Niemiecki rząd złamał konstytucję

Rząd Olafa Scholza złamał konstytucję. Federalny Trybunał Konstytucyjny stwierdził w orzeczeniu, że przeniesienie miliardów euro długu związanego z pandemią do oddzielnego funduszu klimatycznego było niezgodne z prawem.

Olaf Scholz (fot. YouTube)

Trzeba szukać 60 miliardów

Teraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest zmuszony, by znaleźć 60 miliardów euro. Taka była wartość funduszy, które miały służyć do niwelowania skutków pandemii koronawirusa i w tym celu zostały przekazane na Fundusz Klimatu i Transformacji. Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że było to działanie niezgodne z prawem.

Ogromna dziura w budżecie

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego skomplikował sytuację rządu Scholza, ponieważ ta dziura w budżecie sięgająca 60 miliardów euro może storpedować sztandarowy program „transformacji energetycznej”, a przecież inwestycje w OZE były jednym z priorytetów niemieckiej koalicji rządowej.

Świadomość kłopotów

Minister gospodarki Robert Habeck był kategoryczny już w przeddzień zapadnięcia wyroku, gdy oznajmił opinii publicznej w swoim kraju, że takie orzeczenie, jakie ostatecznie zostało ogłoszone przez Trybunał Konstytucyjny, będzie jak „wyciągnięcie dywanu” spod rządowego planu stabilizacji gospodarczej Niemiec.

Podwyższenie podatków może być konieczne

Dziennik Rhein-Zeitung pisze, że skutkiem orzeczenia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego może być wprowadzanie cięć w budżecie albo podwyżka podatków, co może niepokoić niemieckie społeczeństwo:

„Dotąd nie można było więcej wydać w kwestii ochrony klimatu, czego domagali się Zieloni. Myk polegający na przeniesieniu funduszy był kluczowy dla koalicji SPD, Zielonych i FDP, to był jej kapitał początkowy. Teraz rząd musi przedyskutować nowe pomysły, mowa tu o wrażliwych cięciach w budżecie i/lub podwyżkach podatków”.

Nie ma zgody na arogancję władz

„Najwyższy niemiecki sąd nie wyraził zgody na aroganckie podejście do ustawy zasadniczej, nawet jeśli teraz koalicja rządowa będzie miała problemy finansowe – skomentował Kölner Stadt-Anzeiger”, co jest dobrą puentą.

 
 
2023-11-16

Bartłomiej Najtkowski