R E K L A M A
R E K L A M A

Głosowanie w sprawie zmian w TK. Tak prezentują się wyniki

Niektórzy politycy uważają, że zmiany prawne same w sobie nie zażegnają kryzysu. Wskazują na potrzebę działania.

Fot. YouTube

Gorąca debata

Przed głosowaniem odbyła się debata sejmowa. Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej podkreśliła, że obecnie, gdy myśli się o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce, pojawiają się skojarzenia z bezprawiem, politycznymi nominacjami i sędziami dublerami. Zdaniem Gasiuk-Pihowicz, działania tego „pseudotrybunału” mają na celu narzucenie polskiemu systemowi wartości „ruskiego ładu”, co oznacza brak poszanowania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy podkreśliła, że uchwała nie rozwiąże problemów, a jedynie symbolicznie zapisze wszystkie negatywne zdarzenia, jakie miały miejsce w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego.

Z kolei Przemysław Wipler z Konfederacji oświadczył, że jego partia nie będzie uczestniczyć w głosowaniu, ponieważ uważa, że zmiana rzeczywistości nie nastąpi poprzez uchwały, ale przez realne działania, takie jak reforma Trybunału Konstytucyjnego i zmiana samej konstytucji.

Jarosław Kaczyński stwierdził, że uchwała w sprawie TK z punktu widzenia prawnego nie będzie miała żadnego znaczenia. Dodał też, że:

Jej podejmowanie będzie komedią, teatrem i czymś, co obraża tę izbę.

Wyniki głosowania

W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały poselskiej mającej na celu rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 związanego z działalnością Trybunału Konstytucyjnego. Po południu przeprowadzono głosowania w tej sprawie.

Parlamentarzyści najpierw odrzucili wniosek o odrzucenie projektu uchwały, a następnie w kolejnym głosowaniu zatwierdzili uchwałę w całości. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 240 posłów, 197 było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała apeluje do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o rezygnację i przyłączenie się do procesu demokratycznych zmian.

Stary TK z wieloma nieprawidłowościami

Jednym z głównych zarzutów wobec obecnego Trybunału Konstytucyjnego jest nieważność wyboru trzech sędziów: Mariusza Muszyńskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka, którzy zastąpili zmarłych Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego.

Zgodnie z projektem uchwały, Muszyński, Piskorski i Wyrembak nie zostali uznani za sędziów TK. W rezultacie liczne orzeczenia TK są obarczone wadą prawną, włącznie z decyzjami podjętymi przez Ciocha i Morawskiego. Ten projekt to jeden z czterech aktów prawnych zakładających kompleksową reformę Trybunału Konstytucyjnego.

Oprócz projektu uchwały w Sejmie procedowane będą dwa projekty ustaw: o TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o TK. W Senacie natomiast rozpatrywany będzie projekt ustawy o zmianie Konstytucji RP. Według szefa MS Adama Bodnara, jeśli te propozycje zostaną przyjęte przez parlament, mogą doprowadzić do poprawy sytuacji w TK.

2024-03-07

Sebastian Jadowski-Szreder