R E K L A M A
R E K L A M A

Tydzień z życia polityków. Hennig-Kloska o klimacie

Najciekawsze wiadomości ze świata polskich polityków. Co wydarzyło się w zeszłym tygodniu?

Źródło: YouTube

Wulgarny wpis posłanki

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska (61 l.), która pracuje m.in. w komisji do spraw Pegasusa, znana jest z miłości do koni. I któregoś dnia ktoś ukradł jej… kask. „(…) Posłanka najpierw podzieliła się bólem z powodu utraty sprzętu. – Jakiś f…t niemyty ukradł mi przed chwilą kask w stajni PGR Brodno. Ludzi dużo, dzieci dużo, bo święto dyni… Uprzejmie donoszę, że w stajni są kamery, więc zanim Cię dorwę, może łaskawie zwrócisz, co nie Twoje?! Czekam – pisała na portalu X. Kask wkrótce się znalazł, a wulgarny wpis zniknął. Pozostał jednak niesmak. – Jakby tak Pani Minister na ostro i skutecznie wjechała z tematem reparacji wojennych, to cała Polska byłaby wdzięczna – drwił były poseł PiS Przemysław Czarnecki (41 l.) na łamach Super Expressu.

Dla klimatu to może i dobrze

Dziennikarze Faktu zacytowali, jak Paulina Hennig-Kloska (47 l.), ministra klimatu i środowiska, skomentowała duży spadek sprzedaży detalicznej w Polsce, który w miesięcznym ujęciu wyniósł 7 proc. – Spadają głównie nie rzeczy pierwszej potrzeby, tylko raczej takie, bez których czasami możemy się obyć. „Zwróciła uwagę na tekstylia. – Z punktu widzenia klimatu to nawet dobrze, jak będziemy mniej tego typu rzeczy kupować, bo to jednak powoduje właśnie emisję – zaznaczyła. – Trendy tego typu trzeba badać w dłuższym okresie, ale to może być krótkie wahnięcieW poprzednim kwartale odnotowano raczej wzrost niż załamanie i nic nie wskazywało na to, że konsumpcja zacznie spadać. Kilka godzin później polityczka Polski 2050 wróciła do sprawy w mediach społecznościowych. W serwisie X zamieściła na ten temat wpis. – Jako ministra klimatu i środowiska zwracam uwagę na to, że według wyliczeń do wyprodukowania przeciętnej bawełnianej koszulki potrzeba 2700 litrów wody. To ilość, która wystarczyłaby jednej osobie na 2,5 roku. Niestety, konsumpcjonizm jest zły dla klimatu, dobry dla gospodarki, której trendy musi obserwować rząd, bo ona odzwierciedla też nastroje społeczne – napisała. – Przy okazji przypominam, że od 1 stycznia zwiększamy w Polsce segregację odpadów o tekstylia i odzież. Obecnie stopień segregacji i recyklingu takich surowców jest znikomy. Od nowego roku w każdym gminnym punkcie zbiórki odpadów będzie można oddać nieużywaną odzież, do czego zachęcam (…)”.

Zaufanie do polityków

W najnowszym sondażu zaufania przeprowadzonym dla Faktu Radosław Sikorski (61 l.) jest politykiem cieszącym się dużą sympatią wśród respondentów. „Szef MSZ co prawda znalazł się tuż za podium, ale ma minimalną stratę do liderów, a ten wynik to jego rekord w tym sondażu. W badaniu zaufania do osób publicznych ankietowani mogli wybrać jedną z opcji przy każdym nazwisku. Do wyboru mieli: zdecydowanie ufamraczej ufam, jest mi obojętny, raczej nie ufam, zdecydowanie nie ufam, nie znam. Pierwsze miejsce pod względem zaufania ankietowanych zdobył premier Donald Tusk (67 l.). W październiku utrzymał pozycję lidera. Tusk ma zaufanie 42,4 proc. badanych. W porównaniu z wrześniem to o 3,2 pkt proc. mniej. Premierowi nie ufa w sumie 50,1 proc. badanych. Drugie miejsce zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (52 l.). Wiceszefowi PO ufa 42,1 proc. ankietowanych (o 3,2 pkt proc. mniej w stosunku do ostatniego badania). Trzaskowskiemu nie ufa 45,3 proc. respondentów. Na trzecim miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda (52 l.). Ufa mu 40,1 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.). Prezydentowi nie ufa łącznie 43,7 proc. ankietowanych. Czwarte miejsce zajął właśnie Radosław Sikorski. Cieszy się on zaufaniem 39 proc. badanych. Do sondażu IBRIS wrócił po 6 miesiącach. Sikorski zanotował wynik o 5,1 pkt proc. lepszy w porównaniu z lutym 2024 r. Debiutował w tym rankingu w listopadzie 2023 r., a uzyskał wtedy 27,5 proc. zaufania. Rezultat Sikorskiego to jego rekord w tym badaniu. A od debiutu zyskał 11,5 pkt proc. pod względem zaufania (…)”.

Zachwycająca żona

Rafał Ziemkiewicz (60 l.), prawicowy publicysta, ponad 20 lat temu wziął ślub z aktorką Aleksandrą Ciejek (52 l.). Widzowie mogą ją kojarzyć z takich seriali jak „Plebania”, „Korona królów” oraz „Diagnoza”. „(…) Nie ukrywa, że jest rozwodnikiem, a obecna żona jest jego drugą. Ziemkiewicz lubi chwalić się piękną żoną aktorką. Brylował z nią nieraz na salonach karnawałowych balów dziennikarzy, na których jego żona zawsze wzbudzała zainteresowanie eleganckimi kreacjami. Aktorka zachwyca urodą i figurą. Jest też zawsze uśmiechnięta i pełna energii (…)” – czytamy w Super Expressie.

Brednie o Białorusi

Jarosław Jakimowicz (55 l.), były gwiazdor TVP, bryluje na Białorusi! Podróż relacjonuje w mediach społecznościowych, chwaląc kraj Aleksandra Łukaszenki m.in. za czystość, widoki, architekturę i różne atrakcje. „(…) Odwiedził Mińsk, Grodno i Brześć. O każdym z miast opowiada w samych superlatywach. – Niech mi już nikt nigdy nie opowiada bredni o Białorusi – czytamy pod jednym z postów. Pod innym sugeruje, że głos w tej sprawie zabierać powinny tylko osoby, które odwiedziły co najmniej kilka białoruskich miast. Jakimowicz pokazuje w sieci nowoczesne, czasem luksusowe okolice. – Zobaczcie, jak ich reżim dojechał – ironizuje. Relacjonuje też różne aktywności, pokazując, jak spaceruje, odwiedza ważne miejsca, a nawet korzysta ze strzelnicy. – Czujesz reżim i bide? U nas w demokracji to jest dopiero super. Proszę o nieotwieranie buzi na temat Białorusi osób, które nigdy tu nie były – czytamy w najnowszym wpisie. O aktywność aktora w sieci Fakt zapytał białoruskiego działacza społecznego i politycznego Franciszka Wiaczorkę. – Maksymalnie nieodpowiedzialne jest zachęcanie do wyjazdu na Białoruś, wiedząc, że zatrzymują codziennie ludzi, i Białorusinów, i Polaków. To jest prosta pułapka, która łamie ludzkie życie, ludzkie losy – ocenił (…)”. 

2024-10-30

Zebrała Katarzyna Gorzkiewicz