Lekarze jak dilerzy. Plaga lewych recept

Pan Tomasz stracił swojego syna dwa lata temu z powodu przedawkowania oksykodonu. Jego syn był jednym z wielu młodych ludzi, którzy padli ofiarą modnej wśród młodzieży substancji - opioidów. Syn pana Tomasza kupował recepty na leki przez internet, co skłoniło go do zadania pytania, czy lekarze wystawiający takie recepty nie są jak dilerzy narkotyków.

Rys. Katarzyna Zalepa

Plaga receptomatów

Receptomaty to plaga, która działa na granicy prawa. W efekcie kupienie dowolnego leku stało się bardzo proste. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań w ankiecie i zapłacić od 29 do 79 zł za e-receptę, która przyjdzie SMS-em.

Taka sytuacja jest możliwa dzięki lukom w prawodawstwie. Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, Piotr Pawliszczak, wyjaśnia, że istnieje duże ryzyko nadużyć w przypadku wystawiania recept online przez podmioty komercyjne. E-recepta była ogromnym ułatwieniem dla pacjentów, ale na podwalinach tego uproszczenia narodziła się patologia, z którą jest sporo kłopotów. Portale tego typu działają na granicy prawa, co jest wynikiem niedoskonałych regulacji prawnych.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2023-07-10

Na podstawie tekstu tekstu Kornela Wawrzyniaka