Jak podkreślają przedstawiciele firmy, zarówno architektura komputera, jego konstrukcja termiczna i mechaniczna, jak również oprogramowanie sterujące są autorskimi rozwiązaniami zespołu. Urządzenie ma formę niewielkiej, kompaktowej kostki, którą w systemach satelitarnych podłącza się bezpośrednio do sensorów, takich jak kamery hiperspektralne, poprzez specjalne interfejsy. Zostało zaprojektowane tak, by działać w warunkach panujących w przestrzeni kosmicznej. Dwa eksperymenty
Tag: Sławosz Uznański-Wiśniewski
Ruszamy na podbój Wszechświata. ESA inwestuje w Polskę
W Polsce powstanie ośrodek Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Listy do redakcji Angory (30.11.2025)
„Heweliusz” i „Angora” Dawno już ANGORA nie wstrzeliła się tak znakomicie w mój nastrój, jak to miało miejsce w przypadku numeru 46. Gdy tylko zobaczyłam okładkę, udzieliło mi się spore poruszenie. Całą poprzedzającą niedzielę spędziłam, oglądając serial „Heweliusz”, bo tego nie da się przerwać, a w poniedziałek – taka okładka. Ten „Heweliusz” jeszcze we mnie rezonował, kiedy wręcz „rzuciłam się” do czytania Tygodnika.
Gaganyaan, czyli niebiański wehikuł. Rekord na orbicie
Polak, Indus i Węgier to drudzy astronauci swoich krajów w historii podbojów kosmicznych. Ich poprzednicy zapisali się w tej dziedzinie ponad 40 lat temu, natomiast pani Whitson to rekordzistka, jeśli idzie o liczbę miesięcy (a właściwie lat) spędzonych na orbicie oraz liczbę dni-spacerów w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska biolożka jest ponadto pierwszą kobietą (65-latką), która dowodziła statkiem międzyplanetarnym.
Groźne dla oczu, serca i DNA. Zdrowie Sławosza po powrocie z misji
– Pobyt astronauty w warunkach mikrograwitacji jest stresem dla organizmu i wymaga wielu zmian adaptacyjnych – mówi lekarz Piotr Grzyb, nefrolog i specjalista chorób wewnętrznych enel-med. – Podobnie powrót ze stacji kosmicznej na Ziemię jest dużym wyzwaniem dla uczestnika misji kosmicznej. Już w pierwszych godzinach po lądowaniu astronauta przechodzi ściśle określone protokoły medyczne wdrażane przez agencje kosmiczne.
Ale powitanie! Z kosmosu do Polski
Kapitalnie, że doczekaliśmy się idola z zupełnie innej, pozaziemskiej sfery. Wielka duma! 23 lipca, czwartkowe przedpołudnie. Warszawa, lotnisko imienia Fryderyka Chopina, hala przylotów. Przed budynkiem kręcą się liczniejsi niż zwykle policjanci, zaparkowano wozy transmisyjne największych stacji telewizyjnych i radiowych. Turystyczny sezon, który mamy w pełni, jest „przez coś” zakłócony. Po wejściu na terminal widać, że
Polski astronauta po misji IGNIS już na Ziemi. ESA monitoruje jego zdrowie
Podczas blisko trzytygodniowego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (19 dni, w tym 17 pełnych), dr Sławosz Uznański-Wiśniewski realizował założenia polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS. Jak poinformowała Polska Agencja Kosmiczna, w trakcie misji astronauta przeprowadził 13 zaawansowanych eksperymentów przygotowanych przez zespoły polskich naukowców. Choć krótkotrwałe pobyty w przestrzeni kosmicznej zwykle nie wywołują poważnych skutków zdrowotnych u dobrze
Witamy na Ziemi! Sławosz Uznański-Wiśniewski zakończył swoją misję
Powodem opóźnienia powrotu był kosmiczny dzień polarny, zwany również no-eclipse season (pora bez zaćmienia), który nadszedł dokładnie 6 lipca. Przez kilka kolejnych dni ISS była nieustannie oświetlana promieniami Słońca. Podobne zjawisko zachodzi zwykle dwa razy w roku, w okresie przesilenia letniego i zimowego, choć dokładnej daty jego rozpoczęcia nie da się przewidzieć. Trwa 5 – 7 dni, a ISS nagrzewa się wtedy nawet do 100 st.
Sławosz Uznański-Wiśniewski kończy pobyt na ISS. Czekają go kolejne wyzwania
Załoga misji Ax-4, w której uczestniczy Sławosz Uznański-Wiśniewski, wraca na Ziemię. Jak przekazała Polska Agencja Kosmiczna, niedziela była jego ostatnim pełnym dniem pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Agencja podkreśliła, że wszystkie główne założenia misji naukowo-technicznej IGNIS zostały zrealizowane w całości. Polskiego astronautę czeka szereg badań i okres adaptacji do warunków ziemskich. Choć dwutygodniowy pobyt w
Zakończenie misji Ax-4. Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię
W niedzielę po południu czasu polskiego Sławosz Uznański-Wiśniewski uczestniczył w ceremonii pożegnalnej załogi misji Ax-4, która odbyła się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauta wyraził przekonanie, że krajowe rozwiązania technologiczne testowane na ISS zyskały większą rozpoznawalność i będą wykorzystywane w przyszłych projektach. Zaznaczył również, że misja IGNIS stanowi dopiero pierwszy krok, a jej istotnym elementem