R E K L A M A
R E K L A M A

Dziś kolejny protest rolników. Zbiega się on z prezydencją Polski w Radzie UE

W piątek 3 stycznia w Warszawie odbędzie się protest rolników pod hasłem "5 x STOP". Demonstracja rozpocznie się o godzinie 14.00 i potrwa do późnych godzin wieczornych, co spowoduje utrudnienia dla mieszkańców.

Fot. YouTube

Sprzeciw wobec Zielonemu Ładowi

Organizatorzy zapowiadają, że dziś przez Warszawę przemaszeruje kilkanaście tysięcy rolników z Polski i innych krajów. Celem demonstracji jest wywarcie presji na przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen. Rolnicy protestują przeciwko polityce KE, w tym Europejskiemu Zielonemu Ładowi i umowie z krajami Ameryki Południowej (Mercosur). Sprzeciwiają się także niszczeniu polskich lasów i łowiectwa, ograniczaniu gospodarki oraz importowi towarów rolnych z Ukrainy.

Do godzin wieczornych będziemy tam obecni i godnie przywitamy Ursulę von der Leyen podczas rozpoczęcia polskiej prezydencji, która oficjalnie rozpocznie się tego dnia w Teatrze Narodowym – poinformował Damian Murawiec z Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników.

W trakcie konferencji prasowej Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, powiedział z kolei:

Nie wytrzymamy narzuconych rygorów i kosztów działalności przy konkurencji ze strony tańszych dostawców spoza UE.

Plan protestu

Według przygotowanego planu, o godzinie 14 rolnicy zgromadzą się pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej w Warszawie, a następnie wyruszą w stronę Teatru Narodowego, gdzie odbędzie się gala inaugurująca Prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Trasa przemarszu obejmie ulice Świętokrzyską, Marszałkowską, Królewską, plac Piłsudskiego oraz Senatorską, aż do placu Teatralnego. Manifestacja, organizowana przez Porozumienie Organizacji Rolniczych (zrzeszające 20 organizacji) i Polski Związek Łowiecki, potrwa do godziny 21.

Prezydencja Polski

Od 1 stycznia Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, koncentrując się na siedmiu wymiarach bezpieczeństwa. Według RMF FM, UE wiąże z tym duże nadzieje, zwłaszcza że Polska przejmuje tę rolę po Węgrzech.

W trakcie prezydencji Warszawa planuje forsować kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji, przyspieszyć prace nad inwestycjami obronnymi oraz zmodyfikować procedurę wypłaty środków z KPO, umożliwiając przedłużenie ich wykorzystania.

2025-01-03

SJS na podst. Business Insider, Interia, DoRzeczy