "inteligentny stanik" z wkładką wszytą na stałe, by pomóc w szybkim wykryciu raka piersi.

Fot. Pixabay

Tkanka nowotworowa jest zazwyczaj gęstsza i zawiera mniej wody niż tkanka zdrowa, co umożliwiłoby urządzeniu wykrywanie nawet niewielkich zmian i wzrostu guza o grubości nawet do 2 mm. Wynalazek mógłby stale monitorować stan zdrowia pacjentek i odnotowywać pojawienie się podejrzanych guzów, co dałoby szansę na szybkie wykrycie nowotworu. Sposób ten byłby prostszy i skuteczniejszy niż tradycyjne badania obrazowe i wizyty kontrolne. Naukowcy chcą, aby dane był monitorowane w czasie rzeczywistym i automatycznie przesyłane zarówno użytkownikowi, jak i lekarzowi za pośrednictwem smartfona, co pozwoli na regularną ocenę wzrostu zmian.

Regularne monitorowanie zmian jest kluczowe, ponieważ wzrost guza może znacznie się różnić w zależności od pacjenta, a precyzyjne badanie, zwłaszcza gdy zmiany są mniejsze niż 1 cm, może być bardzo utrudnione.

Badanie o niespotykanej precyzji

„Nowotwór w piersi może rozwijać się bardzo szybko. Może to być 1 mm w ciągu sześciu miesięcy lub 2 mm w ciągu sześciu tygodni. Urządzenie zapewniłoby dodatkowy pomiar pozwalający sprawdzić, jak szybko rośnie guz” – mówił dr Yang Wei z Nottingham Trent University. – „Otwieramy drzwi do badań nad alternatywnym sposobem wykrywania raka piersi, który można przeprowadzić w zaciszu domu pacjentki, oszczędzając niezbędne zasoby szpitala, a jednocześnie zapewniając realne rozwiązanie umożliwiające wykrycie wczesnych objawów raka”.

Naukowcy obecnie skupią się na optymalizacji i walidacji technologii. Mimo że urządzenie może zapewnić innowacyjny sposób monitorowania wzrostu guzów w piersiach, to na ostateczne wyniki będziemy jeszcze musieli poczekać. „Inteligentne staniki” muszą zostać na razie poddane testom na ludziach.

Rak piersi to nie wyrok

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet, zwykle diagnozowanym po 50. roku życia, ale może również występować u młodszych pacjentek. Jest to nowotwór, który w dużej części przypadków można wyleczyć, pod warunkiem wcześniejszego rozpoznania choroby. Naukowcy szacują, że wczesne rozpoczęcie programów populacyjnej diagnostyki i leczenia raka piersi może zmniejszyć umieralność związaną z tą chorobą o 20-30%.

Szacuje się, że każdego roku na całym świecie diagnozuje się raka piersi u 1,7 miliona kobiet. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce rocznie jest to około 20 tysięcy przypadków. Niestety, tylko w 20% z nich choroba zostaje zdiagnozowana we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże.

Póki nie mamy możliwości zakupu „inteligentnych staników”, warto raz w roku udać się na USG piersi. Kobiety powyżej 45. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii. Pamiętajmy także, że nowotwór piersi może wystąpić także u mężczyzn, dlatego każdy powinien pozostać czujny. W tym może pomóc samobadanie piersi. 

2024-04-04

Anna Jadowska-Szreder na podst. Independent