Zaczęło się! Irańskie drony lecą na Izrael

Chwilę po 22 czasu polskiego Izrael podał informację, że w jego kierunku lecą irańskie drony bojowe. Siły obrony narodowej Izraela i wojsko USA angażują się obecnie w zestrzelenie potencjalnego zagrożenia. Premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że odwet będzie silny i bezprecedensowy

Wojna między Iranem i Izraelem w zasadzie już wybuchła (fot. Twitter)

Konflikt między Izraelem a Iranem tlił się od lat, ale dopiero teraz z zimnego przerodził się w naprawdę gorący. Do tej pory Iran zamiast samodzielnie angażować się w wojnę wolał używać zaprzyjaźnionych ze sobą bojówek w Palestynie i w Libanie. Jednak tym razem jest inaczej. Przywódcy świata islamskiego, widząc, że Izrael od pół roku nie potrafi zażegnać konfliktu w strefie Gazy, uznali, że mają do czynienia z państwem słabym, na które łatwo będzie uderzyć. Oficjalnym powodem agresji był atak Izraela na ambasadę Iranu, do którego doszło w Syrii.

Atak na Izrael. Co planuje Iran?

W tym momencie (jest za dziesięć pierwsza, czasu polskiego) jeszcze nie wiemy jakie straty zostaną wyrządzone przez Irański atak na Izrael bo wysłane z nad Zatoki Perskiej drony i samoloty bezzałogowe wciąż są w powietrzu. Wojska izraelskie i amerykańskie dwoją się i troją aby strącić jak najwięcej pocisków niż te dotrą do położonych nad Morzem Śródziemnym miast. Jednocześnie słyszymy, że „atak był większy niż się spodziewano”, co z pewnością oznacza, że wyraźna część pocisków jednak dosięgnie celu. Nie ma co się oszukiwać: dzisiejszej nocy w Izraelu zginą ludzie, a za kilka dni prawdopodobnie Teheran będzie musiał zmierzyć się z odwetem. Spirala przemocy będzie tylko się nakręcać.

Izrael kontra Iran. Historia konfliktu

Podstawą napięć między państwami jest głęboko zakorzeniona różnica ideologiczna. Iran, od rewolucji islamskiej w 1979 roku, otwarcie opowiada się przeciwko istnieniu Izraela i wspiera grupy takie jak Hezbollah w Libanie oraz Hamas w Strefie Gazy, co Izrael postrzega jako bezpośrednie zagrożenie swojego bezpieczeństwa.

Drugim ważnym źródłem napięć jest irański program nuklearny. Izrael wielokrotnie wyraził obawy, że celem tego programu jest rozwój broni jądrowej, co miałoby poważne implikacje dla bezpieczeństwa regionalnego i globalnego. W odpowiedzi, Izrael nie wykluczał możliwości przeprowadzenia prewencyjnych ataków na irańskie obiekty nuklearne.

Warto także dodać, że Iran zwiększył swoją obecność wojskową i wpływy w krajach takich jak Syria, co jest odczytywane przez Izrael jako próba otoczenia kraju poprzez tzw. „oś terroru”, co jeszcze bardziej zaostrzało sytuację.

O sytuacji na Bliskim Wschodzie będziemy informować na bieżąco.

2024-04-14

Jan Rojewski