Fundusz Kościelny czeka rewolucja. Nowe zasady finansowania

Przeciętna kwota emerytury dla polskiego biskupa wynosi około 10 tysięcy złotych miesięcznie. Niektórzy, jak na przykład arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz arcybiskup Andrzej Dzięga, otrzymują nawet powyżej 20 tysięcy złotych miesięcznie.

Rys. Mirosław Stankiewicz

Dodatkowo, niektórzy duchowni mogą otrzymywać dodatkowe środki na pokrycie wydatków związanych z wyżywieniem oraz opłatami za mieszkanie, w tym za prąd, ogrzewanie, wodę i gaz.

Wkrótce spodziewamy się pierwszych rezultatów prac Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszu Kościelnego, który ma na celu opracowanie nowych zasad finansowania Kościoła. Podczas konferencji prasowej Donald Tusk wyjaśnił, że większość środków z Funduszu Kościelnego jest przeznaczana na emerytury duchownych. Wysokość świadczeń, jakie otrzymują polscy księża, jest bardzo zróżnicowana, a niektórzy mogą dodatkowo otrzymywać środki na wyżywienie czy mieszkanie.

W zależności od różnych czynników, takich jak wiek i pełnione stanowisko w Kościele, duchowni mogą korzystać z emerytury zarówno z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i z Funduszu Kościelnego. Biskupi często otrzymują emerytury w wysokości około 10 tysięcy złotych brutto, jednak nie brakuje również tych, którzy otrzymują dwa razy wyższe świadczenia. Dodatkowo, niektórzy duchowni mogą korzystać z dodatkowych środków na opłaty związane z mieszkaniem.

Wysokość emerytur dla duchownych jest uzależniona przede wszystkim od pełnionych funkcji w Kościele. Na przykład po osiągnięciu 65. roku życia księża, którzy pracowali na przykład jako nauczyciele religii w szkole lub kapelani wojskowi, mogą otrzymywać emeryturę od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo, po ukończeniu 75. roku życia, duchownym przysługuje emerytura z Funduszu Kościelnego.

Według informacji ze strony o2.pl, abp Marek Jędraszewski i abp Stanisław Gądecki mają planowane przejście na emeryturę w najbliższych miesiącach. Oboje mogą spodziewać się emerytury w wysokości co najmniej 10 tysięcy złotych brutto. Do grona rekordzistów, jeśli chodzi o wysokość świadczenia emerytalnego, należy abp Sławoj Leszek Głódź, który otrzymuje miesięcznie około 23 tysięcy złotych. Ta suma obejmuje emeryturę kościelną (ok. 5 tysięcy złotych) oraz generalską (ok. 18 tysięcy złotych). Dodatkowo, duchowny ma zapewnione środki na wyżywienie i zakwaterowanie.

Niedawno abp Andrzej Dzięga zrezygnował z pełnienia funkcji arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Zgodnie z informacją podaną przez szczecińską „Gazetę Wyborczą”, emerytura duchownego jako pułkownika i kapelana Wojska Polskiego oraz z Funduszu Kościelnego wynosi łącznie ponad 20 tysięcy złotych. Oprócz tych środków, biskup senior otrzymuje wsparcie finansowe na wyżywienie w formie zryczałtowanej dopłaty do miesięcznego wynagrodzenia emerytalnego oraz pieniądze na pokrycie rachunków za mieszkanie, w tym za prąd, ogrzewanie, wodę oraz gaz.

Jednakże nie wszyscy duchowni mogą liczyć na takie wysokie świadczenia. Księża niższego szczebla często znajdują się w trudniejszej sytuacji finansowej. Ks. prof. Paweł Góralczyk zaznacza, że wysokość emerytur biskupów może być zróżnicowana, natomiast emerytura dla księdza, który nie pracował dodatkowo, jest często bardzo niska, sięgając jedynie około 2 tysięcy złotych netto. Money.pl zauważa, że biskupi najczęściej otrzymują emerytury w wysokości około 10 tysięcy złotych brutto, podczas gdy „zwykli” księża dostają zwykle dwa razy mniej, czyli około 5 tysięcy złotych brutto.

Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego zajmuje się obecnie ustaleniem kwestii finansowania m.in. świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego dla duchownych.

2024-04-17

Na podst. tekstu Olgierda Maletka


Wiadomości
Szpieg przesądzony. Polskę nawiedziła mania na tym punkcie
Michał Ogórek
„Zamachy były, są i będą”. Rozmowa z antyterrorystą
Krzysztof Różycki
Eurowizja 2024. Muzyka nie łagodzi obyczajów
Plotkara
Michelle Obama w Polsce. Zarezerwowano 30 pokoi w hotelu Sheraton
Maciej Woldan
Dlaczego góral bije konia? O tradycji i patologii
Henryk Martenka
Społeczeństwo
Człowiek dziwaczny i ekscentryczny… Morderca milczy na sali sądowej
Katarzyna Binkowska
Chełmno – Miasto Zakochanych. Slogan chroniony prawem
Wojciech Barczak
Dzikie Bieszczady i ich tajemnicze, opuszczone wsie
Martin Martinger
Tomasz Brzeziński po ciężkiej walce z uzależnieniem pomaga dzisiaj innym
Tomasz Gawiński
Będzie się pisało „Warszawianin”. Poprawki w ortografii
Maciej Malinowski
Świat/Peryskop
Relokacja imigrantów. Rozmowy z Janiną Ochojską i Andrzejem Zapałowskim
Krzysztof Różycki
Wieczny i wonny. Ogród na zboczach Awentynu
ANS
Hymny narodów świata: Galicja
Henryk Martenka
Moda, drogie samochody i kalifat. Kim są „pop-islamiści”?
MH na podst.: focus.de, nin.rs, ynetnews.com
Gruzini walczą o przyszłość kraju. Trwa bojkot „ruskiego prawa”
KK na podst.: BBC, Reuters, AFP, Georgia Today, The Moscow Times
Lifestyle/Zdrowie
„Seksmisja” ma już 40 lat i wraca do kin
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Rak nie wybiera. Królewski status nie ma tutaj znaczenia
Ewa Wesołowska
Andrzej Seweryn. Doświadczony aktor, który chce uczyć się od młodych
Na podst. tekstu Karoliny Morelowskiej-Siluk
Sanatoria czekają na zmiany. Na miejsce nie będziemy już czekać tak długo?
Andrzej Marciniak
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zębach, aby pozostały zdrowe na lata
A.M.
Angorka