„Pani Pylińska i sekret Chopina”. Niezwykły spektakl w nadmorskim Janowie

– Rewelacyjne, znakomite, wyjątkowe – najczęściej takie słowa padały z ust osób wychodzących ze Spektaklu Otwarcia VI sezonu Wioski Artystycznej Janowo. 5 lipca na deskach Letniej Sceny widzowie zobaczyli premierowe przedstawienie „Pani Pylińska i sekret Chopina” Érica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Roberta Glińskiego z udziałem Joanny Żółkowskiej, Doroty Naruszewicz, Kacpra Kuszewskiego oraz pianistki Leny Ledoff.

Fot. AP

Twórcy tej wyjątkowej sztuki, będącej swego rodzaju połączeniem spektaklu teatralnego z recitalem fortepianowym, przenieśli publiczność w 90-minutową podróż do Paryża. Tytułowa Pani Pylińska (w tej roli Joanna Żółkowska), czyli pochodząca z Polski dowcipna, ekscentryczna i mądra nauczycielka muzyki, udzielała swojemu uczniowi (Kacper Kuszewski) niekonwencjonalnych rad dotyczących zarówno samej gry na fortepianie, jak również tych bardziej ogólnych – miłosnych i życiowych. Spektakle wystawione były w dwa ciepłe lipcowe wieczory, publika bawiła się znakomicie, czego dowodem były każdorazowe owacje na stojąco. 

Fortepian do snu 

Chopin jest mi bardzo bliski. Kiedy byłem dzieckiem, moja mama, jak już przeczytała mi bajkę na dobranoc, gasiła światło, i żeby mi się dobrze zasypiało, włączała taśmę z muzyką Chopina – wspominał podczas spotkania z widzami odtwórca jednej z głównych ról Kacper Kuszewski. – Słuchałem Chopina od małego dziecka i on ukształtował moją muzyczną wyobraźnię. Kiedy dowiedziałem się, że jest taki spektakl, i że głównym tematem jest Chopin, nie miałem żadnych wątpliwości, czy w tym uczestniczyć – dodał, zaznaczając też, że choć w spektaklu nie siada przy instrumencie, to ma dyplom muzyka instrumentalisty, ponieważ przez 12 lat uczył się w szkole muzycznej – najpierw gry na fortepianie, potem na klarnecie. 

Aktorzy biorący udział w przedstawieniach mówili, że w tak nietypowych warunkach, jakie miały miejsce w Janowie, czyli w namiocie rozstawionym na zwykłej wiejskiej łące, grali pierwszy raz. Kacper Kuszewski przyznał, że przygotowując się do wizyty w Janowie, aktorzy zastanawiali się, jak wybrzmi on w takich właśnie okolicznościach, gdzie w każdej chwili coś się może zdarzyć: po drodze przejadą motocykle, tuż obok namiotu przejdą przypadkowi ludzie, którzy będą głośno rozmawiać, albo gdzieś w oddali zaszczeka jakiś pies. – Rozmawialiśmy z Leną przed spektaklem, że w tym pomieszczeniu jest jakaś pozytywna energia i że dobrze się tam czujemy – zaznaczał Kuszewski. – Jesteśmy zachwyceni Wioską, ludźmi, którzy tutaj nas zaprosili i którzy tworzą niezwykłą atmosferę tego miejsca

Teatr, recital, stand-up i kabaret 

Tegoroczna Wioska różni się nieco od tych z poprzednich lat. Na afiszach już rozwieszonych na Wybrzeżu Rewalskim lub tych, które dopiero się tam pojawią, turyści zobaczą wiele znanych twarzy. 

W kolejnych dniach janowskiej publiczności zaprezentują się m.in. Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz w spektaklu „Dziennik przebudzenia” na motywach „Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha (24 i 25 lipca), Krzysztof Skiba z programem „Skiba Stand Up Comedy, czyli Skiba na ostro i na wesoło” (10 i 11 lipca); Krzysztof Daukszewicz, który przedstawi opowieści „Stare & Nowe” (27 – 28 lipca), Tadeusz Drozda zdradzający, jak wygląda jego „Kabaretowa 50-tka” (29 – 30 lipca), Anna Sroka-Hryń z piosenkami z okresu międzywojennego i utworami Edith Piaf (31 lipca i 1 sierpnia), Olga Bończyk z recitalem „Piosenki z klasą” (4 – 5 sierpnia), jak również Marcin Januszkiewicz z programem „Osiecka po męsku” (6 sierpnia). 

Mistrzowie Riposty 

Tegoroczna Wioska Artystyczna Janowo to także pierwsza edycja Festiwalu Komedii Impro „Mistrzowie Riposty”. Aktorzy improwizatorzy tworzyć będą przedstawienia na oczach i z udziałem publiczności, używając do tego wyobraźni i sugestii padających z widowni. To widzowie będą decydować o losach i przebiegu spektaklu. Każde przedstawienie będzie zatem wyjątkowe i niepowtarzalne, ponieważ zagrane jeden jedyny raz. 

Do Wioski przyjechała już pierwsza grupa improwizatorów – aktorzy Teatru Nowego w Łodzi Scena Impro i grupy O! impro. Na przełomie lipca i sierpnia w tym samym miejscu prezentować się będzie teatr komedii „irga”, a przez cały sierpień – Teatr Komedii Impro w Łodzi. 

Atrakcje dla całej rodziny 

Wieś Janowo w gminie Karnice w województwie zachodniopomorskim od 2018 roku staje się w każde wakacje nadmorską atrakcją kulturalno-artystyczną i miejscem pracy twórczej dla miłośników wszelkiego rodzaju sztuki. Oprócz koncertów i spektakli odbywają się tam wernisaże, warsztaty, pogadanki oraz wieczory autorskie. Pomiędzy nimi można odwiedzać m.in. galerię zdjęć, obrazów i rysunków, kawiarnię z domowym ciastem oraz stoiskami z produktami eko, jak również antykwariat i księgarnię. 

W teatralnym namiocie odbyło się już także spotkanie z dziennikarzem Kubą Strzyczkowskim, który w niezwykle barwny i dowcipny sposób opowiadał m.in. o pracy w radiu i samotnej podróży przez Atlantyk. Kolejna okazja do rozmowy będzie 23 lipca – Sławomir Pietras, dyrektor wielu polskich teatrów operowych i publicysta Tygodnika ANGORA, zaprosi na spotkanie z cyklu „Wielcy Polacy” poświęcone Janowi Pawłowi II. 

Podobnie jak w latach ubiegłych Wioska Artystyczna Janowo przygotowała także atrakcje dla dzieci – improwizowane przedstawienia, w których milusińscy decydują o tym, co zdarzy się na scenie: gdzie potoczy się akcja, w jakie postacie wcielą się aktorzy, jakie będą mieli kostiumy, wreszcie – do jak bardzo zaczarowanego świata zabiorą siebie i innych. Dzieci stają się reżyserami, ale mogą też pojawić się na scenie w roli aktorów. Improwizatorzy zaznaczają, że bajki grane są z podtytułem „nie tylko dla dzieci”, zatem na spektakle zapraszają również dorosłych. Jak przekonują, oni też się będą dobrze bawić. 

2023-07-11

TŁ (Tygodnika Angora_


Wiadomości
Ksucie w Ksanach [REPORTAŻ ANGORY]
Wojciech Barczak
Spór o Polskę. Rozmowa z prof. RYSZARDEM PIOTROWSKIM, konstytucjonalistą Uniwersytetu Warszawskiego
Krzysztof Różycki
Radio TOK FM bez nałożonej kary. Sprawa krytyki podręcznika „HiT”
Marek Palczewski
Marcin Romanowski i Mariusz Błaszczak. Posłowie bez immunitetu
AB Na podst.: Interii, WP.PL, TVN24
Boeing przyzna się do oszustw. Dzięki temu uniknie procesu karnego
KK na podst.: Washington Post, New York Times, USA Today, BBC, Associated Press
Społeczeństwo
Zwolnienia lekarskie po nowemu. Zmiany w L4
KGB na podst. TOK FM
GOPS się pomylił i wypłacał nienależne świadczenie. Teraz każe je spłacić
Wojciech Barczak na podst. Ewa Młodziankowska. „Wytknęła urzędnikom błąd” – Interwencja, Polsat
Świat/Peryskop
Prezydent Liberii zredukuje swoją wypłatę. Dla dobra kraju
JP na podst.: The Analyst (Liberia), BBC, Liberian Observer, allAfrica.com, africanews.com
Bajeczne, hinduskie megawesele. Uroczystość trwała miesiącami
KK na podst.: BBC, Hindustan Times, CNN, Times of India, Vogue, The Economic Times, The Daily Mail
Hymny narodów świata: Dolna Austria
Henryk Martenka
Lotnisko im. Berlusconiego. Włochom kojarzy się to jednoznacznie
ANS na podst.: ansa.it, repubblica.it, corriere.it, vanityfair.it, avvenire.it
Norweska armia ma wyszkolone psy, które znają nawet język rosyjski
Zbigniew Kuczyński
Lifestyle/Zdrowie
Robert Gonera wrócił do życia publicznego. „Prasa mnie skasowała”
Tomasz Gawiński
Objaw Raynauda. Palce ostrzegają przed chorobą
A.M.
Jadwiga Jankowska-Cieślak. Żyje według własnych zasad i jest jej z tym dobrze
Na podst. tekstu Krystyny Pytlakowskiej
Zwierzę ma świadomość. O inteligencji poszczególnych zwierząt
E.W. na podst. Katarzyna Burda. „Świadome istnienie szczura” „Newsweek” nr 28/2024
Angorka