159 tys. zł w rok. Przyjaciółka Kaczyńskiego zarobiła fortunę w Orlenie

Janina Goss, polska radczyni prawna z długim stażem współpracy z Jarosławem Kaczyńskim, zgromadziła w ciągu 2023 roku dochód w wysokości 157 tys. zł podczas zatrudnienia w Orlenie.

Fot. X

Czym właściwie się zajmowała?

Janina Goss to polska radczyni prawna, która od lat posiada powiązania z Jarosławem Kaczyńskim. Jest ona także członkiem rady nadzorczej PGE S.A. od 2016 roku oraz pełniła funkcję członka zarządu w spółce Srebrna Sp. z o.o. od 2012 roku. Dodatkowo, w latach 2016-2022 zasiadała w radzie nadzorczej BOŚ S.A. Oświadczenie Orlenu z 12 stycznia 2023 roku podkreślało te fakty i zostało udostępnione dzień po powołaniu Janiny Goss przez ministra aktywów państwowych na stanowisko członkini rady nadzorczej Orlenu.

Podczas swojej krótkiej, niespełna 12-miesięcznej kadencji, Goss zajmowała się między innymi zasiadaniem w trzech komitetach: audytu, sponsoringu sportowego oraz bezpieczeństwa. Zgodnie z informacjami Money.pl, jej zarobki w ciągu roku wyniosły 159 tys. zł, co plasuje ją w środku przedziału wśród członków rady nadzorczej Orlenu, których dochody wahały się od 150 do 184 tys. zł. Dochodowym rekordzistą okazał się Wojciech Jasiński, który pełnił funkcję przewodniczącego rady.

Nie da się ukryć, że poprzedni rząd sympatyzował z Goss. Daniel Obajtek, ówczesny prezes Orlenu, w programie „Fakt Live” wypowiadał się o niej w samych superlatywach, podkreślając jej doświadczenie i aktywność w zadawaniu pytań.

Pożegnanie ze spółką

Na początku 2024 roku zmiana władzy nie przyniosła dobrych wieści dla Janiny Goss. W grudniu, mając 80 lat, musiała opuścić stanowisko w Orlenie, a w styczniu zakończono jej współpracę z PGE. Podczas specjalnie zorganizowanego walnego zgromadzenia grupy odwołano również Artura Składanka, Mieczysława Sawaryna, Tomasza Hapunowicza i Radosława Winiarskiego.

Krótko po tych wydarzeniach przyjaciółka Kaczyńskiego pojawiła się w Orlenie. Jak podał naTemat, Goss uczestniczyła w pożegnalnym spotkaniu z Danielem Obajtkiem. Niechętnie odpowiadała na pytania mediów.

Goss a Kaczyński

Janina Goss, urodzona w 1943 roku, jest jedną z najbardziej zaufanych osób Jarosława Kaczyńskiego. Swego czasu prezes PiS miał określać ją jako jedną z osób, na których nigdy się nie zawiódł. Kobieta w przeszłości pożyczyła Kaczyńskiemu 200 tys. zł na leczenie jego matki.

Goss jest blisko związana z rodziną Kaczyńskich od wielu lat, będąc przyjaciółką Jadwigi Kaczyńskiej i częstym gościem na rodzinnych obiadach. Pomagała także rodzinie w trudnych chwilach, zwłaszcza po śmierci Lecha Kaczyńskiego.

Z tego powodu Jarosław Kaczyński żywi do niej szczególny sentyment. Szanuje jej zdanie i toleruje jej nietypowe zachowania, które mogą być przedmiotem drwin innych. Chodzi głównie o jej pasję do zielarstwa i tworzenia zdrowotnych mikstur, co spowodowało, że media określiły ją mianem „szamanki PiS”.

Inną cechę Goss stanowi jej zamiłowanie do naturalnych, długich futer i własnoręczne dzierganie swetrów na drutach. Nie ulega wątpliwości, iż poza przyjaźnią, łączy ją z liderem PiS również wspólna polityka.

 

2024-05-29

Sebastian Jadowski-Szreder na podst. NaTemat, Business Insider, Money.pl, Onet