R E K L A M A
R E K L A M A

Kontrowersyjne wybory rektora WUM. Minister zdrowia apeluje

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformowała, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką będzie prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Tym samym komisja nie zastosuje się do sugestii Ministerstwa Zdrowia.

Rektor prof. Zbigniew Gaciong /Źródło: YouTube

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, zaapelowała do uczelnianej komisji wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o unieważnienie obecnego procesu wyborczego na stanowisko rektora. Poprosiła właściwe organy uczelni o rozpoczęcie nowej procedury, w tym wybranie nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów, aby zapewnić pełną obiektywność wyboru. W uzasadnieniu podkreśliła, że pierwotnie w wyborach na rektora WUM miało uczestniczyć dwóch kandydatów, ale jeden z nich zrezygnował, a wobec drugiego kandydata pojawiły się poważne wątpliwości związane z możliwością kontynuowania procesu wyboru.

Kara dyscyplinarna

Pomimo rekomendacji, Uczelniana Komisja Wyborcza ogłosiła w piątek, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką będzie prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor WUM, prof. Zbigniew Gaciong, wyraził zaniepokojenie decyzją komisji i zapowiedział, że podejmie wszelkie działania w celu wdrożenia zaleceń minister zdrowia. Wcześniej rektor WUM poinformował, że nałożył na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską karę dyscyplinarną. Jak uargumentował prof. Zbigniew Gaciong, ma to związek z przewinieniem polegającym na uchybieniu godności zawodu nauczyciela akademickiego. Dodał, że w rezultacie prof. Cudnoch-Jędrzejewska straciła prawo do ubiegania się o funkcję rektora WUM.

Prywatne opinie rekotra

Prof. Alicja Wiercińska-Drapało, przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej, wyraziła zaniepokojenie odezwą rektora skierowaną do społeczności akademickiej WUM 26 kwietnia. Prof. Wiercińska-Drapało pisze, że próbuje podejść do oświadczenia rektora z „sympatią” i jednocześnie z niezbędną dozą nieufności, aby zrozumieć jego główne przesłanie. Krytykuje go za „wygłaszanie prywatnych opinii za pośrednictwem oficjalnej strony WUM”. Dodaje, że ze względu na niemożność osiągnięcia wspólnego stanowiska Uczelnianej Komisji Wyborczej z powodu dni wolnych od pracy, przedstawia własną opinię.

Zarząd Związku Zawodowego Pracowników Administracji i Obsługi WUM również zabrał głos. Najpierw zaapelował do prof. Cudnoch-Jędrzejewskiej oraz jej zwolenników o zakończenie bezpardonowej walki o władzę na uczelni. Planowany jest też protest przeciwko decyzji Uczelnianej Komisji Wyborczej. Pikietę zaplanowano na 6 maja o godz. 9:30 przed budynkiem rektoratu. Pracownicy i związkowcy chcą przede wszystkim wyrazić swoje niezadowolenie z powodu sposobu przeprowadzania wyborów.

2024-04-30

Anna Jadowska-Szreder na podst. Salon 24, Termedia, Polityka Zdrowotna