Prawnik radzi. Wybory tak, referendum nie

Mecenas Jan Paragraf odpowiada na porcję pytań prawnych nadesłanych przez czytelników tygodnika Angora. Jak to jest z tym głosowaniem?

Rys. Mirosław Stankiewicz

Wybory tak, referendum nie 

Zamierzam wziąć udział w najbliższych wyborach parlamentarnych, ale nie chcę brać udziału w referendum. Czy mogę odmówić pobrania karty do głosowania w referendum? Co będzie, gdy komisja mi ją wyda „automatycznie”? – Joanna Kozłowska

Komisja nie może Pani zmusić do wzięcia karty do głosowania w referendum i to zostało zaakcentowane m.in. przez Państwową Komisję Wyborczą w wyjaśnieniach zamieszczonych na jej stronie internetowej (https://pkw.gov.pl/aktualnosci/wyjasnienia- stanowiska-komunikaty), wedle których „w przypadku referendum przeprowadzanego w tym samym dniu, co wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyborca może (…) zdecydować, wyłącznie według własnego uznania, o udziale np. jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w referendum); jedynie w udziale w referendum (bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu); jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i w referendum)”

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2023-09-08

Mecenas Jan Paragraf