15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił projekt dotyczący wychowania patriotycznego. Zaznaczył, że ma to być program dla szkół, a nie nowy przedmiot. Na stronie internetowej PSL można znaleźć informację, że projekt jest określany jako przełomowy. Partia zapewnia, że ma kompleksowy plan dla młodego pokolenia, które jest narażone na wpływy globalizacji, dezinformacji i erozję tradycyjnych wartości narodowych. Kluczowym elementem promowania postaw patriotycznych mają być wycieczki do miejsc o znaczeniu historycznym.
To jest odwiedzanie tych miejsc, to są bohaterowie, autorzy, jest miejsce i dla Miłosza, Szymborskiej, i dla Sienkiewicza, i Reymonta. Nie należy nikogo wykluczać. I dla Tokarczuk, i dla „Dziadów” Adama Mickiewicza – przemawiał lider Ludowców przed pomnikiem Wincentego Witosa.
Temat został poruszony w porannej rozmowie na antenie Radia ZET. Szef MON powiedział: Reymont, Tokarczuk, „Pan Tadeusz” to jest partyjniactwo? To są podstawowe sprawy, które nas definiują, naród to wspólnota ludzi mieszkająca na danym terenie, mająca tę samą kulturę i język, i wspólne korzenie, albo to wzmacniamy, albo utracimy.
Patriotyzm według PSL?
Do jego słów odniosła się posłanka Lewicy, Anna Maria Żukowska.
Z tym że o Tokarczuk akurat zapomnieliście. Mentalnie jesteście, i co gorsza, chcecie, żeby tam zostali młodzi Polacy, w dwóch poprzednich wiekach. Charakterystyczne też, że nie wspominacie nikogo z okresu Oświecenia ani choćby Prusa czy Konopnickiej lub Tuwima i Leśmiana – napisała na platformie X.
Minister edukacji zabiera głos
Znamy w tej sprawie także zdanie Barbary Nowackiej, minister edukacji. Aleksandra Pawlicka w rozmowie na antenie TVP Info zapytała ją o projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym. Nowacka stwierdziła, że w praktyce nie wprowadza on nic nowego. Podkreśliła także, że propozycje PSL nie były wcześniej konsultowane z ministerstwem edukacji.
To taka koncepcja polityczna, żeby pokazać, że się jest i że ma się jakieś zdanie. Widać, że warto jest śledzić, co robią inne resorty. Wychowanie patriotyczne jest realizowane w kierunkach polityki oświatowej państwa, przygotowanej już kilka miesięcy wcześniej – stwierdziła minister.
Dodała, że takie wycieczki są realizowane w ramach programu Podróży z klasą, na które przeznaczonych zostanie dodatkowe 20 milionów złotych.
Co lepiej pokazuje patriotyzm, buduje tożsamość jak spotkanie z muzeum, z teatrem, zwiedzenie kraju? – zapytała retorycznie.