R E K L A M A
R E K L A M A

Obniżenie składki zdrowotnej. Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Uzyskano 213 głosów za przy 190 głosach przeciw. 25 posłów wstrzymało się od głosu. Zgodnie z projektem dla części przedsiębiorców przewidziano obniżenie składki zdrowotnej.

Fot. Sebastian Jadowski-Szreder

Naprawa po „Polskim Ładzie”

Wcześniej posłowie odrzucili poprawki zaproponowane przez klub Konfederacji, które zakładały, że osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie musiałyby płacić dodatkowej składki w wysokości 3,5 proc. od nadwyżki przekraczającej trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia, jeśli ich wynagrodzenie przekroczyłoby ten próg. Został także odrzucony wniosek partii Razem o odrzucenie projektu ustawy.

Minister finansów Andrzej Domański przed głosowaniem w Sejmie podkreślił, że rząd podejmuje kolejne kroki w celu naprawy skutków „Polskiego Ładu”. W pierwszej kolejności zlikwidowano naliczanie składki zdrowotnej od sprzedanych aktywów trwałych, w drugim etapie obniżono składkę minimalną, a obecnie wprowadzono rozwiązanie, które przyniesie korzyści dla 2,5 miliona polskich przedsiębiorców.

Chciałbym zadeklarować wyraźnie: całość kosztów związanych z tym projektem zostanie poniesiona przez budżet państwa. NFZ nie poniesie żadnych kosztów wprowadzenia tego rozwiązania – powiedział Domański.

Minister Domański odniósł się również do wniosku posłanki partii Razem Marceliny Zawiszy która postulowała odrzucenie projektu ustawy w całości, zaznaczając, że wszelkie zaległości za ubiegły rok zostały już całkowicie uregulowane.

Spory związane z projektem

W koalicji rządzącej już wcześniej pojawił się spór dotyczący projektu. Nowa Lewica sprzeciwiała się obniżce składki zdrowotnej, wskazując na zbyt niskie nakłady na ochronę zdrowia w Polsce w porównaniu do Niemiec. Przeciw obniżce wystąpiła również minister zdrowia Izabela Leszczyna, choć ostatecznie poparła projekt. Minister finansów Andrzej Domański zapewnił, że zmniejszone wpływy do NFZ zostaną zrekompensowane z budżetu państwa.

W Sejmie przeciw ustawie zagłosowało 20 parlamentarzystów Nowej Lewicy oraz czworo posłów koła Razem, które znajduje się w opozycji. Bez głosów Nowej Lewicy, koalicja rządząca nie miała większości.  Kluczowe okazały się głosy Konfederacji, która zapowiedziała wstrzymanie się od głosu, a 12 posłów tej partii rzeczywiście to zrobiło.

PiS zapowiedział głosowanie przeciw ustawie, ale tylko 166 z 190 posłów tej partii rzeczywiście zagłosowało przeciw. Jeden poseł, Andrzej Gawron, był za, a siedmioro posłów wstrzymało się od głosu. 16 posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu.

Głosy Konfederacji nie okazały się decydujące, ponieważ ustawa przeszła dzięki posłom PiS, którzy nie zagłosowali przeciw. Za ustawą głosowali wszyscy posłowie PSL, Polski 2050 oraz KO, z wyjątkiem Franciszka Sterczewskiego, który się wstrzymał.

Co się zmieni?

Ustawa wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Część ryczałtowa wyniesie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, a druga część będzie obliczana procentowo od nadwyżki dochodów. Dla przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub liniowo składka wyniesie 4,9 proc. od nadwyżki powyżej 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Dla przedsiębiorców na ryczałcie będzie to 3,5 proc. od nadwyżki powyżej 3-krotności średniego wynagrodzenia.

Projekt obniża składkę dla przedsiębiorców opłacających podatek kartą do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ustawa wprowadza również zmiany w zakresie rozliczenia składek zdrowotnych, uchylając możliwość odliczenia ich od podatku dochodowego.

Zmiany kosztować będą budżet państwa 4,6 mld zł, a przepisy zaczną obowiązywać od 2026 r.

2025-04-04

SJS na podst. Rzeczpospolita, Onet