Tydzień z życia polityków. Zbigniew Ziobro ma raka

Najciekawsze informacje na temat życia polskich polityków. Co wydarzyło się u nich w zeszłym tygodniu? Zbigniew Ziobro jest w trakcie ciężkiej walki z chorobą, a Marianna Schreiber walczy we freak-fightach.

Fot. Transmisja z Sejmu

 

Zbigniew Ziobro ma sraka

Zbigniew Ziobro (53 l.) toczy zaciętą walkę z chorobą nowotworową. O stanie zdrowia byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego poinformował poseł Michał Wójcik (52 l.). – Rokowania są trudne. W momencie, gdy diagnozowano nowotwór, były już przerzuty. Jest bardzo ciężko chory, czeka go ciężka operacja. Ma zaawansowaną postać nowotworu przełyku. Na pewno nie jest faworytem w tej walce – przyznał Wójcik. – Jest po trzeciej dawce chemioterapii, radioterapii, ale chce stanąć przed komisją – mówił polityk Faktowi. Oczywiście chodzi o komisję do spraw Pegasusa, zajmującą się inwigilacją za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, która chce przesłuchania jako świadków m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i Zbigniewa Ziobry. Komisji tej przewodniczy Magdalena Sroka (PSL), a wiceszefami są: Marcin Bosacki (KO), Paweł Śliz (Polska 2050), Tomasz Trela (Lewica), Przemysław Wipler (Konfederacja). Członkami zostali też: Joanna Kluzik-Rostkowska i Witold Zembaczyński z klubu Koalicji Obywatelskiej oraz Mariusz Gosek, Marcin Przydacz, Jacek Ozdoba i Sebastian Łukaszewicz z PiS.

Zabytkowy dwór ministra spraw zagranicznych

Super Express przyjrzał się, jak mieszka Radosław Sikorski (60 l.), minister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska. „(…) Sikorski może pochwalić się wyjątkowym miejscem zamieszkania, ponieważ mieszka w zabytkowym dworze położonym w pięknej okolicy, w miejscowości Chobielin, niedaleko Bydgoszczy. Dwór jest stary i tylko dzięki Sikorskiemu nie popadł w ruinę. Wszystko dlatego, że w okresie PRL budynek należał do PGR i znajdowały się tam PGR-owskie biura, nikt nie dbał należycie o tę architektoniczną perełkę. – Zgniłe podłogi, zamiast okien – dziury, walące się stropy, zdezelowane schody. W miejscu ogrodu był chlew, a ściślej mówiąc, jakieś jego resztki. Totalna ruina – opowiadała w jednym z wywiadów przed laty żona Sikorskiego. W 1988 roku, za 1200 dolarów, Sikorski kupił wraz z rodzicami zrujnowany XIX- -wieczny budynek, który później przez lata remontował, poprawiał, aż przywrócił dworkowi dawny blask. Dom Radosława Sikorskiego i jego żony Anne Appelbaum, jak na dwór przystało, stoi w otoczeniu pięknej zieleni. Pełno tam drzew, krzewów i kwiatów. Niedaleko jest też staw. To iście sielskie miejsce przywołujące w pamięci szlacheckie dworki i pałace. Równie wytwornie prezentują się wnętrza domu. Pełno tam pamiątkowych zdjęć, obrazów, bibelotów, rzeźb. Posadzki są kamienne, a meble stylowe. W domu jest jednak przytulnie, a w salonie królują kominek i kościelne organy! Kuchnia zaś jest wyposażona i zaprojektowana stylowo, ale i praktycznie”.

Czarzasty kontra Hołownia

No i zaczęło się! Już pojawiają się rysy i pęknięcia w koalicji rządzącej. – Mam już tego osobiście dość, moje koleżanki i koledzy z klubu i z mojej formacji również (…). Nie będziemy brali na siebie tego, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, dotyczące tak naprawdę prawa do własnego ciała, do aborcji do 12. tygodnia oraz depenalizacji całego procesu aborcyjnego, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem – mówił lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty (63 l.). Natychmiast odpowiedział mu Szymon Hołownia (47 l.). – Pan marszałek Czarzasty, którego niezwykle wysoko cenię i też po ludzku bardzo lubię, mija się z prawdą w ocenie sytuacji. Jeżeli miałbym powiedzieć to mocniej, bez owijania zwyczajowo w takich sytuacjach w bawełnę, kłamie. „(…) Marszałek Sejmu przekazał, że ustawa Lewicy wpłynęła 16 listopada, ale tydzień później Lewica złożyła autopoprawkę. Hołownia poinformował, że później to Lewica przez dwa miesiące zwlekała z uzupełnieniem dokumentacji. – To my mrozimy ustawę, którą zgłosiła Lewica? – dopytywał lider Polski 2050. – Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której mogę, i mówię to naprawdę z ogromną przykrością, powiedzieć panu marszałkowi Czarzastemu: Włodku, mylisz się, nie masz racji. Obraża mnie i Władysława Kosiniaka-Kamysza twierdzenie, że cokolwiek jest blokowane w tym Sejmie ze względu na nasze poglądy. To nieprawda. Nic nie blokujemy i bardzo poważnie podchodzimy do kwestii zdrowia i bezpieczeństwa kobiet (…)” czytamy w Fakcie. 

2024-02-26

Zebrała Katarzyna Gorzkiewicz


Wiadomości
Mateusz Morawiecki będzie miał ochronę? Internauci w szoku
bin, www.gazeta.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wp.pl
Kaczyński jak ojciec chrzestny? Komentarze w sprawie przesłuchania
(WA)
Komisji ds. rosyjskich wpływów. Potrzebna dla Polski czy rządu?
Na podst. tekstów Agnieszki Burzyńskiej, Marty Rawicz, Zbigniewa Parafianowicza
Społeczeństwo
Może diabeł mi podpowiadał? Wyrok w sprawie zabójstwa siekierą
Katarzyna Binkowska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Głos mordercy rozpoznał telewidz
Michał Fajbusiewicz
Prawnik radzi. Kto musi zapłacić za stawiennictwo w wojsku? 
Mecenas Jan Paragraf
Zagadka kryminalna. Próbowała dźgnąć mnie nożem
Wojciech Chądzyński
Matki boją się wychodzić z bloku. „Każdy ma do niego szacunek”
Bohdan Melka, „Żyją w panicznym strachu przed sąsiadem”, TVN
Świat/Peryskop
Makabryczna turystyka. Ich marzeniem jest znaleźć się w centrum wojny
E.W. na podst. Paulina Wilk „Podróże do piekła”, „Polityka” nr 22/2024
Chmury burzowe nad wyborami. Biden zadaje sobie samobójcze ciosy
STOL
Ślub stu osieroconych dziewcząt. Niektóre z nich są nieletnie
EW na podst.: TRT Africa, The Guardian Nigeria, BBC, dateline.ng
Hiszpańska Villajoyosy. Ciepło, słodko, kolorowo
Chrystian Ślusarczyk
Austriackie gadanie, czyli obóz dla uchodźców. Powrót do przeszłości
Ewa Korzeniowska
Lifestyle/Zdrowie
Co dalej z 40 Plus? Polacy potrzebują tego programu
A.M.
Zrozumieć celiakię. Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa dla każdego?
Andrzej Marciniak
Rozmowa ze „zdrajcą doskonałym” o przygodzie w niecodziennym reality show
Agnieszka Pacho
Pożegnanie Jacka Zielińskiego. Odszedł młodszy Skald
Maciej Malinowski
Anita Sokołowska. O stabilności i wpływie aktora na społeczeństwo
Na podst. tekstu Joanny Derdy
Angorka