R E K L A M A
R E K L A M A

Samolot pasażerski i bombowiec prawie się zderzyły. Trwa wyjaśnianie okoliczności

„New York Post” poinformował, że samolot pasażerski Embraer E175 linii Delta, odbywający lot z Minnesoty do Dakoty Północnej, zbliżył się niebezpiecznie do bombowca B-52 Stratofortress startującego z bazy lotniczej Minot. Dzięki szybkiej reakcji pilota, który przeprowadził gwałtowny manewr, udało się zapobiec kolizji.

Fot. Pixabay

Kluczowy manewr

SkyWest, który był operatorem lotu, poinformował:

Lot SkyWest nr 3788, z Minneapolis w Minnesocie do Minot w Dakocie Północnej, wylądował bezpiecznie po otrzymaniu zgody, ale wykonał odejście na drugi krąg, gdy na jego trasie pojawił się inny samolot. Prowadzimy dochodzenie w sprawie incydentu.

W sobotni wieczór, podczas podejścia do lądowania na lotnisku w Minot, doszło do groźnej sytuacji. Załoga i pasażerowie siedzący po prawej stronie samolotu zauważyli przez okna duży wojskowy bombowiec, jednak mimo tego na pokładzie panował zaskakujący spokój.

W odpowiedzi na zagrożenie pilot wykonał gwałtowny zakręt, a następnie przez interkom zapowiedział, że wyjaśni sytuację po bezpiecznym lądowaniu. Po kilku minutach poinformował pasażerów, że otrzymał od kontrolerów ruchu lotniczego polecenie zmiany kursu z powodu zbyt małego dystansu do poprzedzającej maszyny. Okazało się jednak, że nie został uprzedzony o obecności bombowca B-52 na tej samej trasie podejścia.

Wobec braku ostrzeżenia pilot samodzielnie podjął szybką decyzję o manewrze, który pozwolił mu ustawić maszynę za bombowcem, zmniejszając ryzyko kolizji.

Postępowanie wyjaśniające

Baza Sił Powietrznych Minot jest siedzibą 5. Skrzydła Bombowego oraz 91. Skrzydła Rakietowego. Znajduje się tam również znaczna liczba pojazdów i sprzętu należących do Sił Powietrznych USA, w tym 26 bombowców B-52.

Trwa obecnie postępowanie wyjaśniające dotyczące zaistniałego incydentu. Zarówno linie lotnicze, jak i odpowiednie służby lotnicze badają, w jaki sposób doszło do niebezpiecznego zbliżenia dwóch dużych statków powietrznych. Na razie nie wiadomo, czy przyczyną był błąd kontrolerów lotów, czy może nieprawidłowości w przekazywaniu informacji o ruchu wojskowym w pobliżu tras wykorzystywanych przez lotnictwo cywilne.

2025-07-21

SJS na podst. TVP Info, RMF24