R E K L A M A
R E K L A M A

Alternatywa dla Niemiec uznana za organizację ekstremistyczną

Niemiecka partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) została uznana za organizację ekstremistyczną przez krajowy kontrwywiad BfV. Według tej instytucji, ugrupowanie stanowi zagrożenie dla demokracji. Jednym z powodów tej decyzji jest podejście AfD do obywateli Niemiec wywodzących się z krajów muzułmańskich – partia nie traktuje ich na równi z innymi obywatelami.

Fot. Wikimedia

Partia sprzeczna z zasadami demokracji

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji uznał, że zebrane dowody potwierdzają, iż partia AfD działa w sposób sprzeczny z demokratycznym i wolnościowym porządkiem państwa. Decyzja o zakwalifikowaniu ugrupowania jako organizacji ekstremistycznej otwiera drogę do stosowania przez służby specjalne tajnych metod obserwacji. W ocenie kontrwywiadu, etniczno-rodowe pojmowanie narodu, jakie dominuje w ideologii partii, stoi w sprzeczności z zasadami demokracji.

Według niemieckiego kontrwywiadu, przyjęta przez AfD postawa prowadzi do wykluczania określonych grup społecznych z pełnoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz do przypisywania im podrzędnej roli, co jest sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi

W wydaniu oceny dominuje argument, że partia nie traktuje na równi obywateli Niemiec wywodzących się z krajów o dominującej religii muzułmańskiej. Takie podejście skutkowało przypadkami publicznego znieważania i oczerniania osób oraz grup, co miało na celu wzbudzenie nieuzasadnionego lęku i niechęci. Decyzja kontrwywiadu została ogłoszona tuż przed zaprzysiężeniem Friedricha Merza, lidera CDU, na stanowisko kanclerza Niemiec.

Wzrastające poparcie

Z najnowszego sondażu Trendbarometer przeprowadzonego dla stacji RTL/ntv wynika, że to właśnie partia AfD aktualnie cieszy się największym poparciem. Wskazało ją 26 proc. respondentów. CDU/CSU zdobyły 24 proc. wskazań, a SPD – 14 proc. Zieloni odnotowali wzrost poparcia do poziomu 12 proc., natomiast Lewica osiągnęła wynik 10 proc. Lewicowy Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW) uzyskał 4 proc., a liberalna FDP – 3 proc. Pozostałe ugrupowania łącznie zdobyły 7 proc. poparcia, co oznacza wzrost o jeden punkt procentowy.

Dziennik „Welt” przypomniał, że w wyborach parlamentarnych w lutym CDU/CSU uzyskały 28,6 proc. głosów, a SPD 16,4 proc.

2025-05-02

SJS na podst. Interia, Onet