Walka Ewy Wrzosek o wolne media. Wiele wątków sprawy wywołuje niepokój

Wirtualna Polska ustaliła, że wnioski skierowane przez prokurator Ewę Wrzosek do sądów, które miały na celu zatrzymanie działań partii PiS dotyczących mediów publicznych, zostały opracowane poza siedzibą prokuratury. Istnieje możliwość, że dokumenty zostały przygotowane w międzynarodowej kancelarii prawniczej Clifford Chance.

Źródło: YouTube

Prokurator Ewa Wrzosek składała wnioski do sądów, aby PiS nie mógł już blokować obecnej władzy kontroli nad mediami publicznymi. Zaczęło się od zeszłorocznego wniosku ministra kultury Piotra Glińskiego, na skutek którego Rada Mediów Narodowych podjęła uchwałę o dokonaniu zmian w statutach instytucji publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Rozbieżność w datach

Ewa Wrzosek została poproszona przez posła Bartłomieja Sienkiewicza z Koalicji Obywatelskiej o pomoc w tzw. odbetonowaniu mediów publicznych. Prace rozpoczęła jeszcze 30 listopada 2023 roku i szły jej błyskawicznie. Wysłała kilkadziesiąt wniosków prokuratorskich o zabezpieczenie do sądów, jednak szefowa prokuratury rejonowej w Mokotowie, Monika Laskowska, zauważyła że prokurator Wrzosek nie działała w imieniu prokuratury.

Tempo działania prokurator budził wątpliwości. Jak zauważyła WP 30 listopada 2023 r. Ewa Wrzosek dowiedziała się o sprawie z pisma posła Bartłomieja Sienkiewicza. Tego samego dnia napisała kilkunastostronicowy wniosek do jednego sądu, który wysłała pocztą po południu. Ewa Wrzosek umieściła w przypisach namiary na teksty prasowe, datując dostęp do nich na 28 listopada 2023 r. Skąd taka rozbieżność dwóch dni wstecz? 

Ewa Wrzosek odpowiada

Nie tylko sprawa z datami jest zastanawiająca. „Wniosek wysłano na poczcie znajdującej się kilkadziesiąt metrów od siedziby międzynarodowej kancelarii prawnej Clifford Chance. Zeskanowano go na urządzeniu, którym nie dysponuje prokuratura, zaś dysponuje Clifford Chance” – pisze WP.  

Ewa Wrzosek odpowiedziała na część pytań portalu WP. Oświadczyła, że konsultowała projekty wniosków z innymi prokuratorami, posiadającymi większe doświadczenie. Ponadto stwierdziła, że drukowanie wniosków odbyło się poza siedzibą Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów, argumentując, że prokurator nie ogranicza swojej pracy do siedziby jednostki, w której jest zatrudniony. Jednakże nie udzieliła odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania, ani nie wspomniała, czy drukowanie lub skanowanie wniosków miało miejsce w kancelarii Clifford Chance. 

Od grudnia 2023 roku kancelaria prawnicza Clifford Chance obsługuje Telewizję Polską S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polską Agencję Prasową S.A. Potwierdzenie tego faktu przekazała Polska Agencja Prasowa.

2024-03-28

Anna Jadowska-Szreder na podst. Wirtualna Polska