„Zielona granica” a kryzys migracyjny. Punkt widzenia Agnieszki Holland

Podczas gdy film dotyczący kryzysu na granicy polsko-białoruskiej odnosił sukcesy na festiwalu w Wenecji, rząd przygotował referendum dotyczące kwestii związanych z granicą.

Fot. kadr z filmu

Pytania referendalne dotyczyły m.in. likwidacji bariery na granicy, przyjęcia nielegalnych imigrantów i przymusowego mechanizmu relokacji narzuconego przez biurokrację europejską. Reakcja na ten pomysł była negatywna, uznano go za obrzydliwy ruch i wyrażono nadzieję, że okaże się nieskuteczny. Krytykowano go za manipulację językiem, porównując go do stylu Orwella. Wskazano również na kłamstwo zawarte w jednym z pytań, które próbuje obarczyć Unię Europejską winą za obecną sytuację.

Kwestia płotu na granicy, który kosztował ponad 1,5 mld zł, również była poruszana. Zauważono, że pomimo wysokich kosztów, płot nie jest skuteczny w odstraszaniu migrantów. Dwa z czterech pytań dotyczyły granicy, co sugeruje, że rząd może próbować wykorzystać ten temat do celów wyborczych.

Bohaterka filmu „Zielona granica” zastanawia się, dlaczego Wspólnota Europejska nie reaguje na śmierć co najmniej 20 tys. ludzi, którzy zginęli na Morzu Śródziemnym od czasu kryzysu z 2015 r. Odpowiedź wskazuje na strach przed destabilizacją Unii przez nadmierną obecność migrantów i wygraną populistycznych partii. Brak jest jednak kontrnarracji i pomysłu na rozwiązanie problemu migracji.

Sytuacja na granicy saudyjskiej, gdzie strażnicy graniczni strzelają do etiopskich uchodźców, jest przywoływana jako potencjalny scenariusz dla Europy. Referendum dotyczące kwestii migracyjnych jest widziane jako manipulacja wyborcza, a społeczne przyzwolenie na to, co dzieje się na wschodniej granicy Polski, jest tłumaczone rasizmem i selekcją ludzi na podstawie pochodzenia, koloru skóry i religii.

Zdaniem Holland rasizm jest uznawany za problem globalny, a nie tylko polski, z przykładem Tunezji, która za pieniądze od Unii Europejskiej zatrzymuje migrantów z Afryki Subsaharyjskiej.

Podstawowe pytanie brzmi: czy kryzys na granicy polsko-białoruskiej ma szansę się zakończyć? Mieszkańcy regionu są sceptyczni. W dużej mierze zależy to od Białorusi i Rosji, które kontrolują przepływ uchodźców. Bez ich zgody, zachęty i manipulacji, uchodźcy nie dotarliby tam.

Kanał migracyjny, który umożliwił ludziom dotarcie do Unii Europejskiej za 3-4 tys. dolarów, wydawał się cudem. Jednak teraz przynosi zyski gangsterskim państwom i mafii przewodników, podczas gdy zdesperowani ludzie korzystają z każdej możliwości ucieczki.

Strażnicy graniczni są według Holland szkoleni, aby widzieć uchodźców jako “żywe pociski”, co dehumanizuje ich i umożliwia bezwzględne traktowanie. Kryzys jest widziany zarówno z perspektywy geopolitycznej, jak i moralnej i humanitarnej. Za tym kryzysem stoją konkretne życia ludzi: ich marzenia, uczucia i ból. Film o tym kryzysie został stworzony w odpowiedzi na poczucie obowiązku i chęć pokazania prawdy o sytuacji.

2023-09-19

Na podst. tekstu Mateusza Demskiego


Wiadomości
Skończmy z mentalnością wasali. O stanie finansów publicznych
Krzysztof Różycki
Wałęsa znowu wygrał z władzą. Ekspertka tłumaczy całą sytuację
Tomasz Zimoch
Agent Tomek zeznaje. Co skłoniło Kaczmarka do takiego kroku?
Opr. AB
267 zmian w traktatach. Jak wpłyną na Polskę niemiecko-francuskie propozycje?
Krzysztof Różycki
Właściciele psów przerażeni. Epidemia dziwnej choroby spadła na czworonogi
KK na podst.: CNN, Associated Press, The New York Times, Washington Post, The Daily Mail, USA Today
Społeczeństwo
Zagadka kryminalna. Włamanie do domu antykwariusza
Wojciech Chądzyński
Antidote Bikes. Od magisterki do poważnego biznesu
E.W. na podst. Forbes nr 10/2023
Kondycja psychiczna Polaków nie wygląda dobrze. Lęk i samotność niszczą nam życie
Andrzej Marciniak
Oświadczenia na Facebooku. Przeczytaj regulamin, nim zaprotestujesz
MAC
Przełom w sprawie zabójstwa turystów z Niemiec
Michał Fajbusiewicz
Świat/Peryskop
Albania. Bójka w parlamencie. Opozycja wyciągnęła race
PKU na podst.: Reuters, CNN, Washington Post
Rzym obchodzi 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej
Agnieszka Nowak-Samengo
Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie skazane na zagładę. Będzie rozbiórka
MS
Podróż po Walii. Kraj pastwisk i parków
Wilhelm Karud
Hymny narodów świata: Kaszuby
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Motocykle wirują, chłopaki walą w bandę. Żużel okiem fotografa
Tomasz Barański
Playback wszystko załatwi. Szczera rozmowa z Marcinem Kiljanem
Tomasz Gawiński
Tyson wśród piosenkarzy. To działo się podczas rozdania nagród „Billboard”
Grzegorz Walenda
Pandemiczne patologie. Szpital odmówił pomocy choremu, który później zmarł
Krzysztof Różycki
Epidemia nadciśnienia. Nieleczone niesie ogromne zagrożenie
Andrzej Marciniak
Angorka