W środę, 29 stycznia 2025 r., rządowe centrum legislacyjne opublikowało rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące utworzenia Instytutu Badawczego IDEAS. Dokument, opracowany wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji i MON, jest obecnie na etapie opiniowania.
Zgodnie z uzasadnieniem rozporządzenia, jego celem jest powołanie Instytutu Badawczego IDEAS oraz nadanie mu kompetencji do prowadzenia badań naukowych i wspierania młodych kadr naukowych. Podkreślono, że w polskim systemie publicznym brakuje obecnie jednostki naukowo-badawczej, która kompleksowo i nieprzerwanie zajmowałaby się badaniami oraz pracami rozwojowymi w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Instytut IDEAS czy IDEAS NCBR
Utworzenie Instytutu IDEAS zapowiedziano już w ubiegłym roku w kontekście afery wokół IDEAS NCBR, która doprowadziła do odejścia zarówno założyciela i pierwszego prezesa, prof. Piotra Sankowskiego, jak i cenionych naukowców. Portal Ithardware.pl wskazuje, że Ministerstwo Cyfryzacji nie odpowiedziało jednoznacznie, czy IDEAS NCBR będzie kontynuować działalność po utworzeniu nowego instytutu.
Nie posiadamy jeszcze informacji, jak zostanie rozwiązana kwestia podziału zadań pomiędzy te dwa podmioty – Tak brzmi przytoczona przez portal odpowiedź resortu.
Zaznaczono, że Instytut Badawczy IDEAS może odegrać kluczową rolę w tworzeniu innowacyjnych narzędzi dla obronności, takich jak systemy wykrywania zagrożeń, technologie przewidywania ataków czy rozwiązania wspierające strategię obronną państwa. Współpraca z MON ma umożliwić pełne wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji w kontekście militarnym, zapewniając jednocześnie zgodność rozwijanych technologii z priorytetami bezpieczeństwa narodowego. W obszarze działań Ministerstwa Cyfryzacji sztuczna inteligencja jest natomiast fundamentem cyfrowej transformacji Polski.
Duże wyzwania
W Ministerstwie Cyfryzacji za projekt odpowiada wiceminister dr Dariusz Standerski.
Ten rok to będzie również pierwszy rok funkcjonowania zarówno Funduszu Sztucznej Inteligencji, Instytutu IDEAS, jak i Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji. To także rok przygotowania piaskownicy regulacyjnej dla AI. To są duże wyzwania – powiedział w rozmowie z Cyberdefence24.pl dr Standerski.