Wyniki badania
Badanie pokazuje, że 90 proc. respondentów popiera formalizację związków między kobietą i mężczyzną, a 52 proc. jest za legalizacją związków tej samej płci, przy czym 43 proc. jest temu przeciwnych.
Respondenci uważają, że osoby w związkach partnerskich powinny mieć prawo do decyzji o pochówku zmarłego partnera (93 proc.) oraz uzyskania informacji medycznej i podejmowania decyzji o leczeniu (91 proc.). W kontekście praw majątkowych, 76 proc. popiera możliwość dziedziczenia, a 74 proc. jest za wspólnym opodatkowaniem i prawnym uznaniem dziecka partnera. Ponadto, 71 proc. popiera prawo do renty rodzinnej po zmarłym partnerze. Największy opór budzi kwestia przyjęcia wspólnego nazwiska, gdzie 31 proc. jest przeciwnych, choć 59 proc. to popiera.
CBOS zauważyło, że od pomiarów z 2011 i 2013 roku wzrosła aprobata dla wszystkich kwestii związanych z legalizacją związków partnerskich. Największy wzrost, o 12 punktów procentowych, dotyczył poparcia dla możliwości wspólnego opodatkowania.
Wśród zwolenników ugrupowań rządzących większość popiera legalizację związków partnerskich osób tej samej płci: Lewica (93 proc.), Koalicja Obywatelska (82 proc.) i Trzecia Droga (72 proc.). Natomiast potencjalni wyborcy Konfederacji Wolność i Niepodległość (72 proc. przeciw) oraz Prawa i Sprawiedliwości (68 proc. przeciw) są w większości przeciwni.
Badanie przeprowadzono od 4 do 14 lipca 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1076 pełnoletnich mieszkańców Polski.