R E K L A M A
R E K L A M A

59,8 mld euro dla Polski. Jak przebiega realizacja KPO?

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy, które obejmują m.in. utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Łączna wartość wsparcia sięga niemal 60 miliardów euro.

Fot. Flickr

W ramach przeglądu Krajowego Planu Odbudowy rząd zaproponował Komisji Europejskiej utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności, do którego ma trafić blisko 6 miliardów euro. Jak wyjaśnił wiceminister funduszy Jan Szyszko w rozmowie z PAP, planowane jest powołanie spółki specjalnego przeznaczenia powiązanej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, co umożliwi Polsce inwestowanie środków z KPO również po jego formalnym zakończeniu w sierpniu 2026 roku. O zatwierdzeniu zmian informowała też minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, określając decyzję jako duży sukces.

Nie było łatwo, ale jest! Mamy wstępne uzgodnienie z Komisją, by przedłużyć co najmniej o 3 miesiące, czyli do listopada 2026 rozliczanie inwestycji w KPO. Ostateczne potwierdzenie w pierwszych dniach czerwca – napisała minister na platformie X.

Alternatywne rozwiązanie

Przyjęte przez Polskę rozwiązanie może stać się wzorem dla innych państw obawiających się, że nie zdążą wykorzystać środków z KPO przed końcem sierpnia 2026 roku. Choć wiele krajów opowiada się za jego przesunięciem, taki krok wymagałby jednomyślnej zgody wszystkich członków UE, w tym Węgier, których dostęp do funduszy z KPO jest obecnie zablokowany. Dlatego rewizja planu na wzór polskiego podejścia może być realną alternatywą.

Inwestycja w bezpieczeństwo

Na nowo utworzone konto trafi ponad 7 miliardów euro, co pozwoli na uruchomienie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Dostępne środki będą przeznaczone na inwestycje związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jednak nie będą mogły zostać wykorzystane na zakup uzbrojenia. Zgodnie z zapowiedziami rządu, fundusz sfinansuje m.in. budowę schronów, studni, sieci wodociągowych i komunikacyjnych, a także rozwój krajowego przemysłu zbrojeniowego i hutnictwa. Finansowane będą również projekty infrastruktury o podwójnym zastosowaniu, takie jak drogi, linie kolejowe, lądowiska czy lotniska. Część środków zostanie przeznaczona na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa.

KPO został opracowany z myślą o wzmocnieniu polskiej gospodarki. Obejmuje 57 inwestycji oraz 54 reformy, a jego całkowita wartość dla Polski to 59,8 miliarda euro – z czego 25,27 miliarda stanowią bezzwrotne dotacje, a 34,54 miliarda to preferencyjne pożyczki. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, Polska dotychczas zrealizowała około 25% zaplanowanych reform i inwestycji.

2025-05-28

Opr. AJS na podst. PAP, TVN24