Katastrofa ekologiczna w Odrze może się powtórzyć? Niepokojące doniesienia

Siedem miesięcy temu algi zatruły Odrę. Nikt nie poniósł za to konsekwencji. Niedługo taka katastrofa może się powtórzyć.

Czy ryby w Odrze znów są zagrożone? /Fot. www.wikimedia.org

43-letni rybak Henry Schneider jest przekonany, że znów może dojść do masowej śmierci ryb w Odrze. Jego firma jest prowadzona przez rodzinę od pięciu pokoleń. Prymnesium parvum to „złota” alga słonowodna, która nie występuje w rzekach. Wiatr musiał przenieść jednokomórkowe algi z Bałtyku do Odry. Zwykle taka alga nie przeżyje, jeśli nie trafi do morza. Tyle że tym razem w Odrze miała świetne warunki: w rzece, z powodu upałów, poziom wody był niski i znajdowała się w niej sól z polskich zakładów przemysłowych.

Ludzie, jak Schneider, nie myślą o katastrofie w czasie przeszłym. Dla nich to zagrożenie, które już się czai. Jego firma znajduje się nad akwenem Brieskower See, łączącym się z Odrą. Gdyby nie doszło do masowej śmierci ryb, Schneider byłby teraz na jeziorze. Od czasu katastrofy rybacy jednak prawie nie wypływają. Gdy w ubiegłym roku na wodzie unosiły się śnięte ryby, rzeka wydawała się martwa. Schneider czuł się tak, jakby ktoś włamał się do jego domu. Dodatkowo jego dochody zmniejszyły się pięciokrotnie.

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2023-03-13

AS, KIM MAURUS © FAZ Syndication, 2023