R E K L A M A
R E K L A M A

500 plus na zwierzaka? W sieci zawrzało

Od paru dni na portalach informacyjnych można znaleźć artykuły opatrzone tytułami zawierającymi frazy „500+” i „zwierzaki”. Oczywiście od razu zbiegły się dwie opozycyjne grupy odbiorców – jedni zachwyceni pomysłem, drudzy krzyczący, że powinni dać więcej na dzieci. Niestety jak to często bywa, wielu ludzi nie przeczytało do końca artykułów i powstała kolejna bańka dezinformacyjna. Stąd też tym bardziej zachęcam do zapoznania się z tym artykułem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

pies u weterynarza
Na co może zostać przeznaczone "500 plus dla zwierzaka"? (Fot. Nenad Stojkovic).

Mistyczne 500 plus na zwierzaka zawiera w sobie trochę prawdy, trochę fałszu. W rzeczy samej, możliwe stało się uzyskanie dofinansowania na swojego czworonożnego przyjaciela w kwocie podobnej do przedstawionej. Nie jest to jednak świadczenie cykliczne, ponieważ z reguły właściciel zwierzęcia może ubiegać się o wypłatę świadczenia tylko raz na jednego pupila.

Omawiane świadczenie przyznawane jest przez lokalne samorządy, dlatego zasady z tym związane mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. Uzyskane fundusze można przeznaczyć na zabiegi weterynaryjne, w głównej mierze na sterylizację lub kastrację i zaczipowanie. Inicjatywa ta ma na celu zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt, ponieważ niestety w dalszym ciągu schroniska są wypełnione samotnymi czworonogami. Zastrzyk gotówki ma być również zachętą potencjalnych właścicieli do adopcji psów i kotów. Zabiegi sterylizacji i kastracji mogą się znacząco różnić cenowo w zależności chociażby od płci i wagi zwierzaka, jednak zazwyczaj kosztują one od 100 złotych wzwyż. Oto przykładowe uśrednione ceny najpopularniejszych zabiegów:

Sterylizacja psa małej rasy – ok. 200 zł

Sterylizacja psa dużej rasy – ok. 300 zł

Kastracja kocura – ok. 120 zł

Kastracja kotki – ok. 250 zł

Doliczając do tego koszty rekonwalescencji zwierzęcia może wyjść suma nieobojętna dla budżetu niejednego z nas, szczególnie przy zabiegach przeprowadzanych na dużych psach i kotkach.

Aby dowiedzieć się więcej o „500 plus dla zwierzaka”, należy sprawdzić, czy aby region, w którym mieszkamy, na pewno pokrywa dane zabiegi. Ponadto musimy zapoznać się z wymaganymi wnioskami oraz dowiedzieć się, jakie placówki weterynaryjne w okolicy przystąpiły do omawianego programu. Jeśli chodzi o dokumenty, to najważniejsze będą te potwierdzające nasze miejsce zamieszkania. Pamiętajmy, że zazwyczaj pieniędzy z budżetu nie dostaniemy do ręki, a zostaną one przelane bezpośrednio do danej placówki.

Zobacz także:

Suchy czy mokry? Czyli o nosach naszych czworonogów

„Jak wytresować smoka”. Powstanie aktorska wersja

2023-02-15

Angora