Zdaniem prof. Jassema, polski model ochrony zdrowia oparty jest w dużym stopniu na nadmiernej hospitalizacji. – Jeśli porównamy odsetek chorych hospitalizowanych w trakcie radioterapii, leczenia systemowego czy małej chirurgii, to okazuje się, że zabiegi te są wykonywane zbyt często w ramach stacjonarnego pobytu w szpitalu. Wiele z tych procedur można zrealizować w formie ambulatoryjnej. Chory może przyjść na zabieg i po paru godzinach wrócić do domu – uważa profesor.
Skomplikowane procedury
By tak się jednak stało, należy wprowadzić wiele zmian. Jedną z najważniejszych powinno być odciążenie onkologów i radioterapeutów, którzy muszą obsłużyć kilkaset tysięcy pacjentów onkologicznych w fazie aktywnego leczenia i obserwacji, wykonując przy tym mnóstwo czynności, które mogłyby zostać przekazane np. pielęgniarkom. Należałoby również zrezygnować z niektórych procedur. – W Polsce chory przychodzi czasami przez dekady do poradni onkologicznej, podczas gdy wystarczyłaby kontrola sprawowana przez lekarza POZ lub pielęgniarkę – dodaje profesor.
Najważniejsza jest profilaktyka
Ten wybitny onkolog leczy chorych na nowotwory ponad 50 lat. Onkologia zrobiła w tym czasie ogromne postępy i obecnie większość przypadków potrafimy wyleczyć. Często jednak zapominamy, jak ważna w walce z nowotworami jest profilaktyka. – Około 2/3 nowotworów ma przyczyny, na które mamy wpływ – twierdzi prof. Jassem. – Od wielu lat staram się przekonywać polityków i społeczeństwo, że nasze zdrowie jest w naszych rękach, zwłaszcza w onkologii. Między innymi zawsze z dumą podkreślam, że jestem autorem ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych, która, jak sądzę, uratowała więcej Polaków niż moja wieloletnia praca kliniczna.
Istotną przesłanką, mającą wpływ na wzrost zachorowań na nowotwory, jest szybkie starzenie się społeczeństwa. To sprawia, że w pewien sposób „dożywamy raka”, podobnie jak wielu innych chorób przewlekłych mających związek z wiekiem. – Nie jesteśmy jednak skazani na raka i możemy bardzo wiele dla siebie zrobić – podkreśla prof. Jassem. – Podstawą zachowania zdrowia są: dobrze zbilansowana dieta, unikanie używek, aktywność fizyczna i badania profilaktyczne – dodaje.