R E K L A M A
R E K L A M A

Jedyne miasto na Florydzie odporne na huragany. Przy tym jest niezwykle ekologiczne

Niezwykłe miasto z Florydy – jest odporne a huragany, a na dodatek w pełni zasilane energią słoneczną. Choć jego budowa pochłonęła niemałe pieniądze, inwestycja zwróciła się już po paru latach. Czy jest to kierunek, który powinny obrać także inne miejscowości narażone na coroczne klęski żywiołowe?

Źródło: Babcock Ranch /YouTube

Babcock Ranch położone jest na terenach hrabstwa Charlotte i Lee w pobliżu  Fort Myers na Florydzie. Powierzchnia miasta to około 17 000 akrów, czyli 69 kilometrów kwadratowych. Jest to obszar ponad 7 razy mniejszy od Warszawy.  

Pół roku huraganów

Budowanie społeczności odpornych na zmianę klimatu jest szczególnie ważne w stanie takim jak Floryda. Ze względu na płaski teren, sezon huraganów trwa tam sześć miesięcy, z czym każdego roku muszą zmierzyć się mieszkańcy omawianych terenów. Niszczycielski sezon trwa zwykle od czerwca do listopada, a jego intensywność jest uzależniona od wielu czynników, takich ja temperatura wody, wilgotność powietrza czy ruchy atmosferyczne.

Pierwsze miasto zasilane energią słoneczną

Syd Kitson, twórca Babcock Ranch, jako cel przyjął stworzenie bezpiecznego i ekologicznego miasta na Florydzie. Zaprojektował osiedle zgodne z przepisami budowlanymi. Poniósł wiele dodatkowych kosztów, by zapewnić jego wytrzymałość na burze, huragany i inne nieprzyjazne zjawiska atmosferyczne.

„Zainwestowaliśmy wiele dodatkowych dolarów, aby zapewnić bezpieczeństwo i zaplanować naszą społeczność inaczej niż pozostałe” – mówi Kitson. „Cały nasz plan opierał się na ochronie środowiska i odporności. Wszystko, co zrobiliśmy, miało na celu rozwiązanie tych dwóch problemów”.

Na oficjalnej stronie Babcock Ranch możemy przeczytać:

„Jesteśmy pierwszym amerykańskim miastem zasilanym energią słoneczną i bardzo nas to pasjonuje. Od naszej farmy słonecznej o powierzchni 870 akrów, przez stacje ładowania drzew słonecznych, po największy w kraju system magazynowania energii słonecznej i akumulatorów – energia odnawialna jest częścią codziennego życia w Babcock Ranch”.

Rzeczywiście Babcock Ranch jest pierwszym miastem zasilanym energią słoneczną w Ameryce. Powstało ono w 2018 roku i przypomina widok z pocztówki dzięki zadbanym trawnikom, polom golfowym oraz leśnym szlakom. W tym mieście nawet wózki golfowe są napędzane energią słoneczną! Trzeba jednak pamiętać, że piękno tego miejsca posiada również praktyczne zastosowanie: jeziora służą jako stawy retencyjne chroniące domy przed powodzią, a ulice zostały zaprojektowane tak, by pochłaniać nadmiar wody opadowej. Ratusz natomiast może służyć jako schron dzięki licznym wzmocnieniom.

Huragan Ian – przerażający test

Zeszłoroczny huragan Ian był pierwszym trudnym testem dla miasteczka. Choć twórca był dobrej myśli, do ostatnich chwil posiadał liczne obawy. Pięć dni przed nadchodzącym zagrożeniem projektant przeglądał plany miasta wraz ze swoim zespołem inżynierów, wykonawców i wewnętrznych menedżerów. Zapytał ich: „Czy zrobiliśmy wszystko, co w ludzkiej mocy, aby zapewnić nam bezpieczeństwo?”

Skala zniszczeń jaka nastąpiła po huraganie Ian prawdopodobnie zalicza się do najgorszych w historii kraju. Spowodował on śmierć wielu osób i zmiótł z powierzchni ziemi całe dzielnice. Szkody wyceniono na kwotę 109 miliardów dolarów. Sam huragan osiągnął status kategorii 5 (czyli maksymalny), z podmuchami wiatru szacowanymi na 259 km/h.

Parę przewróconych znaków drogowych

Pośród całej katastrofy to właśnie Babcock Ranch zaskakująco dobrze poradziło sobie w fatalnych warunkach, choć znajdowało się w samym środku burzy. Żaden dom nie stracił prądu, Internetu ani dostępu do czystej wody. Dodatkowo na terenie miasteczka otworzono halę sportową, która posłużyła jako schronisko ratunkowe dla poszkodowanych z okolic. Na przejście huraganu wskazywało jedynie kilka przewróconych palm i znaków drogowych.

Dzięki radykalnym inwestycjom, które odpowiednio zabezpieczyły Babcock Ranch, już po paru latach koszty budowy się zwróciły. Tegoroczny sezon również powinien przebiec pomyślnie dla innowacyjnego miasta z Florydy. Tym bardziej, że nie znajduje się ono na bezpośredniej linii, po której przetacza się huragan Idalia.

2023-09-06

Anna Jadowska-Szreder na podst. BBC, babcockranch.com