R E K L A M A
R E K L A M A

Boeing przyznaje się do winy. Zapłaci śmiesznie niską karę

Jak informuje agencja Reuters, Boeing przyznał się do składania nieprawdziwych oświadczeń przed organami państwowymi dotyczących modeli samolotów 737 Max. Amerykańska firma została ukarana grzywną w wysokości 487,2 miliona dolarów.

Fot. Pixabay

Gigant lotniczy przyznał się do zmowy mającej na celu oszukanie Federalnej Administracji Lotniczej, po tym jak prokuratura ujawniła, że producent samolotu celowo składał fałszywe oświadczenia dotyczące oprogramowania 737 MAX. Zgodnie z umową sądową, Boeing zostanie uznany za winnego przestępstwa, ale uniknie procesu, co może ułatwić mu wyjście z kryzysu produkcyjnego.

Firma została ukarana grzywną w wysokości 487,2 miliona dolarów. Departament Sprawiedliwości USA zalecił, aby połowę tej kwoty, już zapłaconą przez koncern, uwzględniono w rozliczeniach. Oznacza to, że Boeing będzie musiał dopłacić dodatkowe 244 miliony dolarów.

Dopuszczono do głosu krewnych ofiar

Umowa wymaga jeszcze zatwierdzenia przez sędziego federalnego, aby mogła wejść w życie. Zanim jednak sędzia Reed O’Connor zdecyduje, czy zaakceptować umowę i ustalić, czy Boeing jest zobowiązany do wypłaty odszkodowań rodzinom 346 ofiar katastrof Boeinga 737 MAX z lat 2018 i 2019, krewni będą mieli możliwość wyrażenia sprzeciwu wobec warunków porozumienia.

CNBC zauważa, że uznanie Boeinga za przestępcę może utrudnić firmie sprzedaż swoich produktów rządowi USA. Około 32% z niemal 78 miliardów dolarów przychodów Boeinga w ubiegłym roku pochodziło z sektora obrony, przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa.

Porozumienie wymaga powołania niezależnego nadzorcy, który będzie monitorował działalność Boeinga przez trzy lata oraz inwestycji co najmniej 455 milionów dolarów w programy bezpieczeństwa. Dodatkowo, koncern zgodził się, aby jego zarząd spotkał się z rodzinami ofiar katastrofy.

Katastrofy Boeinga

737 MAX miał być dla Boeinga żyłą złota – nową, bardziej ekonomiczną i komfortową wersją najpopularniejszego samolotu wąskokadłubowego na świecie. Niestety, stał się źródłem największego kryzysu w historii firmy. Dwie nowe maszyny uległy katastrofom w odstępie zaledwie kilku miesięcy w Indonezji i Etiopii, w wyniku których zginęło łącznie 346 osób.

Firma Boeing zaczęła mieć poważne problemy, gdy w 2018 roku doszło do katastrofy samolotu Boeing 737-MAX 8 tuż po starcie w Dżakarcie, który należał do tanich indonezyjskich linii lotniczych Lion Airlines. Samolot spadł do morza, a wszystkie 189 osób na pokładzie zginęło. Rok później, samolot 737 MAX 9 etiopskich linii lotniczych rozbił się sześć minut po wzniesieniu się w powietrze, a śmierć poniosło 157 pasażerów. Te katastrofy ujawniły poważne problemy, które wcześniej były jedynie nieśmiałymi spekulacjami wśród pracowników Boeinga, i zaczęto podejrzewać istotną wadę w samolotach Boeing MAX.

Założony w 1916 roku Boeing to międzynarodowa korporacja zajmująca się projektowaniem i sprzedażą samolotów, rakiet, satelitów i pocisków na całym świecie. Przez wiele lat firma cieszyła się reputacją jednego z najbardziej udanych amerykańskich biznesów, będąc symbolem najwyższej jakości. Boeing zbudował prezydencki samolot Air Force One, dostarczał broń aliantom podczas II wojny światowej i uczestniczył w misji na Księżyc w 1969 roku.

2024-07-25

Anna Jadowska-Szreder na podst. PAP, Reuters