R E K L A M A
R E K L A M A

Polska 2050 przeciwko zmianom traktatów, wyłamała się Róża Thun

Mimo że Polska 2050 jest deklaratywnie przeciwna zmianom traktatowym czyli federalizacji Unii Europejskiej, jedyna reprezentantka tej formacji w Parlamencie Europejskim Róża Thun głosowała... "za", Pytanie, czy odrębne zdanie europosłanki nie będzie szkodliwe wizerunkowo dla partii Szymona Hołowni. Prawicowe media trąbią o zdradzie narodowych interesów.

Głosowanie ws. sprawozdania

W środę Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) rekomendujące zmianę traktatów unijnych. Nie oznacza to jeszcze zmian w traktatach. Zaznaczmy, że – wbrew narracji chociażby Jarosława Kaczyńskiego – europarlamentarzyści na razie wyznaczyli jedynie pewien potencjalny kierunek zmian. Ale aby zaszły fundamentalne zmiany w strukturach europejskich, konieczna byłaby jednomyślność wszystkich członków UE, a tej na razie nie ma. W środę odbyło się głosowanie ws. sprawozdania Komisji Spraw Konstytucyjnych, która zaleca zmianę traktatów.

Jak głosowali polscy politycy?

Za przyjęciem tego sprawozdania było 291 europosłów, 274 było przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Jak głosowali polscy politycy? Europosłowie Platformy Obywatelskiej, PiS, PSL, Suwerennej Polski głosowali przeciw przyjęciu dokumentu. Natomiast europarlamentarzyści: Róża Thun, Leszek Miller, Marek Belka, Robert Biedroń, Sylwia Spurek, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Marek Balt i Bogusław Liberadzki poparli ten projekt.

Tusk przeciwko naiwnemu euroentuzjazmowi

Mimo że Europejska Partia Ludowa, do której w Parlamencie Europejskim należy KO, skłania się ku głębszej integracji Unii Europejskiej, Donald Tusk wyraził się jasno ws. tego projektu, przedstawiając zdanie odrębne:

– Pamiętamy brexit. Jednym z powodów, dla których Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, był właśnie ten naiwny, czasem wręcz nieznośny euroentuzjazm, który przekształcał się w projekty zmieniające charakter UE – mówił we wtorek, 21 listopada, Tusk.

Inaczej postąpiła Róża Thun, która jest członkiem Polski 2050, a zatem formacji centrowej, umiarkowanej. Jej głos za potencjalną zmianą traktatów może być teraz wykorzystywany przez prawicowe media przeciwko całej Trzeciej Drodze, która okazała się czarnym koniem wyborów parlamentarnych. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ta sprawa może wracać, a Thun pewnie będzie przedstawiana jako osoba symbolizująca aprobatę dla utraty przez Polskę autonomii i suwerenności.

Thun należy do Spinelli Group

Róża Thun swego czasu dołączyła do Spinelli Group, co wyjaśnia, dlaczego zagłosowała „za”. Otóż jest to inicjatywa działająca na rzecz federalizacji Unii Europejskiej.

 

2023-11-24

Bartłomiej Najtkowski