1001 wariacji na temat kurczaka. Kuchnia francuska znów zaskakuje

„Kurczak jest championem letniej kuchni” – krzyczał tytuł w jednym z poczytnych i licznych pism kulinarnych wydawanych we Francji. A zatem noże w dłoń... 

Fot. Marek Brzeziński

Klasyka to rolada z mięsa drobiowego z warzywami – cebulą, cukinią i małymi pomidorkami, a do tego oliwki i owczy serek. Co więcej, do sosu z białka, tymianku i czosnku dodajemy łyżkę musztardy. Kto by pomyślał, żeby pizzę przygotować z kawałkami piersi kurczaka i z… truskawkami. A całość posypać mozzarellą i kozim serkiem rozdrobionym na maleńkie kawałki. Do tego garść maku i kilka gałązek rozmarynu.

Najpierw dwie godziny marynaty

Kilka małych czerwonych, nie za ostrych papryczek, z których wyłuskaliśmy całe wnętrze. Dwa zmiażdżone ząbki czosnku. Teraz moczymy nóżki kurczaka obrane ze skóry w czerwonym winie. Dużo ziół. Sok z cytryny – ta z Menton, gdzie teraz odbywa się cytrynozbiór, to byłby ideał, ale takie zwyczajne ze sklepu wystarczą. Limonki też. Do tego papryka. Mała, ale nie ta z ostrych, raczej pikantna. Z umiarem. Nie cayenne. Wystarczy espelette. Oczywiście możemy się pokusić o przyrządzenie sałatki z Maghrebu. Z kurczakiem z grilla. To pyszna pyszność. Świeży ogórek. Fasolka, taka „duży Jaś”, nieco kaszki couscous, płatki z orzechów i z migdałów, nieco kurkumy, szczypta papryki, oliwa z oliwek i co najmniej łycha soku z cytryny. Można przygotować kurczaka faszerowanego pieczarkami i czosnkiem.

Ale nie wolno zapomnieć o świeżo zmielonym imbirze. Aromat niewyobrażalny. Inna wspaniała propozycja to oliwa, świeża kolendra, czosnek i miód, w której marynujemy mięso dwie godziny. Albo „ekspresowy” kurczak. Jego kawałki owijamy w cienkie ciasto. Do tego nieco pieczarek. Szalotka. Świeża pietruszka i łycha śmietany. Marokańczycy chętnie przyrządzają kurczaka w specjalnym naczyniu – tadżinie. Dodają tam suszone śliwki. Daktyle też nie byłyby nie na miejscu. Dodałyby smaku i pewnej słodyczy. Oczywiście czosnek. Cebulki. Sok z limonek. Kurkuma. Łycha bulionu z drobiu. Oliwka i przyprawy z Maghrebu. W tym ostra papryka. A śliwka – bez pestek – doda tylko nieco kwaskowatości. 

I o to chodzi w palecie smaków

A my przyrządzimy na naszą modłę. Piersi kurczaka trzeba dokładnie oczyścić – wszelkie włókienka trzeba odrzucić i wyrzucić. Bo wbrew pozorom czysta pierś z kurczaka też wymaga takiego oczyszczenia. Teraz płaty obsmażamy ze wszystkich stron, dosypując tymianku. Jak już je zarumienione wyjmiemy na nasz talerz, wtedy nieco sosu sojowego (słonego, w żadnym razie słodkiego). Teraz cukinia. Łyżką wydrążamy wnętrze, cukinię kroimy na plasterki. Do tego dokładamy krewetki i czarne oliwki. Kilkanaście sekund na patelni. Do tego pieczarki pokrojone w plasterki. Czerwony pieprz. I pychota bucha w podniebienie. Rozpływa się po nim. No dobra. Kilka kropli słonej soi. Trochę sosu teriyaki. Kapary, ale te duże, na nóżce, może wysączone ze słonego małe śledziki – anchovis.

No i jakiś zacny trunek. Do takiego dania fenomenalnie by pasowało Pinot Grigio z Toskanii. Paradoksalnie jego alzacki brat Pinot Gris ma już inny wyraz, inną barwę. 

2024-02-26

Marek Brzeziński


Wiadomości
Nie słychać w Moskwie kurantów [REPORTAŻ ANGORY]
Wojciech Barczak
Albo my ich, albo oni nas. Rozmowa z prof. RYSZARDEM PIOTROWSKIM
Krzysztof Różycki
Ta uczelnia współpracowała z Collegium Humanum. Obiecuje „Doktorat w 100 dni”.
Beata Dżon-Ozimek
Społeczeństwo
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Śmierć z narkotykami w tle
Michał Fajbusiewicz
Dziennikarstwo a sztuczna inteligencja. Czy mamy się czego obawiać?
Marek Palczewski
Tata bez zobowiązań. Na niektórych alimenciarzy nie ma sposobu
E.W. na podst.: Małgorzata Święchowicz, „Zadłużeni u dzieci”, „Newsweek” nr 35
Igrzyska paralimpijskie. Zachwycające otwarcie i wielkie nadzieje
MS, FLORENCE VIERRON LÉNA LUTAUD ARIANE BAVELIER © Figaro Syndication 2024
Świat/Peryskop
Nieustępliwa irańska opozycja działa od ponad dekady w okolicach Tirany
PKU, MATTHIAS RÜB © FAZ 2024
Gwinea Równikowa. Syn prezydenta prowadzi skandalicznie luksusowe życie
MS, TANGUY BERTHEMET © Figaro Syndication 2024
5 najbardziej zagrożonych miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO
AS na podst.: dailymail.co.uk, geographical.co.uk
Hymny narodów świata: Baleary
Henryk Martenka
To musisz zobaczyć na Sycylii. Przyroda, zabytki i kuchnia
Wojciech Nawrocki
Lifestyle/Zdrowie
Wcale nie „z niczego”. Miłość a ludzki mózg
Na podst. tekstu Dominiki Tworek
81. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Gwiazdy i słoń na plakacie
ANS
„Harry Potter”, czyli Książka, która zmieniła oblicze literatury
(MS) ALICE DEVELEY MADELEINE METEYER
Angorka