R E K L A M A
R E K L A M A

Trump naprawdę chce przejąć Grenlandię. To konieczne dla pokoju

Donald Trump wyraził zainteresowanie nowymi terytoriami i nie wyklucza podjęcia zdecydowanych środków w celu przejęcia kontroli nad nimi. Prezydent-elekt zapowiedział, że rozważy nałożenie ceł na Danię. W swojej wypowiedzi wspomniał o Grenlandii, która, jego zdaniem, mogłaby należeć do Stanów Zjednoczonych.

Fot. Gage Skidmore /Wikimedia

Najstarszy syn Donalda Trumpa, Donald Junior, prywatnie odwiedził Nuuk, stolicę Grenlandii. Wizyta miała miejsce we wtorek, gdy prezydent elekt oświadczył, że jest zainteresowany przejęciem kontroli nad wyspą, będącą autonomicznym terytorium Danii. Stwierdził również, że nie jest pewne, czy Dania ma legalne prawa do Grenlandii. Prezydent elekt został zapytany na konferencji, czy mógłby zapewnić, że nie użyje przymusu militarnego ani ekonomicznego w próbach przejęcia kontroli nad Kanałem Panamskim i Grenlandią.

Nie, nie mogę zapewnić cię co do żadnego z tych dwóch. Ale mogę powiedzieć, że potrzebujemy ich do bezpieczeństwa ekonomicznego – odpowiedział Trump.

Make Greenland Great Again?

Podczas konferencji, syn prezydenta-elekta znajdował się na Grenlandii, na którą dotarł samolotem ojca. Trump Junior nie spotkał się jednak z państwowymi urzędnikami. Tłumaczył, że podróż był prywatna, jednak jej wymiar wydaje się mieć także polityczny charakter.

Donald Trump opublikował na swojej platformie społecznościowej Truth Social film z lądowania swojego syna, pisząc, że Trump Junior oraz jego przedstawiciele zostali ciepło przyjęci przez Grenlandczyków. We wpisie odniósł się również do swojej propozycji odkupienia Grenlandii od Danii.

Oni i wolny świat potrzebują bezpieczeństwa, ochrony, siły i pokoju. To umowa, która jest koniecznością. MAGA. Make Greenland Great Again – czytamy.

Przyjazd Trumpa Junior rzeczywiście wzbudził spore zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy witali go na lotnisku i robili sobie z nim zdjęcia. Część z nich miała na głowach czapki z daszkiem z napisem MAGA.

2% PKB to za mało

Trump poruszył również temat wojny w Ukrainie oraz NATO podczas wtorkowej konferencji. Opowiadając ponownie historię z jednego ze szczytów NATO, kiedy jeden z przywódców zapytał go, czy Ameryka będzie chronić niepłacących rachunków, Trump wspomniał, że wówczas wymagany próg wydatków wynosił 2% PKB, a powinien wynosić 5%. Na pytanie, czy będzie dążył do podwyższenia wydatków obronnych do tego poziomu, Trump odpowiedział twierdząco.

Obecnie żadne państwo NATO nie wydaje na swoją obronność pięciu procent PKB, a najbliżej tego progu jest Polska, która w tym roku ma wydać 4,7%. Według danych NATO Stany Zjednoczone przeznaczają około 3,3% swojego PKB na obronność.

Trump powiedział, że chciałby spotkać się z Władimirem Putinem jak najszybciej. Dodał, że ma nadzieję, iż uda mu się doprowadzić do zakończenia wojny na długo przed upływem połowy roku, zaznaczając, że obie strony ponoszą dotkliwe straty.

2025-01-08

Opr. AJS na post. BBC, Fox News, PAP