Panowie najchętniej pozbywają się oznak łysienia, zmarszczek oraz nadmiernego owłosienia. Do skorzystania z zabiegów zazwyczaj namawiają ich partnerki lub żony. – Od wielu lat obserwujemy rosnącą świadomość polskiego społeczeństwa w zakresie dbania o własne ciało oraz wygląd zewnętrzny – uważa dr n. med. Krzysztof Jakubowski, lekarz medycyny estetycznej, kierownik medyczny kliniki Estell w Warszawie. – Grupa mężczyzn, dla których korzystanie z zabiegów kosmetycznych czy medycyny estetycznej nie jest tematem tabu, jest coraz liczniejsza. Co ważne, mężczyźni częściej niż kobiety skłaniają się do medycyny estetycznej z powodów zdrowotnych. Dzięki wielu zabiegom po prostu łatwiej się im na co dzień funkcjonuje.
Co wybierają mężczyźni?
Oto TOP 5 najczęściej wybieranych zabiegów przez mężczyzn:
1. Zmniejszenie oznak łysienia, poprawa wyglądu włosów oraz stanu skóry głowy. Służy temu głównie mezoterapia polipeptydami lub komórkami macierzystymi, preparatami osocza oraz terapia laserowa.
2. Redukcja zmarszczek i oznak starzenia się. Można to osiągnąć, stosując toksynę botulinową, popularnie zwaną botoksem, która wygładza zmarszczki. Dzięki temu skóra odzyskuje młodszy i świeższy wygląd.
3. Usuwanie nadmiernego owłosienia. Chodzi głównie o plecy i klatkę piersiową. W tym celu mężczyźni poddają się epilacji laserowej, która polega na długotrwałym zniszczeniu cebulek włosa, co zapewnia gładką skórę. Epilacja, w przeciwieństwie do depilacji, daje znacząco dłuższy efekt.
4. Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Z problemem takim najczęściej zgłaszają się mężczyźni po 40. roku życia. Poddają się oni zabiegom mało inwazyjnym lub nieinwazyjnym, takim jak np. drenaż limfatyczny w połączeniu z masażem próżniowym czy zimne mikrofale.
5. Nadmierna potliwość. To kłopot wielu panów, mający często negatywny wpływ na komfort życia. Dzięki toksynie botulinowej blokowana jest praca gruczołów potowych, głównie na dłoniach, stopach i pod pachami.
Decydują się głównie młodzi
Najczęstszymi powodami, które skłaniają mężczyzn do korzystania z usług medycyny estetycznej, są rekomendacje i wsparcie ze strony bliskich. Głównym motywatorem jest zazwyczaj żona lub partnerka. – Mówiąc o medycynie estetycznej dla mężczyzn, warto zwrócić uwagę jeszcze na dwa fakty. Po pierwsze, z zabiegów korzystają przede wszystkim młodzi. Ponad połowę naszych klientów stanowią mężczyźni w wieku od 30 do 40 lat. Po drugie, medycyna estetyczna przynosi klientom efekty nie tylko wizualne, ale i emocjonalne. Chodzi o pewność siebie, większą odwagę, lepszą samoocenę – podkreśla dr Krzysztof Jakubowski.