Dobrowolność odpisu
Na początku roku premier informował, że przewodniczącym międzyresortowego zespołu, który ma opracować reformę Funduszu Kościelnego, jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Fundusz Kościelny został pierwotnie utworzony jako forma rekompensaty za nieruchomości kościelne przejęte przez państwo w okresie komunistycznym. Obecnie finansuje on składki emerytalno-zdrowotne części duchowieństwa oraz wspiera działalność charytatywną kościołów na terenie Polski. Z budżetu państwa Fundusz otrzymuje rocznie 257 milionów złotych.
Decyzja dotycząca przyszłości Funduszu Kościelnego zostanie podjęta w lipcu. Marek Krawczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów sugeruje, że rząd najprawdopodobniej zdecyduje się na wprowadzenie dobrowolnego odpisu podatkowego.
Z kolei według informacji „Gazety Wyborczej” rząd rozważa dwa projekty: oprócz odpisu podatkowego, drugą opcją jest dobrowolna darowizna na rzecz wybranego związku wyznaniowego. Po zmianach, jak zaznacza gazeta, obywatele będą mogli samodzielnie decydować o kierunku oraz wielkości środków przeznaczanych na Kościół katolicki.
Urszula Adamczyk, doświadczona księgowa, podkreśla, że odpis podatkowy pozwoli dokładniej określić, ile pieniędzy trafi do kościołów w Polsce, ale równocześnie oznacza mniejsze dochody do budżetu państwa. Według dostępnych informacji, rząd skłania się bardziej w stronę wprowadzenia odpisów podatkowych.